چاپ مطلب چاپ مطلب

با عیدی امسال چه می‌توانیم بخریم؟

این ورِ بازار

سالی که گذشت همراه با کاهش قدرت خرید بی‌سابقه قشر کارمند و کارگر بود و حالا خیلی‌ها منتظرند تا ببینند می‌توانند با میزان عیدی دریافتی‌شان کمبودهایی را که در سال سپری‌شده داشتند، جبران کنند یا نه.

همای گیلان، به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «روزهای آخر سال است و خانواده‌های زیادی منتظر دریافت عیدی‌های پایان سال هستند تا بر اساس رقم دریافتی‌شان به رتق و فتق نیازهای خود در ابتدای سال نو بپردازند. سالی که گذشت همراه با کاهش قدرت خرید بی‌سابقه قشر کارمند و کارگر بود و حالا خیلی‌ها منتظرند تا ببینند می‌توانند با میزان عیدی دریافتی‌شان کمبودهایی را که در سال سپری‌شده داشتند، جبران کنند یا نه. طبق اعلام‌های عیدی اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، حداقل عیدی پرداختی برای کارگرانی که یک سال کامل در واحد مربوطه مشغول به کار بودند، ٢ میلیون و ٢٢٨‌هزار و ١١٢ تومان و سقف عیدی سال ٩٨ نیز ٣ میلیون و ٣۴٢‌هزار و ١۶٨ تومان است. البته این ارقام عیدی در حالی به کارگران پرداخت خواهد شد که کارفرماها زیر بار پرداخت این ارقام بروند. همچنین عیدی دریافتی کارمندان دولت هم یک‌میلیون و ٧٨‌هزار تومان است. فکر می‌کنید با توجه به افزایش قیمت‌ها نسبت به سال گذشته با میزان عیدی‌هایی که قرار است برای سال جدید به کارمندان و کارگران بدهند، چه چیزهایی می‌شود خرید و چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

عیدی‌ها چقدر کفاف مخارج را می‌دهند؟

طی ماه‌های اخیر با بالا و بالاتر رفتن قیمت ارز، ارزش ریال ایرانی کمتر و کمتر شد. کارمندان و کارگرانی که تنها منبع درآمدشان حقوق ناچیز دریافتی‌شان است، هر روز از قدرت خریدشان کاسته شد؛ سفره‌هایی که چندان هم پر نبودند، خالی‌تر شدند و معیشت روزانه تبدیل به نخستین دغدغه اغلب خانواده‌های ایرانی شد. این که نرخ تورم نسبت به یک سال گذشته ١۶‌درصد افزایش داشته، به معنی این است که همه چیز گران شده و برآورده‌کردن نیازهای اولیه هر خانواده هم هزینه بیشتری را می‌طلبد. با توجه به این که این روزها در آستانه فرارسیدن سال نو هستیم با بررسی قیمت کالاها و خدماتی که ممکن است خانواده‌های ایرانی در ابتدای سال جدید به آن نیاز داشته باشند، ببینیم عیدی‌هایی که قرار است به کارگران و کارمندان بدهند کفاف خرج و مخارج زندگی کارمندان و کارگران را می‌دهد یا نه.

۵٠٠ هزار تومان برای خرید ۶ کیلو گوشت

این روزها اگر سری به مرغ‌فروشی، گوشت‌فروشی، میوه‌فروشی و سوپرمارکت‌ها زده باشید حتماً از افزایش هر روزه قیمت‌ها خبر دارید. در شهریور سال جاری بود که اعلام شد قدرت خرید کارگران و کارمندان ۵٠ درصد کاهش پیدا کرده است. حالا با توجه به افزایش قیمت‌ها و مبلغ عیدی که قرار است به هر کارمند تعلق بگیرد، حساب می‌کنیم که با یک‌میلیون تومان می‌توان چه چیزهایی خرید. قیمت این روزهای گوشت گوسفند بین ٨٠ تا ١٠٠‌هزار تومان است. اگر نرخ گوشت گوسفند را تا شب عید ٨٠ هزار تومان در نظر بگیریم، یک کارمند ایرانی می‌تواند با ۵٠٠ هزار تومان از عیدی خود ۶ کیلوگرم گوشت قرمز بخرد و اگر قیمت مرغ را هم تا شب عید ١۴‌هزار تومان در نظر بگیریم، برای خرید ١٠ کیلوگرم مرغ باید ١۴٠‌هزار تومان هزینه شود.

چقدر می‌شود میوه خرید؟

حالا سری به میوه‌فروشی بزنیم؛ حتماً از قیمت‌های این روزهای میوه و سبزی خبر دارید. این روزها فقط مرغ و گوشت نیست که از سبد خانوار ایرانی حذف شده است بلکه تقریباً تمام اقلام میوه و حتی سبزی هم در حال خداحافظی با سفره‌های ایرانی هستند. طبق اعلام بانک مرکزی در آخرین هفته منتهی به بهمن ماه، قیمت میوه و سبزی نسبت به ماه مشابه سال قبل تا ٧‌د رصد افزایش قیمت داشته است. در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم پرتقال مرغوب در میوه فروشی‌ها ٩ هزار تومان، قیمت سیب قرمز و سیب زرد لبنانی ٩ هزار تومان، قیمت خیار گلخانه‌ای ۵ هزار و ۵٠٠ تومان است؛ یعنی اگر بخواهید بابت پذیرایی از میهمانان عید فقط همین سه قلم میوه را تهیه کنید، برای خرید ١۵ کیلو میوه با این ارقام باید رقمی نزدیک به ٢٠٠‌هزار تومان هزینه کنید. این در حالی است که نیاز چندانی به خرید اقلامی مثل سبزیجات و کاهو، صیفی‌جات و بقیه اقلام نداشته باشید؛ چون تا همین جای کار هم مبلغ عیدی شما رو به پایان است و هنوز کالاهای مهم و اساسی مثل برنج و روغن را خریداری نکرده‌اید.

پولی برای خرید آجیل می‌ماند؟

این روزها در بازار قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی از ١١‌هزار تومان شروع می‌شود و به ١۴هزار تومان می‌رسد. اگر بخواهید برای وعده‌های غذایی خود در سال نو برنج ایرانی با کیفیت متوسط هزینه کنید، نمی‌توانید برنجی ارزان‌تر از ١١‌هزار تومان پیدا کنید. بنابراین برای خرید ٢٠ کیلو برنج ایرانی متوسط باید بیش از ٢٠٠ هزار تومان هزینه کنید و در همین نقطه مبلغ عیدی شما به پایان می‌رسد؛ در حالی که قیمت اقلامی مثل روغن و انواع لبنیات هم هر روز در بازار رو به افزایش است. البته عیدی کارمندان با خرید اقلام ذکرشده در حالی به پایان می‌رسد که خبری از خرید آجیل و شیرینی نبوده است. در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم آجیل متوسط برای شب عید ۶۵‌هزار تومان است که با توجه به مخارج بالای اقلام واجب بعید است که خانواده‌های ایرانی برای شب عید امسال قدرت خرید آجیل و شیرینی داشته باشند. حالا اگر کارگر باشید و خوش‌اقبال باشید و از کارفرمای‌تان طبق آن چه دولت اعلام کرده، عیدی بگیرید، می‌توانید چند کیلوگرم بیشتر میوه و گوشت و آجیل بخرید یا این که یک مدل میوه دیگر به میوه‌های‌تان اضافه کنید. این در حالی است که عیدی کارگران در سال گذشته حداقل یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و حداکثر عیدی ۲ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان اعلام شده بود که اغلب کارفرمایان حداکثر این رقم را به کارگران پرداخت نمی‌کنند.

چقدر می‌توان لباس خرید؟

خرید پوشاک سال نو یکی از مهم‌ترین خریدها برای خانواده‌های ایرانی در ابتدای سال جدید است؛ البته بهتر است جمله را تغییر دهیم و بگوییم چون قیمت لباس و پارچه تقریباً بالاست، اغلب خانواده‌های ایرانی قید خرید لباس را برای سال جدید خواهند زد. حالا بیایید حساب کنیم که با یک‌میلیون تومان عیدی که قرار است به کارمندان تعلق بگیرد چند دست می‌توان لباس خرید. به عنوان مثال برای خرید یک شلوار جین مردانه با کیفیت معمولی باید ٢٠٠ هزار تومان هزینه کرد و قیمت انواع پیراهن‌ها، پلیورها و کفش‌های مردانه هم معمولاً از ١۵٠‌هزار تومان به بالا است. بر این اساس برای خرید یک لباس ست مردانه با معمولی‌ترین کیفیت باید حدود ۶٠٠‌هزار تومان هزینه کرد. بنابراین اگر شما یک کارمند دولت باشد و بخواهید که برای سال جدید نو نوار شوید، بابت خرید یک دست لباس مردانه باید نیمی از مبلغ عیدی‌تان را پرداخت کنید. وضعیت قیمت‌ها برای خرید لباس‌های زنانه هم همین‌طور است. این روزها در بازار معمولی‌ترین مانتوی زنانه بین ١۵٠ تا ٣٠٠‌هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت شلوارها و کفش‌های زنانه هم از ١٠٠‌هزار تومان به بالا هستند. بنابراین شما با باقیمانده مبلغ عیدی‌تان می‌توانید یک دست لباس زنانه معمولی هم تهیه کنید. اگر قصد خرید لباس بچگانه دارید هم دست کم باید برای هر تکه از لباس‌ها حدود ۵٠ تا ٧٠‌هزار تومان هزینه کنید که اگر قصدتان خرید سه تکه لباس باشد، دیگر مبلغ عیدی شما به پایان می‌رسد. با این حال اگر قرار است به عنوان یک کارگر عیدی بگیرید، می‌توانید دلخوش باشید که بعد از خرید چند دست لباس مبلغ اندکی برای‌تان باقی می‌ماند و می‌توانید آن را صرف مسائل دیگر کنید.

آیا می‌توانید خانه‌تان را نو نوار کنید؟

همان‌طور که قیمت اقلام خوراکی و پوشاک نسبت به سال گذشته افزایش داشته، نرخ خدماتی هم که در ابتدای سال نو برای خانه‌تکانی‌ها ارائه می‌شوند، افزایش چشمگیری داشته است؛ به عنوان مثال سال گذشته نرخ شست‌وشوی هر متر فرش ماشینی ٣هزار و ۵٠٠ تومان بود اما امسال این رقم به ۶ هزار تومان افزایش پیدا کرده و نرخ کرایه حمل‌ونقل هم از ١۵ هزار تومان به ٢۵‌هزار تومان افزایش پیدا کرده است؛ یعنی اگر قصد شست‌وشوی ٢ قطعه فرش ماشینی ۶ متری را داشته باشید، حدود ١٠٠‌هزار تومان باید هزینه کنید. در سالی که گذشت، نرخ نظافت منزل هم افزایش پیدا کرده است؛ به عنوان مثال اگر می‌خواهید نظافت منزل ٧٠ متری خود را به یک شرکت خدماتی بسپارید، برای هر ساعت نظافت باید ٢٠ هزار تومان پرداخت کنید و اگر نظافت منزل شما ١٠ ساعت طول بکشد، حدود ٢٠٠‌هزار تومان باید پرداخت کنید. اغلب اوقات خانواده‌های ایرانی برای نو نوارکردن خانه‌های خود برای سال جدید به رنگ‌آمیزی یا کاغذدیواری‌کردن خانه اقدام می‌کردند اما این روزها با چند برابر شدن همه قیمت‌ها و مبلغ ناچیز عیدی که در پایان سال قرار است به کارمندان و کارگران پرداخت شود، بعید است که خانواده‌ای توانایی ایجاد تغییرات زیاد در خانه‌اش را داشته باشد؛ چون همان‌طور که خواندید، اگر خانواده‌ای بخواهد مایحتاج روزهای سال نو را تهیه کند، باید رقمی بیشتر از یک‌میلیون تومان هزینه کند و حتی نمی‌توان با مبالغ عیدی که قرار است به کارگران و کارمندان داده شود برای همه اعضای خانواده لباس نو تهیه کرد؛ چه برسد به نو نوارکردن خانه.»

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

افتتاح راه آهن رشت – کاسپین عقب افتاد

افتتاح راه آهن رشت – کاسپین عقب افتاد طبق اعلام وزارت راه قرار بود امروز …