چاپ مطلب چاپ مطلب

به مناسبت روز قلم صورت گرفت؛ حضور وزیر ارشاد و سرپرست استانداری گیلان در منزل ادیب برجسته گیلانی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه سرپرست استانداری گیلان به مناسبت روز قلم با “احمد سمیعی گیلانی” ادیب برجسته گیلانی دیدار کردند.

همای گیلان، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ عصر امروز به مناسبت فرا رسیدن ” ۱۴تیر روز قلم” دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر ارسلان زارع با حضور در منزل “استاد احمد سمیعی گیلانی” با ایشان دیدار و گفت و گو کردند.

سرپرست استانداری گیلان در این دیدار احمد سمیعی گیلانی را از مفاخر برجسته استان و کشور خواند و گفت:  مردم و مسوولان گیلان به سرمایه های ارزشمند انسانی خود از جمله ایشان به عنوان  چهره فرهیخته و فرهنگی و ماندگار کشور افتخار می کنند.

احمد سمیعی گیلانی نویسنده، مترجم و ویراستار برجسته در سال ۱۲۹۸ در محلۀ سنگلج تهران و در کوچۀ افشارها، در یک خانوادۀ گیلانی متولد شد .

ایشان که به عنوان پدر ویرایش شهرت یافته دارد،  تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در رشت گذراند و در امتحان ورودی دانشکده فنی دانشگاه تهران با رتبۀ نخست پذیرفته شد  اما به دلیل علاقه شخصی اش رشته فنی را کنار گذاشته و به تحصیل در رشته ادبیات فارسی دانشگاه تهران پرداخت . او از محضر اساتید معروفی چون ملک الشعر ای بهار، استاد فرزان فر، کاظم عصار، دکتر علی اکبر سیاسی و دکتر یحیی مهدوی استفاده کرد.

وی از نخستین چهره های علمی و فرهنگی کشور است که در سال ۱۳۷۰به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی انتخاب شده و هم اکنون سر دبیری این فرهنگستان و در سالهای اخیر مدیریت گروه ادب معاصر به ایشان محول شده است.

از جمله فعالیت های استاد سمیعی بیش از ۵۰ عنوان ترجمه  ، تالیفات متعدد ، ویرایش بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب و دهها مقاله علمی و پژوهشی در مجلات معتبر علمی است و این ها تنها گوشه ای از ۶۰ سال کار فرهنگی این ادیب گیلانی است.

سمیعی گیلانی درکنار حرفه ویراستاری چندین کتاب در زمینه آیین نگارش و ویرایش تألیف کرد و مقاله های ارزشمندی را در مجلات متعدد به چاپ رساند. سمیعی به زبان و ادب فارسی، فرانسه و انگلیسی احاطه دارد و از آشنایی وسیع با جریانات ادبی اروپا بهره مند است. از تالیفات شاخص استاد می توان به کتاب های آیین نگارش، نگارش و ویرایش ، شیوه نامۀ دانشنامۀ جهان اسلام و ادبیات ساسانی اشاره کرد . هم چنین وی ترجمه هایی چون برادرزادۀ رامو(دیدرو)، دلدار و دلباخته (ژرژ ساند)، خیال پردازی های تفرج گر انزواجو (ژان ژاک روسو) و چیزها (ژرژ برک) را  در کارنامه خود دارد که هم اینک انتشارات علمی و فرهنگی به چاپ مجدد تعدادی از آن ها اقدام کرده است .

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با …