چاپ مطلب چاپ مطلب

تاج: کی روش باید حرفش را اثبات کند/داماش صد درصد به خاطر داوری حذف شد

رئیس فدراسیون فوتبال امروز در یک نشست خبری درباره مسایل مهمی که در فوتبال ایران رخ داده است صحبت کرد و در آغاز صحبت هایش به ماجرای بازی پرحاشیه فینال جام حذفی پرداخت.

همای گیلان، به گزارش” ورزش سه” مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران، امروز یک نشست خبری برگزار کرد و رودرروی خبرنگاران و رسانه ها درباره اتفاقات و مسایل فوتبال ایران حرف زد. تاج در ابتدای صحبتش به ماجرای فینال جام حذفی پرداخته و گفت:«ضمن اظهار تأسف بابت اتفاقات فینال جام حذفی باید بگویم که این اتفاقات نباید در حوزه فوتبال صورت بگیرد. من از همه هواداران فوتبال عذرخواهی می‌کنم و در اینجا سعی می‌کنم برخی از واقعیت‌ها که به وجود آمده بود و در آینده هم ممکن است به وجود بیاید را شرح بدهم.»

نمی توانیم هوادارها را راه ندهیم

ظرفیت ورزشگاه فولاد ۳۰۵۰۰ نفر بود که ۲۰۵۰۰ نفر بلیط فروش رفته یعنی یک سوم ورزشگاه خالی بوده است. بقیه  آن هم بین پرسپولیس و داماش به مساوی تقسیم شد. اگر پشت درهای ورزشگاهی جمعیت بیاید حتی بدون بلیط هم باشند ما نمی توانیم آن ها را راه ندهیم. این مخلص کلام است. این حرف های نیروی انتظامی است که کاملا حرف های درستی است. آن ها به ما گفته اند کسانی که بدون بلیط می آیند را  نمی توانیم به عنوان اغتشاش گر با گاز اشک آور متفرق کنیم. این ها مردمی هستند که برای یک بازی فوتبال آمده اند و ما نمی توانیم آن ها را پشت در نگه داریم. با توجه به اتفاقاتی که افتاد نمی توانیم به مردم بگوییم این آخرین بار بود چنین اتفاقی می افتد. قطعا این آخرین بار نیست و بازهم این اتفاقات خواهد افتاد. نسبت به گذشته خیلی مسائل بهتر شده اما چیزی که در اختیار فدراسیون نیست، امنیت ورزشگاه‌ها است. ایراد سازمان لیگ و دوستان این بود که نظر واجا و ناجا و برخی از دستگاه های امنیتی، روی ورزشگاه های قدیمی تر بوده اما سازمان لیگ اعلام کرد که بازی باید در شهدای فولاد برگزار شود. البته روز گذشته برخی از دوستان در اظهار نظر خود اعلام کردند چه بهتر که فینال در این ورزشگاه برگزار شد زیرا اطراف ورزشگاه باز بود و امکان وقوع هر اتفاقی بود.آنچه که مسلم است، باز هم تکرار می کنم که  امنیت ورزشگاه ها در اختیار فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیست. فدراسیون فوتبال نیز تا بحث بلیت فروشی به شیوه استاندارد برقرار نشود و مشخصا بلیت در منزل فروخته نشود تا کاملا متوجه شویم چند نفر وارد ورزشگاه شدند، ورود نمی کند.

دادکان و مصطفوی می توانند صحبت کنند

در این میان برخی از دوستان مانند آقای قاضی زاده هاشمی هستند که به هر اتفاق فوتبالی واکنش نشان می دهند. درباره اتفاقات ورزشگاه شهدای فولاد اهواز کسی مانند محمد دادکان می تواند به راحتی صحبت کند. رئیس فدراسیون بوده و فوتبال را می شناسد و حقانیت برای مصاحبه دارد. یا آقای مصطفوی یا کسانی که در فوتبال بوده اند. جالب است که این ها سالی دوبار درباره فوتبال شاید صحبت کنند اما آقای قاضی زاده هفته ای ۵ بار درباره فوتبال صحبت می کند. اگر اینگونه پیش برویم باید درباره ارنج تیم ملی هم با ایشان صحبت کنیم. به هرحال ما هم باید جواب بدهیم.  ما دنبال این هستیم که گزارش کامل مربوط به بازی دربیاید. اگر باشگاهی تخلف کرده و بلیط بیشتر فروخته باید جریمه شود. وقتی می بینیم ۲۰۵۰۰ بلیط فروخته شده مشخص است که باشگاهی در این میان بلیط بیشتری نفروخته است. کسی مثل آقای قاضی زاده باید حداقل ها را بداند که اینهمه اظهار نظر می کند. حداقل باید بداند که سازمان لیگ فقط برگزار کننده بازی است و بقیه مسایل دست ارگان های دیگر است. در این باره اتفاق های خوبی افتاد که نمایندگان محترم مجلس درباره حضور مربی خارجی در ایران سوال هایی داشتند و من به آن ها پاسخ دادم. آن ها اما راضی نشدند ولی احترام گذاشتند به درخواست ما و مردم. این یعنی بحث منطقی انتقاد منطقی و خواسته ای که می توان به آن جواب داد.

انتظار ویژه ای از رسانه ها داریم

از بعضی رسانه ها نیز انتظار ویژه ای داریم. رسانه ای مثل رسانه خود دولت، روزنامه ایران، باید بداند ما از آن ها انتظار بیشتری داریم. کفایت، خود یک دستاورد است و دستاورد فدراسیون فوتبال به مراتب بهتر از ارگان های دولتی است. تیم ملی ایران در رنکنیگ آسیا اول است تیم ۲۲ جهان است. فوتسالمان برای چندمین بار سوم جهان است. فوتبال ساحلی ما دوم جهان است. همین تیم ملی جوانان ما الان در روسیه در بهترین شرایط برای بازی با حریف خود قرار دارد و توانست به پیروزی برسد. این خیلی بد است که اظهار نظر روزنامه ایران و برخی از روزنامه ها  بدون رعایت حداقل ها است. روزنامه دولت باید حداقل ها را رعایت کند. اما این اتفاق نمی افتد و باعث تشویش اذهان عمومی می شود. ما نمی دانیم که باید چکار کنیم. این ها را باید وزارت ورزش مشخص کند یا نه؟ نمی دانیم زیر نظر وزارت ورزش هستند یا وزارت ارشاد اما انتظار حداقلی ما این است که آن هایی که در دولت هستند اطلاعات کسب کنند. اما امروز آن ها خودشان محل سوال شده اند و ما را به چالش می کشند.

تماشاگر را محروم می کنند

در دنیا بلیط ها را کنترل می کنند.اگر قرار باشد عکس خریدار با آن چیزی که روی بلیط آمده یکی نباشد قطعا تماشاگر را محروم می کنند. ما در بازی با فولاد یا باید می گفتیم بروند خانه یا با حضور آن ها پشت در بازی را ادامه می دادیم اما در را باز کردیم. از این به بعد بهتر است تا زمانی که ضمانت لازم و کافی برای یک بازی انجام نشود آن را برگزار نکنیم.بسیاری از بازی ها در وضعیت خوبی برگزار می شود اما چنین اتفاق های اندکی هم که رخ می دهد دیگر نباید رخ بدهد. به این صورت تنها می توان به جواب منطقی رسید که مردم چقدر بلیت می خرند. وقتی مردم بدانند که بدون بلیت الکترونیکی نمی توانند به ورزشگاه بیایند، به ورزشگاه نخواهند آمد و اینگونه نیست که بیایند و پشت در ورزشگاه جمع شوند و نیروی انتظامی نیز بگوید نمی توانم آنها را راه بدم.

فدراسیون نباید ورزشگاه بسازد

وظیفه فدراسیون فوتبال ساخت ورزشگاه نیست. ما تلاش زیادی در مرکز ملی فوتبال و کمپ تیم ملی داشتیم. برای تیم ملی انرژی خود را گذاشتیم که هر چند آن نیز اشکالات زیادی دارد. باشگاه ها باید ورزشگاه درست کنند و این موضوع را قانون می گوید اما همه می دانیم که باشگاه ها نمی توانند این کار را بکنند. به لحاظ مالی و امکانات این چنینی نمی توانیم از باشگاه ها انتظار داشته باشیم. به هر حال اینکه حق پخش به باشگاه ها پرداخت نمی شود، این موضوع ساخت استادیوم را غیر ممکن تر می کند. به هر حال باید بگویم که امکان ساخت ورزشگاه و تعمیر ورزشگاه را نداریم.

به مجلس رفتم و پاسخ دادم

در خصوص بازی فینال برخی از نقل و قول ها انجام شد. برخی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی اظهار نظرهای فوتبالی دارند و اساسا فوتبال را می شناسند. دوستی که در مورد سرمربی تیم ملی نظری داشت، به ملاقات او رفتم و یک ساعت به او توضیح دادم. او مسئول مهمی در مجلس است و به او توضیحات کافی را ارائه کردم. درباره خیلی چیزها از جمله مسائل امنیت در کشور و آوردن یک مربی خوب صحبت کردیم و در نهایت ایشان راضی نشد اما این احترام را به من گذاشت و گفت به نظر شما و مردم احترام می گذارم. انتظار ما از نمایندگان از جمله آقای قاضی زاده هاشمی و صدا و سیما این است که یک قدم برای حق پخش بردارند. مطمئن باشید اگر این اتفاق رخ دهد آنها باز هم از سوی مردم رای خواهند آورد. امیدوارم آنها این کار را برای مردم انجام دهند.

ویلموتس با قدرت آغاز کرد

به غیر از بازی جام حذفی، دومین بحث من به تیم ملی مربوط می شود. ویلموتس کار خود را با قدرت آغاز کرد. ما در کشور مشکلات زیادی داریم و حضور یک سرمربی مانند ویلموتس کاری عجیب و بزرگ است. در این میان همه ارگان ها کمک کردند تا این اتفاق را شدنی کنیم. در کنار او آقای هاشمیان حضور دارد و به کمک های ایشان باز هم اضافه می شود. تعداد کمک های خارجی را به ۲ رساندیم و هنگامی که در اردو هستیم، ۳ نفر دیگر به صورت روزمزد به تمرینات دعوت می شوند. وضعیت ما از نظر مالی عادی و خوب نیست. ما در بخش مالی هزینه های زیادی داریم و دولت نمی خواهد به ما کمک کند. در ۶ ماه اخیر آقای صالحی امیری و دکتر سلطانی فر به تمرین تیم امید رفتند و فقط مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به این تیم پاداش دادند. ما مشکل ارزی شدید داریم و همین الان برای تیم ملی در کره جنوبی و برای تیم جوانان مشکلاتی در مسیر تهیه ارز ایجاد شده است.

دولت به ما پول بدهد

ما انتظارمان این است دولت کمک کند طلبمان را از فیفا بگیریم. ما حتی انتظار داریم که دولت به ما پول بدهد و مطالبات فیفا را برای خود بردارد. این که دیگر انتظار زیادی نیست. من همین اواخر در کنگره فیفا با مسئول مالی فیفا صحبتی داشتم. ما الان ۵-۶ میلیون دلار برای تیم ملی از فیفا طلبکار هستیم که اگر به ایران بیاید و به تیم ملی برسد می توانم بگویم که دیگر بدهی برای فدراسیون فوتبال و تیم ملی باقی نخواهد ماند. امیدوارم دولت به ما کمک کند یکی از این دو راه را عملی کند. یا شرایط را برای دریافت پول از فیفا مهیا کنند یا پول را به ما بدهند و خودشان از فیفا بگیرند.

در فدراسیون جوانگرایی شده است

جوانگرایی خوبی در فوتبال انجام شده است. سعی کردیم کسانی را به بدنه فدراسیون اضافه کنیم که جوان هستند مانند آقایان شکوری، نکیسا ، دقیقی و ماجدی و… این ها مدیران ده سال آینده تیم ملی هستند و ما سعی کردیم از همین الان آن ها را وارد جریان کار کنیم. در این میان از نظرات آقایانی مثل حسین کلانی و علی فتح الله زاده و کلا بزرگان فوتبال هم استفاده می کنیم.

کرسی های خوبی در آسیا گرفتیم

درباره کرسی های بین المللی باید بگویم شرایط ما بهتر از قبل است. الان آقای بیگلری را در کمیته استیناف و به مدت چهار سال داریم که از فدراسیون فوتبال رفت و موفق شد کرسی را بگیرد. ما در کمیته تعیین وضعیت هم یک نایب رئیس داریم. به هرحال آن ها می توانند نفراتی باشند که اثرگذاری در کمیته های کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته باشند.  در مجموع ما در دوره های آینده تمام کمیته های کنفدراسیون فوتبال آسیا را زیر نظر خواهیم داشت اما در حال حاضر کمیته جدیدی در آن ایجاد نشده است.

نگران مربی تیم ملی هستم

در مجموع ما با دو نفر صحبت داشتیم که بعضی از سایت ها درباره آن ها نوشتند. امید در قسمت سرمربیگری جای نگرانی دارد. آن ها فیفادی ندارند و همچنین ما در پنل ۴ هستیم و حذف قبلی ما به آن شکل که چهارم شده بودیم باعث شد پنل ۴ را به ما اختصاص دهند. یک تیم از گروه یک، یک تیم از گروه دو و یک تیم از گروه ۳ و مشخص است که گروه سختی خواهیم داشت. درواقع سخت ترین دوره امیدها را پیش رو داریم. ما به حمدالله امسال توانستیم بازی خوبی انجام بدهیم و با عراق هم امتیاز شدیم اما به خاطر کارت زرد از رتبه اول دور ماندیم. با آقای گل محمدی قبلا صحبت کردیم و او نیز هدایت تیم امید را پذیرفت اما استاندار و اداره کل و هیات فوتبال و باشگاه در خراسان نامه زدند و گفتند که ما به باشگاه های آسیا رفتیم و اقای گل محمدی مال ما است. به هرحال چون آن هم بحث ملی بود چیز خاصی نگفتیم. با یک نفر دیگر هم صحبت داشتیم اما به جمع بندی خاصی نرسیدیم. الان خیلی به گزینه نهایی نزدیک شدیم و با آقای فرهاد مجیدی صحبت داشتیم. باید ببینیم امروز و فردا چه اتفاقی می افتد تا در صورت ممکن او به عنوان سرمربی تیم امید ایران انتخاب شود. فرهاد مجیدی به سیستم ما نزدیک است با او صحبت شده اما اینکه بگویم او قطعا مربی است باید یکی دوروز صبر کنیم.  نکته جالب این است که بعضی از مربیان در لیگ برتر عدد و رقم هایی می گیرند که در تیم ملی ما اصلا از این خبرها نیست. هرکسی که می آید اولین سوالش درباره مسایل مالی است. البته برخی ها مثل آقای گل محمدی وقتی آمدند و صحبت کردند با مبلغی به مراتب کمتر از قرارداد خود راضی شده بودند.

تیم ملی بدون هزینه به کره رفت

این واقعیت دارد که تیم ملی بدون هزینه به دیدار کره جنوبی رفته است. اصلا باید فوتبال را به این ترتیب انجام دهیم. ما با چین قرارداد امضا کردیم و در قطر نیز همین وضعیت را داشتیم. در کره نیز وضعیت به این شکل است و باید این کار را بیشتر انجام دهیم. اگر به لحاظ مالی مشکل داریم بازی بسیار خوبی مانند کره جنوبی باید به این شکل برگزار شود. قرارداد ما با کره درباره محل اسکان نبوده و سعی کردیم در باقی مسائل به نفع تیم ملی استفاده کنیم.

همه چیز دست سازمان لیگ نیست

درباره اتفاقات  بازی های مختلف لیگ برتر و جام حذفی و حواشی مربوط به آن ها هم باید بگویم که در فدراسیون فوتبال کمیته اخلاق ما نفرات مورد نظر را احضار کرده و محروم کرد. در فینال جام حذفی ما اگر ورزشگاه غدیر را بنابر اعلام ناجا و واجا می پذیرفتیم حتی این اتفاق هم نمی افتاد. ما باید درخواست ناجا و واجا را می پذیرفتیم و بازی را در غدیر برگزار می کردیم. متاسفانه درباره سازمان لیگ حرف هایی زده می شود که باید بگویم این به خاطر بی خبری  برخی از دوستان است. بعضی از اتفاق ها مربوط به سازمان لیگ است و نه فدراسیون فوتبال. احتمالا ما برای آن ها(سازمان لیگ) هم  کنفرانس بگذاریم تا به سوالات فراوان شما جواب دهند. ما در سازمان لیگ تلاش می کنیم که بتوانیم بهترین برگزاری را داشته باشیم. اما همه چیز دست ما نیست. نیروی انتظامی گوید وقتی ۱۰ هزارنفر پشت در هستند من نمی توانم آن ها را دور کنم.

فدراسیون و پرسپولیس از AFC طلبکارند

هم ما و هم پرسپولیس در کنفدراسیون فوتبال آسیا پول داریم. الان هم استقلال و پدیده و پرسپولیس از AFC  پول می خواهند هیچکدام از این ها یک سنت هم نگرفته اند. انتظارمان از دولت این است که فکری برای ما و باشگاه ها انجام بدهد. ما کمک بلاعوض نمی خواهیم به هرحال ما در دنیا مطالباتی داریم که دولت می تواند خودش پول را به ما بدهد تا به کمک ورزش و فوتبال بیاید.  با این وجود یکسری ارتباطات بین امور بانکی و فیفا است که داریم آن ها را انجام می دهیم تا بتوانیم به نتیجه برسیم.

وزارت ورزش دخالتی ندارد

وزارت ورزش تا کنون دخالتی در مساله برگزاری بازی ها نکرده است. با توجه به نامه ای که از واجا و ناجا به دستش رسیده و شورای تامین استان اعلام کردند این بازی باید در غدیر برگزار شود. مسئولان هم اصرار داشتند بازی در شهدای فولاد برگزار شود. این موضوع محل اعتراض است. متاسفانه برخی ها در عین کمبود اطلاعات صحبت می کنند. گزارش شورای تامین داده شده که چرا سازمان لیگ نپذیرفته بازی در غدیر برگزار شود و  در اینجا بود  که کمیته اخلاق وارد شد و تذکر داد. براساس نظر شورای تامین و گزارش بیست و یک صفحه ای اش که  دیروز قرائت شد وهم بنده در جریان قرار گرفتم،  بزرگترین اتفاق بد در این باره این است که دوستان ما نباید تاکید می کردند که بازی در ورزشگاه مجهز فولاد برگزار شود و  باید حرف ناجا و واجا را برای برگزاری بازی در غدیر می پذیرفتند. متاسفانه این حداقل ها را روزنامه دولت نمی دانسته است. نام این تورنمنت جام حذفی شهدای خرمشهر است. بعد از اتفاقاتی که در فینال جام حذفی در خرمشهر افتاد تصمیم به برگزاری بازی در اهواز را گرفتیم را نمی دانستند و این تاسف آور است. ما می خواستیم به خاطر هشت سال جنگ تحمیلی جام حذفی رل در خوزستان برگزار کنیم. اگر هوا گرم است آن ها هم باید می گفتند ما سه ماه تابستان نمی جنگیم. همه باید می دانستند که بازی در خرداد برگزار می شود.

باید قسط اول ویلموتس را می دادیم

ما توصیه کرده ایم از بازیکن خارجی بنجل استفاده نکنند چون نمی توانیم اجبار کنیم که بازیکن خارجی بگیرند یا نه؟ این چیزهایی است که قبلا مرسوم بود اما ما نمی توانیم اجباری کنیم. فدراسیون فوتبال توصیه اش این است که با توجه به وضعیت ارز که مطمئن هستم راحت به دست نمی آید باشگاه ها پول بابت بازیکن خارجی بی کیفیت ندهند. ما باید قسط اول آقای ویلموتس را فورا بعد از امضای قرارداد می دادیم اما هنوز دنبال منابع مالی هستیم که پول ایشان را بدهیم. حرف ما فقط جنبه توصیه ای است. به هرحال باشگاهی وقتی دنبال سرمربی خارجی و بازیکن خارجی است قطعا از جایی ارز به دست آورده که ما در جریان نیستیم. من دراین فرصت توصیه ام این است که اگر قرار است بازیکن خارجی بگیرند بازیکن باکیفیت بگیرند تا ارز دور ریخته نشود. ضمن اینکه باید بگویم امسال دو اتفاق در لیگ می افتد یکی اینکه کلیه قوانین انضباطی و اخلاقی به همه باشگاه ها ابلاغ خواهد شد و همه باید آن را رعایت کنند. دوم درباره جرایم انضباطی بگویم که قوانین سفت و سخت تری خواهد بود. خیلی از بازی ها بدون تماشاگر برگزار خواهد شد. توهین یا ناسزا گفتن دست جمعی به تیم مقابل محرومیت از تماشاگر و هم جرایم دیگر خواهد داشت.  کسانی که در ورزشگاه ها ناآرامی ایجاد می کنند شاید ۵۰ تا ۱۰۰ نفر باشند اما تا صندلی ها شماره گذاری نشده و دوربین ها نصب نشود امکان ندارد بتوانیم شرایط را کاملا کنترل کنیم. بدون دوربین روی سکوها و بدون بلیط الکترونیک این کار درست نمی شود.

اساسنامه را باید تغییر بدهیم

ما باید در اساسنامه یک سری چیزها را تغییر بدهیم آقای شکوری در حال حاضر ۴۲ ساله است و اگر هم ده سال سابقه کار داشته باشد می شود ۵۲ ساله و بازهم مسایل بازنشستگی به وجود می آمد.

ایرادی  که وجود دارد که می گوید فرد باید ده سال سابقه مدیریت داشته باشد. این را ما باید تغییر دهیم ضمن اینکه  به زودی دبیرکل جدید تعیین خواهد شد.

نگذاشتند گل محمدی مربی امید شود

ما با آقای گل محمدی تفاهم کردیم و با استیلی صحبت کردیم و کار تمام شده بود اما اعتراض هایی که از مشهد شد ما قید او را زدیم. فرهاد مجیدی هم همین است، درست است که ریسک او بالا است اما تمام مدارج علمی پیشرفته مانند وحید هاشمیان را دارد. او ۴۲ ساله است. ما کی باید به او اعتماد کنیم. به هر حال ریسک بالا است اما اتفاق مثبتی هم اگر بیفتد آقای مجیدی در آن موفقیت دست خواهد داشت. اختلاف سنی او با بازیکنان کمتر از مربی قبلی است و می تواند موجب ارتباط خوبی در تیم شود.

VAR باید بیاید

VAR برای سال آینده اجرا خواهد شد. آقبای اینفانتینو VAR را یکی از افتخارات خودش می داند که وارد فوتبال کرده و معتقد است باید انجام شود. ما اگر این سیستم را بخواهیم انجام بدهیم هر باشگاه باید نزدیک به شصت هزار یورو در هر ورزشگاه ما هزینه کند و باید این اتفاق بیفتد. یعنی همه باشگاه ها باید ۶۰هزار یورو برای آمدن VAR  پرداخت کنند که این مبلغ در همان ورزشگاه مورد نظر هزینه خواهد شد. آوردن VAR  کار درستی است که حتما باید انجام شود.

مهندسی بازی ها حرف بی ربطی است

اینکه عنوان می شود بازی ها مهندسی شده و …حرف های بی ربطی است که به زبان می آید اما درباره داوری می توان گفت برخی چیزها که عنوان می شود درست است. مثلا تیم داماش صددرصد به خاطر داوری حذف شد و نتوانست وارد لیگ یک شود. ما باید این اعتراضات را به حداقل برسانیم. اعتراضاتی که کاملا منطقی است. امیدوارم رسانه ها کمک کنند تا فضای خوبی در فوتبال ایران حکفرما شود.  باشگاه ها با ۶۰ هزار یورو از دستگاهی بهره مند می شوند که می تواند اشتباهات داوری را برای آن ها به حداقل برساند. تلویزیون باید کمک کندو پس  از آن هم باید دستگاه خریداری شود.  ضمن اینکه تنها نمی توان یک ورزشگاه را به این سیستم مجهز کرد. یا بایدهمه لیگ از VAR استفاده کنند و یا هیچکدام. امیدواریم این اتفاق بیفتد و حتما باید بیفتد.

یک تیم از لیگ قهرمانان حذف می شود؟

متاسفانه شکایت ها از باشگاه های ایرانی خیلی زیاد است. یکی از باشگاه ها پرونده باز دارد که احتمال دارد نتواند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند. اگر آن ها نتوانند در لیگ قهرمانان حضور پیدا کنند ما از تیم بعدی استفاده می کنم. هر تیمی نتواند مجوز بگیرد تیم بعدی جایگزین آن خواهد شد.

باید با کی روش مدارا می کردیم

سیاست فدراسیون فوتبال این است که از سرمربی اش دفاع کند و به همین دلیل هم ما در زمان آقای کی روش این کار را کردیم. اگر آقای ویلموتس بازی با سوریه را ۲ بر صفر یا ۳ بر صفر می باخت من بازهم اینجا از او دفاع می کردم . نمی گویم باخت خوب است اما من باید از سرمربی تیم حمایت کنم. راجع به کی روش هم باید بگویم وقتی آمدم قراردادش بسته شده بود. قرارداد بسته شده قرارداد مطمئنی نبود و  هرکسی وسط کار یکی را حذف می کرد –چه ما چه کی روش -باید یک میلیون ششصد و شصت هزار یورو پرداخت می کرد. یعنی باید تمام پول پرداخت می شد. بنابراین می دانستیم که این شرایط عادی نیست و باید با مدارا مساله را پیش ببریم تا مشکلی برای قرارداد پیش نیاید. کی روش زحمات زیادی برای تیم ملی کشید منتها ایشان شکایتی از فدراسیون به فیفا بابت ۹۰۰ هزار دلاری که می دانست ما از ای اف سی طلب داریم، کرد در حالی که می دانست مبلغ مطالبات او را از پولی که داریم، تامین می کنیم و کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز این موضوع را به کی روش گفته و تایید کرده بود. به نظر من شکایت او به فیفا کار درستی نبود. البته ما هم شکایت هایی داشتیم. او در مصاحبه هایش گفته بود فدراسیون تیم ملی را به قطر برد تا قطر قهرمان شود. این از نظر اخلاقی موضوع بدی است و او باید اثبات کند که اینگونه برنامه داشته ایم. ما برای قهرمانی قطر و آماده سازی آن ها نبود که به قطر رفتیم. یک کمپ بسیار عالی و دوازده کشور دیگر هم در قطر بودند.

سازمان اقتصادی درست می کنیم

ما قبلا سازمان هایی را در فدراسیون ایجاد کردیم. سازمان لیگ فوتسال، سازمان کمیته تیم ملی و یکی  هم سازمان اقتصادی بود. این سازمان را اولین بار که به مجمع بردیم، تصویب نشد اما بار دوم تصویب شد و درلیگ آینده این سازمان حتما شکل خواهد گرفت. برای سازمان اقتصادی جایی مستقل و خارج  از محل فدراسیون در نظر گرفتیم. مهمترین مساله امروز ما پول های بلوکه شده است. یا موضوع مهم دیگر این است که باشگاه ها و فدراسیون هیچ پولی از حق پخش نمی گیرند در حالی ۶۰ تا ۷۰ درصد بودجه تیم های باشگاهی و فدراسیون را حق پخش تلویزیونی تامین می کند. ما تاکسی هستیم که ۷۰ درصد مسافرانش را مجانی جا به جا می کند. اگر باشگاه ها پول داشتند آوردن VAR کار سختی بود؟ تیم ملی قطر سه بازیکن دارد که قیمت آن ها اندازه بودجه یک سال فدراسیون است. یا اینکه باشگاه ها و ما حق پخش تلویزیونی نمی گیریم درحالی که ۶۰-۷۰ درصد بودجه باشگاه ها باید از طریق حق پخش تامین شود. ما شبیه تاکسی هستیم که ۷۰ درصد مسافرانش را مجانی می برد. بسیاری از اتفاقات به خاطر بی پولی است. ما در سازمان اقتصادی باید ابتدا تکلیف ۷ میلیون دلار پول بلوکه شده را مشخص کنیم. موضوع مهم بعدی تبلیغات محیطی است که یک چرخه معیوب است و باید درست شود. امسال شرایط بهتر بود اما هر سال پرونده ای درباره تبلیغات محیطی داریم. یکی دیگر از مسایل اسپانسر لیگ برتر و تیم ملی است. تیم ملی ما الان اسپانسر ندارد. ما امیدواریم شرایط بهتر شود اما اگر بهتر نشود هم ناامید نمی شویم. ما با این شرایط هم اکنون بهترین تیم قاره آسیا در رنکینگ هستیم.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

ستاد کل نیروهای مسلح، گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور را منتشر کرد

ستاد کل نیروهای مسلح، گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل …