چاپ مطلب چاپ مطلب

تبدیل حبس به مجازات نقدی برای تخلفات مطبوعاتی

همای گیلان:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سیاست مشترک قوه قضائیه و دولت برای تبدیل مجازات‌های حبس به مجازات‌های نقدی برای تخلفات مطبوعاتی خبر داد. وی همچنین از اظهار نظر در رابطه با انتصاب مختارپور به عنوان دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور خودداری کرد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ظهر امروز در حاشیه رونمایی از کتاب «بهار کتاب» و نیز تمبر نمایشگاه کتاب تهران در محل برگزاری این نمایشگاه، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که آیا صحت دارد در لایحه مالکیت فکری، مجازات حبس برای خبرنگارانی که مرتکب تخلفات مطبوعاتی می‌شوند، از بین رفته است؟ گفت: اصولا سیاست قوه قضائیه و همچنین سیاست دولت این است که حداقل مجازات‌های حبس را به مجازات‌های نقدی تبدیل کنند این امری است که همه با آن موافق هستند که اگر تخلفی صورت گیرد مجازات‌های نقدی جایگزین مجازات‌های حبس بشود و این مناسب‌تر بشود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین ارزیابی خود را از نمایشگاه امسال کتاب تهران اینگونه بیان کرد: فکر می‌کنم تعداد عناوین عرضه شده در نمایشگاه امسال چه در بخش داخلی و چه در بخش خارجی بیشتر از سال گذشته باشد و به همین دلیل اقبالی درخور توجه از سوی مردم به این نمایشگاه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: آمار فروش ناشران هم بسیار بالاست و کلیه ناشرانی که شرکت کرده‌اند چه موسسات دولتی و چه خصوصی از وضعیت فروششان راضی بوده‌اند و این در حالی است که قیمت کتاب هم چندان پایین نیست. کارهای ارزنده‌ای در نمایشگاه امسال صورت گرفته از جمله ایجاد غرفه خلیج فارس، غرفه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، غرفه ترجمه با نمایشگاه بیش از هشت هزار عنوان همه از بخش‌های جانبی نمایشگاه کتاب تهران است.

جنتی در عین حال مردم را بهترین قاضی برای دادن نمره به نمایشگاه امسال کتاب تهران دانست و گفت: من فکر می‌کنم مردم بهترین داور هستند که درباره نمایشگاه کتاب نظر بدهند کتاب چه اندازه با گذشته تفاوت کرده است، اما مردم این را بدانند که همکاران ما در وزارت ارشاد از چندماه قبل تاکنون زحمات زیادی را متحمل شده‌اند و امیدوارم این زحمات بتواند در جهت اهداف نمایشگاه موثر باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا طلب ناشران خارجی از نمایشگاه‌های قبلی کتاب تهران پرداخت شده است یا خیر؟ گفت: گره کوچکی وجود دارد بین بانک مرکزی و عامل و این مساله در شرف حل شدن است ان‌شاءالله که مساله حل شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره علت اجرایی نشدن قانون معافیت مالیاتی کتابفروشان گفت: تا جایی که من پیگیری کرده‌ام برای این کار قوانین مربوطه باید اصلاح شود جراکه وزارت اقتصاد و امور دارایی کتاب فروشان را جزو صنوف تلقی می‌کند و لذا مشمول قانون اصناف می‌شوند که باید مالیات بپردازند. جنتی همچنین با تاکید بر اینکه تمامی آثاری که در نمایشگاه امسال کتاب تهران عرضه شده‌اند، دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند بر لز وم حفظ ارزش‌ها آرمان‌های انقلاب اسلامی و توجه ویژه به این مساله تاکید و ابراز امیدواری کرد مخاطبان از نمایشگاه بهره کافی را ببرند.

جنتی درباره ارزیابی‌اش از نحوه اطلاع‌رسانی نمایشگاه کتاب تهران به ویژه از رسانه‌های تصویری گفت: اکثر شبکه‌های صداوسیما در نمایشگاه حضور داشته‌اند و برنامه‌هایی که اختصاصا به کتاب می‌پردازند، بیشتر روی نمایشگاه کتاب متمرکز شده‌اند و لازم است من از همین طریق از رسانه‌ها شبکه‌های صداوسیما تشکر کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره اینکه امسال چه تعداد خبرگزاری مجوز خواهند گرفت، گفت: هر یک از خبرگزاری‌ها که واجد شرایط باشند اما مجوز فعالیت می‌گیرد ولی باید واقعا شرایط را داشته‌اند یک خبرگزاری شاخه‌های خبری مختلفی دارد که باید این موارد را لحاظ کنند.

جنتی همچنین در پاسخ به سوالی درباره خبر انتصاب مختارپور به عنوان دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه من فقط به سئوالاتی که در رابطه با نمایشگاه کتاب باشد پاسخ می دهم از اظهار نظر در این طمینه خودداری کرد./مهر

About

Check Also

نماینده ولی فقیه در گیلان طی دیدار با معاون وزیر صمت: برای رشد تولید؛ به بازارهای صادراتی توجه شود

نماینده ولی فقیه در گیلان طی دیدار با معاون وزیر صمت: برای رشد تولید؛ به …