چاپ مطلب چاپ مطلب

ثبت ۱۸۰ میلیون ترددخودرویی در نوروز

همای گیلان:رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از کاهش ۳۱ درصدی تخلفات رانندگی در نوروز امسال خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم شمار کشته‌های تصادفات رانندگی در نوروز امسال حدود ۱۲ درصد کاهش داشته باشد.
سردار دکتر اسکندر مومنی در حاشیه بازدید رییس مجلس شورای اسلامی از مرکز مانیتورینگ پلیس راهور ناجا با اشاره به افزایش سه درصدی حجم سفرها در نوروز امسال، گفت: در نوروز سال گذشته طی ۷ ساعت، ۳۸۷ خودرو از مقابل دوربین‌های پلیس عبور می‌کرد که این رقم در نوروز امسال به ۳۹۷ خودرو افزایش یافت که بدین ترتیب ۱۸۰ میلیون بار خودروهایی که به سفر رفته بودند توسط دوربین‌های پلیس رصد شدند و به طور میانگین باید بگوییم هر خودرو در نوروز امسال ۱۵ بار توسط پلیس رصد شده است.وی با اشاره به کاهش چهار کیلومتر در ساعتی سرعت خودروها در نوروز امسال گفت: در عین حال شمار تخلفات رانندگان نیز در نوروز ۳۱ درصد کاهش داشته است.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از محورهای تهران کرج، کرج قزوین و تهران قم به عنوان پرترددترین محورهای کشور در امسال یاد کرد و گفت: در عین حال استان‌های البرز، قزوین، مازندران و گیلان بیشترین ترددها را در نوروز امسال داشتند.

مومنی با اشاره به اینکه استان‌های قزوین، گیلان و مازندران بیشترین کاهش سوانح رانندگی را در نوروز امسال به خود اختصاص دادند، افزود: در عین حال استان‌های خوزستان، کرمان و خراسان‌جنوبی نیز بیشترین افزایش تصادفات نوروزی را داشتند.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ هزار نیرو به همراه ۳۰ بالگرد و یک هزار تیم گشتی به توان راهور در طرح نوروز امسال اضافه شد، افزود: بدین ترتیب باید بگوییم یک سوم توان ماموران پلیس راهور در نوروز امسال از مجموعه ناجا اضافه شده است که بدین ترتیب شمار کشته‌های تصادفات رانندگی در نوروز امسال حدود ۱۲ درصد کاهش داشت.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه طرحی را دولت برای تصویب به مجلس جهت کاهش کشته‌های تصادفات ارائه کرده است، گفت: براین اساس در صورت تصویب این طرح در سال جاری، می‌توانیم طی یک برنامه چهار ساله شمار کشته‌های تصادفات رانندگی را بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه این طرح که بودجه و ردیف خاصی نیاز ندارد، گفت: یکی از بخش‌های این طرح افزایش ۳۰ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور به سیستم‌های هوشمند کنترلی است.

وی دوازدهم و چهاردهم فروردین را پرحجم‌ترین روز بازگشت مسافران نوروزی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه امسال ۱۳ فروردین روز آرامی برای جاده‌ها بود و علی‌رغم پرحجم بودن ترافیک، بار روانی را داشتیم.

وی با اشاره به اینکه تمامی محورهای منتهی به استان تهران از استان‌های شمالی شامل هراز، قزوین، رشت، خروجی‌های مشهد از هر دو لاین، تهران قم، اصفهان شیراز و تهران کرج قزوین بار پرحجم اما روانی دارند گفت: از سوی دیگر محدودیت‌هایی برای بازگشت مسافران در نظر گرفته شده است.

مومنی با اشاره به اینکه موج عمده سفرها به مبادی اولیه بازگشته است، گفت: خوشبختانه مردم سفرها را توزیع کرده‌اند و در عین حال همکاران ما تا پایان ۱۶ فروردین‌ماه در کنار مردم خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه در روزهای پایانی تصادفات معمولا افزایش می‌یابد، گفت: علت این امر شتاب و عجله رانندگان برای رسیدن به مبادی سفر در کنار خسته شدن و کاهش تمرکز آنها به دلیل سفر طولانی است لذا به کلیه رانندگان توصیه می‌کنیم حتما در ساعات آخر بازگشت به سفر صبر و حوصله داشته باشند و با دقت و تمرکز بیشتری رانندگی کنند.

مومنی با اشاره به اینکه کاهش سرعت، افزایش سفرها و کاهش سوانح رانندگی مهم‌ترین رهاورد سفرهای نوروزی بوده است، گفت: علی‌رغم پرحجم بودن بار ترافیک، انحراف به چپ و تردد در شانه خاکی امسال به شدت کاهش داشته است که این امر حاکی از توجه ویژه رانندگان به توصیه‌های پلیس بوده است./ایسنا

About

Check Also

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا   به …