چاپ مطلب چاپ مطلب

خاتمی: تعبیر این که روحانی ادامه دهنده راه من هستند درست نیست،

همای گیلان:سیدمحمد خاتمی رییس جمهوری اسبق با تاکید بر این که افراط و افراطی گری کاری جز تخریب ندارد، گفت: افراطیون حتی خود را نیز تخریب می کنند و هنر دولت جدید باید این باشد که با وجود مشکلات، کار خود را پیش ببرد.

سید محمد خاتمی در گفت و گویی با سالنامه روزنامه شرق به بیان دیدگاه های خود درباره دولت روحانی و موضوع گفت و گوی تمدن ها و مسایل سیاسی کشور پرداخته است.

وی در پاسخ به این سوال که سیدمحمدخاتمی تا چه اندازه در انتخاب وزرا (دولت روحانی) تاثیرگذار بود و طرف مشورت قرار گرفت؟ اظهار داشت: این بنده خدا هیچ دخالتی در کار دولت نداشته است. البته اگر نظری داشتم منتقل می کردم و اگر از من در امری سوال می شد با کمال میل و نهایت صداقت و تواضع پاسخ می دادم ولی تصمیم گیر اصلی جناب آقای رییس جمهوری بودند و هستند و همین هم درست است.

خاتمی در پاسخ به این سوال که بسیاری از سخنان آقای روحانی در سازمان ملل را می توان ادامه سخنان شما در سازمان ملل در زمان ریاست جمهوری تان دانست؛ آیا روحانی ادامه دهنده راه خاتمی است؟ گفت: جناب آقای دکتر روحانی، جناب آقای دکتر روحانی است. شخصیتی مستقل، با فرهنگ، مجرب و توانا. نزدیکی نظرات و رویکردهای ما امری است که از قدیم وجود داشته است و طبعا راه هایمان نیز می تواند یکی یا نزدیک به هم باشد ولی تعبیر این که ایشان ادامه دهنده راه من هستند درست نیست، ما هر دو راه انقلاب با آرمان های والایش و راه اصلاح امور بر اساس آن آرمان ها را طی می کنیم.

رییس بنیاد باران در پاسخ به این سوال که برخی دوگانه خاتمی – هاشمی را از برندگان انتخابات ریاست جمهوری می دانند، آیا احساس پیروز بودن دارید؟ گفت: برنده اصلی، انقلاب و ملت ایران هستند، بنده رهبری را هم برنده می دانم. جناب آقای دکتر روحانی هم با رویکردهای مناسبی که داشتند و شعارهایی که متناسب با وضعیت کشور و مورد خواست مردم بود، توانستند دل اکثریت را به دست آورند و واقعا رییس جمهوری منتخب ملت شوند و آنچه مهم است، پافشاری این عزیز بر آن رویکردها و تعهدی است که کرده اند و عهدی است که با ملت بسته اند و بحمدالله با وجود همه مشکلات و موانع نسبت به آن پایبند بوده اند.

خاتمی در پاسخ به این پرسش که نظر شما در خصوص عملکرد دولت روحانی چیست؟ آیا تاکنون دولت توانسته رضایت عمومی بویژه اصلاح طلبان را جلب کند؟ گفت: هنوز زود است که نسبت به عملکرد دولت قضاوت نهایی کنیم ولی رویکرد دولت، برنامه هایی که دارند همگی خوب است و این دولت است که با وجود شرایط، اولویت ها را مشخص می کند.

وی افزود: در عمل نیز چه در عرصه اقتصادی و به خصوص در عرصه سیاست خارجی و کاهش مشکلات و دورتر کردن خطرات از کشور و ملت و گشودن درها به روی کشور و ساختن و آباد کردن آن در رفع مشکلات معیشتی، گام های خوبی برداشته شده است، منتها راه دراز و ناهموار است و باید شکیبا باشیم.

از خاتمی سوال شد: برخی معتقدند که خط تخریبی دولت و نا امیدی از روحانی و تیمش سرلوحه افراطیون قرار گرفته است. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند اساسا نمی توان امیدی به روحانی برای بهبود وضعیت داخلی داشت، نظر شما در این باره چیست؟

وی در پاسخ گفت: افراط و افراطی گری مگر کاری جز تخریب دارد؟ افراطیون حتی خود را نیز تخریب می کنند مگر خودزنی آنها را از هر طرف که باشند نمی بینیم؟ هنر دولت جدید باید این باشد که با وجود مشکلات، کار خود را پیش ببرد.

خاتمی اظهار داشت: توفیق دولت، توفیق انقلاب و کشور است و عدم توفیق آن مورد خواست آنان که منشا اصلی وضع ناگوار قبلی بودند و تغییر آن را نمی خواستند و انتخابات جدید آن را تغییر داد.

از رییس بنیاد باران سوال شد: رای دادن شما در ۱۲ اسفند و حضور در انتخابات مجلس باعث هجمه و انتقادهای زیادی شد تا جایی که بسیاری از هواداران و اطرافیان شما نسبت به این عمل واکنش نشان دادند؛ حالا می توان بعد از گذشت ۲ سال در فضایی نسبتا آرام این حرکت شما را تحلیل کرد.تحلیل شما از رای دادن چه بود؟ چه عاملی باعث آن تصمیم شد؟

وی پاسخ داد: مگر ما به عنوان اصلاح طلبان که به اصل نظام پایبندیم( هرچند به رویکردها و بعضی از سیاست ها و خیلی از رفتارها انتقاد داریم) راهی جز صندوق رای و ملاکی برای داوری، جز انتخاب مردم داریم؟

خاتمی افزود: اگر در ساز و کارها اشکالی هست باید آنها اصلاح شود، نه اینکه از اصل انتخابات و میزان بودن رای مردم روی گردان شد. ما هیچگاه انتخابات را تحریم نکرده ایم، گرچه به شیوه ها و کارکردها انتقاد داشته ایم.

وی تصریح کرد: حضور من در انتخابات ۱۲ اسفند دست کم زمینه را برای حضور بخش مهمی از جامعه باز کرد و دیدیم که حتی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری یا اصلا صحبتی از تحریم نبود و یا اگر بود، چنان کم طنین بود که در برابر شور فراگیر لزوم شرکت در انتخابات گم شد و نتیجه هم بحمدالله خوب بود.

رییس جمهوری اسبق کشورمان در پاسخ به این سوال که رای مردم در ۲۴ خرداد و واکنش های پس از آن را چگونه معنا می کنید؟ اظهار داشت: مردم خواستار تغییر بوده و هستند، نه تغییر نظام که برای استقرار آن هزینه فراوان پرداخته اند بلکه تغییر در درون نظام، تغییر رویکردها و در جهت تامین منافع ملی، آزادی، پیشرفت و برخورداری بهتر و بیشتر از مزایای زندگی و ایجاد فضای امن برای همگان و نه امنیت را بهانه ای برای محدود کردن بخش های بزرگی از جامعه به نفع جریان یا جریانات خاص قرار دادن و آنچه الان وجود دارد.

وی تصریح کرد: امید و خوش بینی ملت به دولتی است که آن را به آرمان ها، خواست ها و نیازهای خود نزدیک تر می بیند و موجب عصبانیت کسانی می شود که در بیرون و درون، از نزدیکی ملت و دولت خشنود نیستند و به میزانی که دولت محترم در جهتی که اعلام شده است حرکت کند، رضایت مردم را بیشتر به دست خواهد آورد و عصبانیت ها هم هرچه بیشتر شود، در برابر رضایت مردم و پشتیبانی مردم کاری از پیش نخواهند برد، انشاءالله.

از خاتمی سوال شد: نوعی همسویی میان دیدگاه های نفی خشونت شما و ماندلا وجود دارد، پیش بینی این بود که در مراسم تدفین ایشان حضور یابید اما چنین نشد، علت عدم حضور شما چه بود؟ تصمیم فردی بود یا موانعی خارج از اراده تان وجود داشت؟

رییس بنیاد باران پاسخ داد: ماندلا شخصیت دوست داشتنی و ماندگار در تاریخ است؛ انسانی که با زشت ترین و نفرت انگیزترین شکل ستم و خشونت (تبعیض نژادی) مقابله کرد و آن را از پای درآورد ولی هیچ گاه به فکر انتقام و خشونت متقابل نیفتاد. ما با جناب ماندلا روابط بسیار نزدیک و صمیمی ای داشتیم. قصد داشتم برای ادای احترام به او در مراسم تدفینش شرکت کنم که بعدا جناب آقای روحانی خواستند به نمایندگی از دولت و کشور بروم و من هم قبول کردم.

خاتمی تصریح کرد: اگر این سفر صورت می گرفت به نفع کشور و حیثیت ملت ما بود ولی نشد. علت آن را باید از آنها پرسید که نگذاشتند از این فرصت تاریخی به نفع انقلاب و کشور استفاده شود./خبرآنلاین

About

Check Also

هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری به بهانه فروش سوالات کنکور

هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری به بهانه فروش سوالات کنکور 🔹رئیس پلیس فتای تهران بزرگ: …