چاپ مطلب چاپ مطلب

خانه‌های هلال در رشت راه‌اندازی می‌شود/احتمال وجود سونامی در دریای خزر

در جلسه کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت به تشکیل خانه‌های هلال در ۵۵ محله رشت تأکید شد.

به گزارش همای گیلان و نقل از خبرگزاری فارس از رشت، رئیس کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای رشت عصر امروز در نود و سومین جلسه این کمیسیون در ساختمان شورای رشت با اشاره به اینکه درگذشته تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری رشت و جمعیت هلال‌احمر گیلان منعقد شد، اظهار کرد: ستاد بحران شهرداری رشت چند سالی است که تشکیل‌شده و ریاست ستاد بحران با شهردار رشت است.
فاطمه شیرزاد با بیان اینکه انتظار می‌رود در نشست‌های ستاد بحران مدیریت شهری از دیگر دستگاه‌های مسؤول نیز دعوت شود، افزود: متأسفانه موازی کاری‌ها موجب بروز مشکلاتی در این زمینه شده و امیدواریم با تعاملات بیشتر در راستای تقویت حوزه سلامت و مقابله با بحران‌های احتمالی اقدام شود.
وی سیل و زلزله را جزو عمده‌ترین حوادث غیرمترقبه دانست و گفت: ستاد بحران گیلان نیز در جریان وقوع سیل در ابتدای سال در کشور حضوری بسیار فعال داشته که قابل‌تقدیر است.

ایجاد زیرساخت‌های مناسب به‌منظور مقابله با بحران در رشت
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با تأکید بر اینکه یکی از وظایف مدیریت شهری در حوزه بحران افزایش تاب‌آوری است، تصریح کرد: معتقدم که گیلان در شرایط فعلی و در صورت بروز هرگونه بحران احتمالی فاقد توان تاب‌آوری است و باید در اسرع وقت نسبت به ایجاد زیرساخت‌ها و بسترهای مناسب اقدام شود.
شیرزاد با استقبال از تشکیل خانه‌های هلال در رشت افزود: رشت فاقد سوله مناسب برای بحران است و یقیناً تنها سوله موجود در سازمان آتش‌نشانی در زمان بروز بحران نمی‌تواند پاسخگوی شهر باشد.
وی با اشاره به اینکه ۶ پایگاه اورژانس در داخل ایستگاه‌های آتش‌نشانی رشت مستقر هستند، بیان کرد: در حال حاضر ۱۴ ایستگاه آتش‌نشانی در شهر رشت مشغول فعالیت است و اقدامات لازم به‌منظور ایجاد دو ایستگاه جدید آتش‌نشانی نیز در حال پیگیری است.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با بیان اینکه پیشنهاد می‌کنم خانه‌های هلال را در ایستگاه‌های آتش‌نشانی و سرای محلات رشت مستقر کنیم، خاطرنشان کرد: یقیناً با این اقدام و با توجه به ارتباط تنگاتنگ حوزه ایمنی و سلامت و فرهنگ نتایج بهتری دراین‌باره کسب می‌کنیم.
شیرزاد با تأکید بر اینکه ساخت سوله بحران در رشت یک اقدام بسیار ضروری است، افزود: چنین اقداماتی باید در شرایط مناسب اجرایی شود و پرداختن به این مسائل در زمان بروز بحران با مشکلات بسیاری همراه است.
وی با اعلام آمادگی حوزه مدیریت شهری پیرامون انعقاد تفاهم‌نامه با هلال‌احمر درباره راه‌اندازی خانه‌های هلال در رشت گفت: مدیریت شهری آمادگی خود را پیرامون انعقاد قرارداد بابت خانه‌های هلال در رشت اعلام کرده و تمام تلاش خود را به‌منظور اجرایی کردن این مهم طی یک ماه آینده به کار می‌گیریم.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با اشاره به اینکه تمام تلاش خود را به‌منظور راه‌اندازی هر چه سریع‌تر خانه‌های هلال در رشت به کار می‌گیریم، تصریح کرد: یقیناً با راه‌اندازی خانه‌های هلال در رشت و گسترش آموزش‌های عمومی و تخصصی در محلات رشت به‌منظور بهره‌مندی از این آموزش‌ها در زمان بروز بحران شاهد کاهش آمار مصدومین و غیره خواهیم بود.

نقش مهم رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی پیرامون بروز بحران
عضو کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در حوزه آتش‌نشانی و ایمنی شهرداری رشت اقدامات خوبی در حال انجام است، اظهار کرد: از آن جمله اقدامات می‌توانیم به تشکیل گروه آتش‌نشانان داوطلب اشاره کرد.
محمدحسن عاقل منش با بیان اینکه آموزش‌های لازم پیرامون آماده‌سازی شهروندان در زمان بروز حوادث و بحران‌های از طریق رسانه‌ها ارائه شود، افزود: رسانه‌ها نقش مهمی در اطلاع‌رسانی این مهم دارند.
وی با تأکید بر اینکه در یک مقطع زمانی سالن چندمنظوره آتش‌نشانی با این محوریت راه‌اندازی شد تصریح کرد: باید بررسی کنیم که آیا تجهیزات موردنیاز در صورت بروز بحران ازجمله برق اضطراری و غیره در این مکان مهیا شده یا نشده است.
عاقل منش با اشاره به اینکه تشکیل سوله‌های بحران باید در دستور کار قرار گیرد، بیان کرد: این مهم نیازمند برنامه‌ریزی اصولی است.
وی با تأکید بر اینکه شهرداری رشت در حال حاضر به‌واسطه مشکلات مالی باسیلی صورت خود را قرمز می‌کند، گفت: علیرغم تمامی مشکلات باید تمام توان خودمان را به‌منظور رفع مشکلات به کار بگیریم.

رصد مناطق مختلف رشت از طریق پانزده دوربین
معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به شروع فعالیت ستاد بحران شهرداری رشت اظهار کرد: ستاد بحران شهرداری رشت در سال ۹۲ با قالبی جدید فعالیت خود را آغاز کرد.
علی مقصودی با بیان اینکه با تشکیل این ستاد اقدامات مناسب

در چرخه مدیریت بحران در دستور کار قرار گرفت، افزود: در این راستا چهار کارگروه تحت عناوین اطلاع‌رسانی، سیلاب، آتش‌نشانی، امور متوفیان در شهرداری رشت تشکیل شد.
وی با تأکید بر اینکه با راه‌اندازی مرکز کنترل ترافیک در رشت نقاط مختلف رشت رصد می‌شود، گفت: حدود ۱۵ دوربین در نقاط مختلف رشت نصب‌شده و از این طریق مناطق مختلف شهر را به‌منظور پیشگیری و کنترل هرگونه حوادث و بحران رصد می‌کنیم.
مقصودی با اشاره به اجرای پروژه شبکه لوله‌گذاری روان آب‌های سطحی در رشت بیان کرد: بالغ‌بر ۹۵ کیلومتر در راستای پروژه جمع‌آوری روان آب‌های سطحی در رشت لوله گزاری شده و با این اقدامات بخش انبوهی از آب‌گرفتگی معابر و خیابان‌های رشت برطرف شد.
معاون خدمات شهری شهرداری رشت با بیان اینکه برای اسکان شهروندان در زمان بروز بحران مطالعاتی انجام‌شده است، افزود: جانمایی سوله‌ها به‌منظور اسکان شهروندان در زمان بروز بحران در رشت انجام شد اما پس‌ازآن با بروز مشکلات مالی در شهرداری رشت این موضوع به تعویق افتاد.

استقرار ۶ پایگاه اورژانس در ایستگاه‌های آتش‌نشانی رشت
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه کارگروه امداد و نجات و اطفای حریق شهرداری رشت چندین تفاهم‌نامه با مراکز بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، سپاه و غیره منعقد کرده است، اظهار کرد: ازجمله شرح وظایف این کارگروه می‌توان به مباحثی ازجمله آموزش‌های لازم در ارتفاع، ایمنی و آتش‌نشانی اشاره کرد.
بابک رمضانی با بیان اینکه نقش ستاد بحران در زمان بروز حوادث غیرمترقبه بسیار حائز اهمیت است، افزود: در حال حاضر ۶ پایگاه اورژانس در ایستگاه‌های آتش‌نشانی مستقر بوده و این اقدام نیز در راستای تعاملات و تفاهم‌نامه‌ها اجرایی شده است.

فعالیت ۱۶۷ خانه هلال در روستاهای گیلان
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ۱۶۷ خانه هلال در این استان فعال است، اظهار کرد: خانه‌های هلال نقش ویژه‌ای در پیشگیری از آسیب‌ها در زمان بحران دارند.
بهزاد پرستش با بیان اینکه در خانه‌های هلال گروه‌های امداد و داوطلب هلال‌احمر حضور دارند، افزود: از سال ۹۵ تاکنون بالغ‌بر یک‌صد خانه هلال در روستاهای گیلان راه‌اندازی شده اما تاکنون این مهم در رشت مغفول مانده است.
وی با تأکید بر اینکه روستاهای بالغ‌بر دویست خانواده بر اساس دستورالعمل در اولویت تشکیل خانه‌های هلال هستند، خاطرنشان کرد: روستاهایی که داوطلب تشکیل این خانه‌ها هستند و جمعیت آنان کمتر از ۱۵۰ خانواده است نیز می‌توانند دراین‌باره اقدام کنند.
پرستش به ترویج بشردوستی در این خانه‌ها اشاره کرد و گفت: انتظار داریم طی انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری و هلال‌احمر این خانه‌ها در داخل محلات راه‌اندازی شود تا بتوانیم با ارائه آموزش‌های جامع نسبت به آگاه‌سازی مردم و کاهش تلفات ناشی از بروز بحران اقدام کنیم.

اجرای طرح پایلوت خانه هلال در سرای معلم رشت
معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه امکانات دولتی در مقابله با بحران‌های احتمالی محدود است، اظهار کرد: آموزش به افراد بهترین روش در کاهش تلفات و مشکلات ناشی از بروز بحران است.
محمدرضا علیزاده با بیان اینکه کانون سلامت محله به یک پایگاه در محلات تبدیل‌شده، افزود: پیشنهاد می‌کنم طرح پایلوت خانه هلال در رشت از سرای محله معلم آغاز شود.
وی با اشاره به اینکه تعداد سرای محلات رشت محدود است، گفت: می‌توانیم از ظرفیت مساجد رشت نیز در این راستا بهره‌مند شویم.

گیلان جزو پنج استان حادثه‌خیز کشور

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر گیلان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه استان گیلان جزو پنج استان نخست حادثه‌خیز در کشور است، اظهار کرد: گسل‌های فراوانی در استان وجود دارد که متأسفانه زلزله تأسف‌برانگیز رودبار نیز به‌واسطه وجود همین گسل‌ها رقم خورد.
مهدی ولی پور به ایجاد سونامی در دریای خزر اشاره کرد و گفت: بر اساس پژوهش‌های انجام‌شده در صورت وقوع زلزله‌ای بالغ‌بر ۶ ریشتر امکان بروز سونامی در دریای خزر وجود دارد.
وی تراکم جمعیت استان را یکی دیگر از ضرایب خطرپذیر دانستن استان گیلان دانست و افزود: ترافیک، تراکم‌پذیری، آسیب‌های اجتماعی و غیره نیز جزو دیگر خطراتی است که گیلان را تهدید می‌کند.
ولی پور با بیان اینکه سالمند بودن جمعیت گیلان یکی دیگر از مباحث قابل‌تأمل دراین‌باره است، تصریح کرد: رشت به‌عنوان یک کلان‌شهر فاقد زیرساخت‌های مناسب در این مقوله بوده و امیدواریم با اقداماتی ازجمله ایجاد خانه‌های هلال در کنار ارائه آموزش عمومی و تخصصی در سطح محلات از بروز مشکلات در زمان بروز بحران بکاهیم.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر گیلان با تأکید بر انعقاد تفاهم‌نامه‌ای درباره مشارکت شهرداری رشت با هلال‌احمر گیلان به‌منظور تشکیل خانه‌های هلال در رشت افزود: تشکیل تیم امداد و نجات داوطلبین در محلات رشت و روستاهای اطراف ازجمله اهداف خانه‌های هلال است.
وی با اشاره به اینکه ایران اسلامی در بحث پاسخ به سوانح جزو ۱۰ کشور نخست در دنیا است، تصریح کرد: خانه‌های هلال باید در ۵۵ محله رشت تشکیل و در هر محله‌ای فردی به‌عنوان مسؤول و دبیرخانه هلال انتخاب و از این طریق آموزش‌های لازم به‌صورت بهتری به شهروندان ارائه شود.

فعالیت ۱۰ پایگاه اورژانس در رشت
رئیس مرکز اورژانس شهرستان رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰ پایگاه اورژانس در رشت مشغول فعالیت است، اظهار کرد: این ۱۰ پایگاه در طول روز هرکدام بالغ‌بر یک‌صد مأموریت انجام می‌دهند.
مسعود جوبنه با بیان اینکه چالش سوله بحران در رشت وجود دارد، افزود: در رشت ملکی که بخواهیم از آن به‌منظور ایجاد سوله بحران استفاده کنیم وجود ندارد.
در پایان جلسه با موافقت اعضای کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با تشکیل خانه‌های هلال در رشت طی یک ماه آینده و بر اساس انعقاد تفاهم‌نامه مابین هلال‌احمر و شهرداری رشت موافقت کردند.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

دلار به ۶۰ هزارتومان بر می‌گردد؟

دلار به ۶۰ هزارتومان بر می‌گردد؟ دنیای اقتصاد نوشت: نرخ دلار در بازار سال جاری …