چاپ مطلب چاپ مطلب

در برنامه تلویزیونی پرسشگر تشریح شد؛دلایل ریشه کن نشدن بی سوادی در کشور چیست؟

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با انتقاد از نبود اجبار در روند پوشش تحصیلی به بیان علل ترک تحصیل در کشور پرداخت.

همای گیلان: علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در برنامه تلویزیونی پرسشگر درخصوص چالش‌های سوادآموزی عنوان کرد: در۵۰ سال اخیر مفهوم مرتبط با سواد دائما در حال توسعه بوده است و حداقل در ۱۰ سال گذشته موسسات بین المللی در تعریف سواد به چند کلید واژه اساسی اشاره کرده‌اند که ” تکثر سواد” شامل سواد اقتصادی، فرهنگی ، اطلاعاتی، سیاسی و اجتماعی از جمله این موارد محسوب می شود.

وی با بیان اینکه مشارکت مدنی و بهبود سلامت نیز در تعاریف سواد مورد تاکید بود، ادامه داد: در توصیه نامه آموزش بزرگسالان بحث مواجهه با محیط رو به رشد در محیط فناورانه مطرح شده است؛ یعنی فرد باسواد باید بتواند مشکلات فردی، اجتماعی و اقتصادی‌اش را در این محیط حل کند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به ساز و کار تعیین سطح سواد در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که در کشور ما و اغلب کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد سرشماری‌های عمومی نفوس و مسکن است که توسط مرکز آمار انجام می‌شود، روش دیگر استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی ثبتی است که اطلاعات تمام مراکز آموزش عمومی و عالی به آن متصل است.

باقرزاده افزود: روش سوم سنجش سواد است که در برخی کشورها انجام می‌شود و هزینه بر است، افراد در آزمون استاندارد عملکردی شرکت می‌کنند البته زمینه اجرای این روش در ایران هنوز فراهم نشده است.

اطلاعات آماری از وضع سواد در کشور

وی به مقایسه آمار بی سوادی از سال ۵۵ تا ۹۵ در رده سنی افراد بالای ۶ سال اشاره و عنوان کرد: در سال ۵۵ ، ۴۷٫۵درصد(چهل و هفت و نیم درصد) باسواد داشتیم؛ این عدد در سال ۶۵ به ۶۱٫۸ درصد، در سال ۷۵ به ۷۹٫۵ درصد، در سال ۸۵ به ۸۴٫۶ درصد، در سال ۹۰به ۸۴٫۸ درصد و در سال ۹۵به ۸۷٫۶ درصد رسیده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: سال ۵۵، ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، سال ۶۵، ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، سال۷۵، ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، سال ۸۵، ۹ میلیون و ۸۳۰ هزار نفر، سال ۹۰، ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر و سال ۹۵، ۸ میلیون و ۷۹۰ هزار نفر بیسواد در کشور داشته ایم.

باقرزاده ادامه داد: درصد باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال ، ۹۸٫۲ درصد، در گروه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال به ۹۷٫۳ درصد و در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال به ۹۴٫۷ درصد رسیده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه از مجموع هشت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بی سواد اعلام شده  است،در سال ۹۵، ۲میلیون و ۸۵۰ هزار نفر زیر ۵۰ سال سن دارند و حدود پنج میلیون و ۸۶۰ هزار نفر بالای ۵۰ سال سن دارند که در اولویت کاری نهضت نیستند، گفت: در واقع وضعیت بی سوادی برخلاف آمار هشت میلیونی گروه سنی بالای ۶ سال آنقدرها هم بد نیست و در واقع این نرخ در جمعیت فعال کشور حدود ۹۵ درصد است.

وی تصریح کرد: اطلاعات مذکور بر اساس خوداظهاری افراد به ثبت می رسد و ممکن است در همه موارد پاسخ مردم یکسان نباشد.

قوانین ناظر بر اجباری بودن نیست

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی علل ریشه کن نشدن بیسوادی در کشور را تشریح کرد و گفت: از عمده ترین دلایل این است که نمی‌توانیم کودکان ۶ ساله را کامل تحت پوشش ببریم؛ این امر یک دلیل قانونی دارد و آن این است که آموزش الزامی نیست، در واقع همه قوانین ناظر بر رایگان بودن آموزش است، ولی ناظر بر اجباری بودن آن نیست و قانون اجبار افراد برای ثبت نام در دوره ابتدایی نداریم.

وی بیان کرد: قانون حمایت از کودک، تحصیل را حق کودک می داند و ولی اگر دانش آموزی از رفتن فرزندش به مدرسه ممانعت کند تحت تعقیب قرار می گیرد که این موضوع لازم است اما کافی نیست.

علل ترک تحصیل دانش آموزان

باقرزاده به علل و آمار ترک تحصیل کودکان اشاره و گفت: افرادی را داریم که وارد مدرسه می‌شوند اما در دوره ابتدیی آن را ترک می‌کنند که ۵۳ درصد به حوزه اقتصادی برمی گردد؛ ۳۵ درصد دلایل اجتماعی چون طلاق و اعتیاد والدین، هفت درصد دلایل فردی عمدتا در حوزه جسمانی، پنج درصد دلایل آموزشی چون نبودن مدرسه دارد؛ بر این اساس ۸۸ درصد ترک تحصیل دلایل اقتصادی و اجتماعی دارد، بنابراین اگر بخواهیم مشکل را حل کنیم باید در این بخش سرمایه گذاری کنیم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار کرد: باید در این میان به نهادهای حمایتی توجه کنیم، البته آموزش و پرورش می‌تواند بهترین متولی باشد و باید هزینه‌های تحصیل، کتاب، یونیفرم، بیمه و… را با مکانیسمی در اختیار مدرسه و آموزش و پرورش محلات قرار دهیم.

تعدد نهادهای تصمیم‌گیر در حوزه کودکان

باقرزاده با بیان اینکه تعدد نهادهای تصمیم‌گیر در حوزه کودکان داریم، تصریح کرد: این مساله موجب شده پول را به یک وزارتخانه دیگر می دهند و از وزارت آموزش و پرورش سوال می کنند که چرا بچه ها به مدرسه نمی آیند در حالی که باید آموزش و پرورش کودکان را شناسایی و مداخله به هنگام انجام دهد.

وی درباره اجباری شدن سوادآموزی در کشور گفت: طرحی را به دولت پیشنهاد دادیم که در سال ۹۴ مصوب شد و در بند چهار آن آمده بود از ابتدای سال ۹۵ هرکه بخواهد گواهینامه یا جواز کسب بگیرد باید سواد داشته باشد؛ متاسفانه علیرغم آنکه پژوهش ها نشان می‌دهد بین سطح سواد و تصادفات جاده‌ای ارتباط مستقیم وجود دارد اما در مجلس اعلام شد که خلاف قوانین موجود است و فعلا به نتیجه نرسیده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی درباره علل بالا بودن نرخ بیسوادان در دهه گذشته گفت: به هرحال باید این را هم در نظر داشته باشید که جمعیت کشور در این سال ها از ۲۷ به ۶۸ میلیون افزایش یافته و به همان نسبت مشکلات اقتصادی نیز رشد کرده و دلایل عدم ورود کودکان به مدرسه متنوع شده است. از سوی دیگر نرخ پایداری سواد در بزرگسالان در دنیا پایین است.

باقرزاده عنوان کرد: در کنار جمعیت بیسواد حدودد ۸ میلیون نفری، حدود ۱۰ میلیون کم سواد داریم که درواقع باسواد هستند اما تحصیلاتشان در حد ابتدایی است.

جزو معدود کشورها برای پرداخت پاداش باسوادی هستیم

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه جزو معدود کشورها و دولت‌ها برای پرداخت پاداش باسوادی هستیم، اظهار کرد: این رقم در سال ۹۴، ۱۳۰ هزار تومان در سال ۹۵، ۱۳۴ هزار تومان و اکنون ۱۳۸هزار تومان است که به افرادی که باسواد می شوند تعلق می‌گیرد.

باقرزاده به وضع استخدام آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی اشاره کرد و گفت: نزدیک به ۸۵ تا ۱۰۰ درصد آموزش دهندگان ما مدرک لیسانس و بالاتر دارند. آموزش دهنده در بدترین شرایط باید فرد بیسواد را پیدا کرده و در بدترین شرایط وی را سرکلاس درس بیاورد و معمولا زحمات زیادی را متحمل می شود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ادامه داد: مطابق قانون اگر قرار است برای حق التدریس ها و پیش دبستانی ها تصمیمی بگیرند برای آموزش دهندگان نیز مصداق دارد و روح قانون این را می‌گوی البته .مجلس پیش نویسی برای تعیین تکلیف همه گروهها آماده کرده و آماده ایم تا در صحن علنی تصویب شود و هرچه به قانون تبدیل شود اجرای آن را بر خود فرض می دانیم.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد فعالیت های این سازمان از طریق برونسپاری صورت می گیرد، یادآور شد: ۵۷۰ شرکت همه ساله اقدام به عقد قرارداد با این مجموعه می کنند./باشگاه خبرنگاران

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

شهردا‎ر لاهیجان از اعلام فراخوان سیزدهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی شهروند خبر داد 🔹رضا زنده دل ، شهردار لاهیجان و دبیر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند از اعلام فراخوان سیزدهمین دوره این جشنواره خبر داد

به گزارش همای خبر، رضا زنده دل در گفت و گویی افزود: شهرداری و شورای …