چاپ مطلب چاپ مطلب

دفن ۴۰۰ روستای سیستان زیر طوفان شن/ بیش از ۳۵۰۰ نفر راهی بیمارستان شدند+ عکس

همای گیلان: بادهای ۱۲۰ روزه سیستان که همه ساله با آغاز فصل گرم سال راهی این منطقه می شد امسال زودتر از موعد میهمان مردم سیستان شده است تا روستاهای بسیاری را دفن و نفس شهروندان را تنگ تر نماید.

هر چند در ۲ روز اخیر وضعیت هوای سیستان به نقطه بحرانی رسید و ۴۰۰ روستا را دفن و راه های بسیاری را مسدود و بیش از سه و ۵۰۰ نفر را راهی بیمارستان ها کرد علی ای حال حال بانوی تدبیر خوب است به طوری که حتی در روز های اخیر نه تنها برای مشاهده وضعیت موجود راهی سیستان نشد بلکه حتی یک پست اینستاگرامی هم برای دلجویی از مردم این منطقه نکرد.
۴۰۰ روستای سیستان در بحران
 
با این حال در سفری که ناصر چرخ ساز رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور به سیستان داشت،  وی با بیان اینکه ۴۰۰ روستا تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار دارند، گفت: این تعداد روستا مورد هجوم ریزگرد ها قرار گرفته و در زیر خاک دفن شدند.
وی با اشاره به مراجعه بسیاری از شهروندان به بیمارستان ها ادامه داد: با هماهنگی مردم و مسئولین بومی منطقه،جلسه ستاد مدیریت بحران بصورت منطقه ای برگزار می شود تا نقاط آسیب پذیر شناسایی شود.
 
انسداد برخی از راه های روستایی
چرخ ساز با بیان اینکه در بازدید از روستاها تعدادی از راه ها مسدود شده بود، خاطر نشان کرد: هلال احمر با توزیع ماسک و سبد غذایی و انتقال مصدومان به بیمارستان ها در صدد امداد رسانی سریع به مردم است.
غلامرضا اربابی مدیرکل بحران استان سیستان و بلوچستان نیز در خصوص این وضعیت به تسنیم گفت: در ۴۸ ساعت گذشته به‌دلیل مشکلات تنفسی سه هزار و ۵۰۰ نفر از مردم سیستان به مراکز درمانی مراجعه کردند.
وی با بیان اینکه وضعیت هوا و عوارض ناشی از آن سبب مراجعه این تعداد از شهروندان به بیمارستان ها شده است، گفت: روز گذشته طوفان شن ۲۰ برابر حد بحرانی درمنطقه وزیدن داشت که در نوع خود بی‌سابقه بود و امروز شدت وزش باد کاهش پیدا کرده است.
بیش از ۳۵۰۰ نفر راهی بیمارستان شدند
وی گفت: سرعت وزش باد امروز به ۷۲ کیلومتر برساعت رسیده و شدت گردوخاک درمنطقه هفت برابر حد مجاز و ۲.۵ برابرحد بحرانی است.
اربابی با اشاره به آمادگی دستگاهای اجرایی مرتبط با وضعیت بحرانی افزود: تمامی نیروهای امداد‌رسان به ویژه هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکی آب و فاضلاب و راه و ترابری در آماده‌باش کامل هستند و به مردم منطقه خدمت‌رسانی کنند.
وی با بیان اینکه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ادارات تابعه سیستان به دلیل باد و گردوغبار تعطیل بودند تصریح کرد: امروز  وزش باد و گردوغبار ناشی از آن کاهش یافته و ادارات دولتی به حالت اولیه خود برای خدمت‌رسانی به مردم باز می‌گردند.
 
گرد و خاک تا پایان تابستان ادامه دارد
به گفته علی عابدینی معاون توسعه و پیش‌بینی سازمان هواشناسی وضعیت گرد و خاک این منطقه تا پایان فصل گرم سال ادامه دار است.
وی با اشاره به اینکه بادهای ۱۲۰ روزه خاصیت مناطق غربی کشور از جمله استان سیستان و بلوچستان است گفت: این بادها در اواخر بهار شروع شده، طی فصل تابستان ادامه دارد و نهایتا در اوایل پاییز به پایان می‌رسد، به همین منظور به بادهای ۱۲۰ روزه معروفند. وزش باد در این منطقه گرد و خاک را وارد سیستان و بلوچستان، زابل و تا حدی کرمان می‌کند.
به گفته عابدینی، در سال‌های کم بارش و با خشک بودن دریاچه هامون، این شرایط حادتر می‌شود و این بادها می‌توانند گرد و خاک بیشتری تولید کنند ولی اگر دریاچه آبگیری خوبی داشته باشد شرایط تا حدی بهتر می‌شود.//عصر هامون
14380610577

About سردبیر

Check Also

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین بازسازی شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین …