چاپ مطلب چاپ مطلب

دیدگاه مدیر ایرانی الاصل گوگل در مورد آینده جستجوی اینترنتی

همای گیلان: بدون شک، جستجوی اینترنتی در سالیان اخیر به شدت متحول شده و تغییرات فراوانی به خود دیده است. به ویژه در دو سال اخیر، تغییراتی که در گسترش ابزارهای تکنولوژیک پدید آمده، جستجوی وب را نیز متأثر ساخته است. حال یکی از مدیران ایرانی الاصل گوگل این تغییر و تحولات را تشریح کرده و آینده جستجوی اینترنتی را تبیین می کند.

 

بهشاد بهزادی، مدیر بخش نوآوری های جستجوی آزمایشگاه زوریخ گوگل که روز گذشته در کنفرانس Futurapolis در تولوس فرانسه سخن می گفت، بر این عقیده است، اکنون بخش مهمی از جستجوی اینترنتی تحت پلتفرم موبایل صورت می گیرد.

وی بیان کرد، سیستم Cloud Auto-Tagging تصاویر در گوگل جستجوی تصاویر در اینترنت و وب را بسیار موثر و کارآمد ساخته است. از سوی دیگر، اکنون موتور جستجوی گوگل حتی در درون سایر اپلیکیشن های گوشی هوشمند شما به دنبال پاسخ می گردد و موردی که بهترین اطلاعات را داشته باشد، برای شما باز می کند.

اما همه اینها معطوف به یک هدف بزرگتر است. بهزادی بیان می کند: آینده جستجوی اینترنتی معطوف به تلاش برای ساخت یک دستیار شخصی نهایی و اصولی است و برای رسیدن به این هدف، چهار وجه اساسی جستجوی اینترنتی وجود دارد که طی سال های پیش روی، دراماتیک متحول خواهند شد.

دیدگاه مدیر ایرانی الاصل گوگل در مورد آینده جستجوی اینترنتی

صدا: اکنون سیستم پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing) گوگل شاهد تغییرات و پیشرفت های قابل توجهی شده است. تا دو سال قبل، میزان اشتباه در بیان کلمات در این سیستم یک در چهار کلمه بود؛ اما بهزادی می گوید، این میزان هم اکنون به یک در شانزده کلمه رسیده است و همین می تواند تحولی در جستجوی صوتی باشد که همانند مکالمه عادی یا یک انسان است. بهزادی بیان می کند، آنچه در فیلم سینمایی معروف Her به تصویر کشیده شده ـ هرچند هنوز در دسترس نیست ـ چندان دور از ذهن هم نیست.

مفهوم و زمینه: همچنین موتور جستجوی گوگل اکنون جستجو های مختلف شما را به هم مرتبط می کند تا به درستی تشخیص دهد که به دنبال چه هستید. برای مثال اگر واژه “قلعه” را در گوگل جستجو کنید، انواع و اقسام قلعه در سرتاسر دنیا برای شما نمایش داده خواهد شد؛ اما اگر قبل از آن واژه “لندن” را در گوگل جستجو کرده باشید، موتور گوگل هوشمندانه بخش مهمی از نتایج را محدود به قلعه و لندن می کند.

موقعیت جغرافیایی: این مورد نیز به گونه ای مرتبط با مورد مفهوم و زمینه است، ولی به ویژه در پلتفرم موبایل جستجوی اینترنتی مبتنی بر موقعیت جغرافیایی بسیار کارآمد است. برای مثال، اگر به پیاده روی آخر هفته در حومه شهر رفته باشید و اتفاقی به بنای خاصی برخورد کنید، می توانید در همان حال از گوگل بپرسید: این بنا چیست؟ در این حالت موتور گوگل بر اساس موقعیت جغرافیایی شما پاسخ مناسب را ارائه می کند. بهزادی می گوید: این جستجوی هوشمند مبتنی بر موقعیت به سرعت در حال رشد و توسعه است.

اطلاعات شخصی: این موضوع به ویژه در مناطقی نظیر اروپا که حریم خصوصی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، موضوعی چالشی است. به هر اندازه که گوگل در رابطه با شخصیت شما بیشتر فرا می گیرد، پیشنهادها و نتایج دقیق تری برای شما مهیا می کند. اکنون برای سال ها است، گوگل اطلاعات جستجوی کاربران را قواره می کند و اطلاعات بیشتر از شما به معنی نتایج شخصی تر و منحصر به فرد تر برای افراد است./ تابناک

About سردبیر

Check Also

نظرعلی علیزاده:ریشه های انحرافی در انتخابات باید زدوده شود

ریشه های انحرافی در انتخابات باید زدوده شود سردار نظر علی علیزاده نامزد دوازدهمین دوره …