چاپ مطلب چاپ مطلب

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان: افزایش سهم عرصه های صنعتی و حمایت بانکی خواسته بحق فعالان صنعت در گیلان است

همای گیلان:رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با بیان فعالیت ۲۶۰۰ واحد کوچک و بزرگ صنعتی با ۸۵ هزار نفر بیمه شده تأمین اجتماعی فعالان این بخش در گیلان، از افتتاح و آغاز بهره برداری از ده هزار میلیارد ریال طرح صنعتی جدید تا پایان سال خبر داد و افزود: بدلیل وجود شرایط مناسب اقلیمی و نیز به واسطه فضای تعاملی مناسب و ایجاد زیرساخت های خوب در استان برای سرمایه گذاری های صنعتی، طی چند سال اخیر شاهد استقبال سرمایه گذاران در ایجاد طرح های بزرگ صنعتی در گیلان هستیم. وی افزود: هم اکنون بیش از ۷۰ درصد مدیران صنعتی در گیلان، بومی استان نیستند که این نشان از استقبال سرمایه گذاری در گیلان است.

index

علی منتظری در ادامه با اشاره بر لزوم افزایش حمایت سیستم بانکی از فعالیت های صنعتی و تولیدی در استان تصریح کرد: در سرمایه گذاری های صنعتی حجم زیادی از منابع ارزی و ریالی باید صرف راه اندازی و تداوم تولید بشود که در صورت عدم حمایت های کافی از سوی سیستم بانکی به طور یقین سرمایه گذار به تنهایی نمی تواند از عهده هزینه ها برآید.

وی در ادامه از وجود بیش از ۱۱۰۰ طرح صنعتی نیمه تمام در استان خبر داد و تصریح کرد: بخش عمده سرمایه گذاری ها در این طرح ها صورت گرفته و سرمایه و مبلغ ناچیزی نیاز است تا این طرح های نیمه تمام به بهره برداری برسند.

منتظری با تأکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری و همت دولت در حمایت از تولید گفت: برای حفظ استقلال و داشتن اقتصادی سالم و پویا، باید سهم سرمایه گذاری در حوزه تولید را افزایش دهیم تا با توسعه صنعت و ایجاد اشتغال پایدار، اقتصاد ما فعالتر و شکوفاتر شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان بهبود فضای کسب و کار در استان و کسب رتبه نخست کشوری در هفت دوره پیاپی در شاخص فضای کسب و کار گفت: با تعامل خوب و سازنده استاندار محترم گیلان، تسهیل در امور مربوط به صدور مجوزهای خاص، همراهی و همگامی بخش دولتی با سرمایه گذاران، وجود زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه کسب و کار در استان، خوشبختانه توانستیم به این موفقیت نائل شویم. وی تصریح کرد: استان گیلان دارای پتانسیل های فراوانی است که می تواند استان شاخص کشوری در زمینه های مختلف تولید، صنعت، کسب وکار و …  باشد.

منتظری در ادامه بر استفاده از ظرفیت های تولیدات صنعتی صادرات محور استان تأکید کرد و افزود: هم اکنون به طور میانگین ۴۰ واحد صنعتی در گیلان، محصولات تولیدی خود را به خارج از کشور صادر می کنند اما به واقع ۲۰۰ واحد صنعتی مستقر در استان ظرفیت و توانمندی آنرا دارندکه با صادرات تولیدات خود، وارد بازارهای بین المللی شوند.

وی با اشاره به اینکه افزایش صادرات تابع شرایط اقتصادی و سیاسی و نیز افزایش کیفیت کالا است، خاطر نشان کرد: در تلاش هستیم تا در یک برنامه کاری مطمئن و کارا با بهره مندی مناسب از شرایط مطلوب بوجود آمده در کشور و حمایت از تولید صادرات محور،  بحث رقابت در بازارهای خارجی را در سطح ۵۰۰ واحد صنعتی مستقر در استان را ایجاد کنیم.

منتظری در ادامه سهم اندک زمین و عرصه های صنعتی در گیلان را یکی از مهم ترین مواردی دانست که باید به طوری جدی به آن پرداخته شود، وی تصریح کرد: میانگین عرصه صنعتی در کشور یک درصد است که سهم گیلان از این میزان بسیار اندک و در حد ۲ دهم درصد است.

وی با تأکید بر لزوم حفظ سهم اراضی صنعتی کنونی با همکاری و تعامل سازنده بخش های مختلف مانند جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و نیز افزایش سهم عرصه های صنعتی در گیلان برای افزایش سهم تولید، ایجاد زمینه های لازم برای اشتغال جوانان و جلوگیری از مهاجرت قشر تحصیلکرده گیلانی گفت: توسعه و گسترش سهم عرصه های صنعتی در زمین های بلااستفاده موجود در گیلان هیچ گونه مانعی در حفظ و صیانت از محیط زیست استان ایجاد نمی کند زیرا با استقرار و تمرکز صنایع و ایجاد امکانات زیربنایی و زیرساختی در شهرک های صنعتی، اثرات ناشی از فعالیت های صنعتی بر طبیعت قابل مدیریت و کنترل خواهد بود.

وی ایجاد توازن در سهم فعالیت های مختلف اقتصادی در گیلان را یکی از ضروریات استان عنوان کرد و افزود: تخصیص زمین با کاربری صنعتی پیش نیاز توسعه صنعتی در استان است و حداقل انتظاری که فعالان بخش تولید و صنعت از ما دارند این است که حداقل یک درصد از مساحت استان به صنعت اختصاص یابد تا از میانگین کشوری عقب نمانیم.

وی با اشاره به سفر اخیر حجت الاسلام و المسلمین انصاری معاون رئیس جمهور در امور مجلس که در هفته دولت به وقوع پیوست، گفت: دعوت از ایشان به همت و تدبیر استاندار گیلان صورت گرفت تا با تبیین و شناساندن جایگاه صنعت در گیلان، نگاه دولت و مجلس به رشد صنعت و ایجاد زمینه های لازم در این زمینه بیش از گذشته در استان فراهم گردد.

About سردبیر ارشد

Check Also

ماجرای دستگیری متخلفی که با روغن سوخته آب را آلوده می‌کرد!

ماجرای دستگیری متخلفی که با روغن سوخته آب را آلوده می‌کرد! رئیس اداره حفاظت محیط …