چاپ مطلب چاپ مطلب

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان: برش استـانی برنامه راهـبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گـیلان در حال تدوین است

همای گیلان:برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های بخش تولید و تجارت جهت بهره گیری از فرصت ها و ظرفیت های موجود در فضای پس از تحریم ها در کشور، در قالب یک سند ابلاغ و منتشر شده است.

index

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با بیان این مطلب افزود: با توجه به شرایط جدید کشور و با هدف تدوین استراتژی برای گذر از دوره تحریم و نیل به رونق اقتصادی نیازمند برنامه ای هستیم که بتوانیم در مسیر اقتصاد جهانی به صورت منطقی حرکت و ضمن ساماندهی شرایط اقتصادی، از فضاهای موجود استفاده مطلوب نماییم که به این امر در برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت توجه جدی شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، علی منتظری گفت: خوشبختانه در این راستا با همت بلند وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت برنامه راهبردی مربوطه با رویکرد حل موضوعات حوزه تولید و تجارت با تجزیه و تحلیل وضعیت اقتصادی موجود در کشور تدوین و ابلاغ شده و در آن تلاش گردیده تا از روش های علمی با انجام مطالعات تطبیقی و استفاده از تجارب گذشته سندی برای توسعه این بخش تهیه گردد.

وی افزود: این سند در راستای اهداف و سیاست های کلان کشور و بهره گیری از رهنمودهای مقام معظم رهبری به ویژه در سیاست های اقتصاد مقاومتی و نیز برنامه های دولت تدبیر و امید تنظیم شده و در صدد ایجاد تحرک و بسترسازی مناسب جهت حضور هرچه بیشتر بخش خصوصی در عرصه تولید و تجارت کشور می باشد.

منتظری تصریح کرد: در این رویکرد جدید، محور اصلی توسعه بر پایه ظرفیت های بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفته و دولت در نقش توانمندساز، پشتیبان، هماهنگ کننده، پایش گر و هدایت گر ایفای مسئولیت خواهد نمود.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان گیلان همچنین از تشکیل کارگروه تدوین برش استانی برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان گیلان خبر داد و گفت: این کارگروه با عضویت دستگاه های مرتبط با تهیه برنامه استانی راهبرد مذکور تشکیل و در جلسات متعدد این کارگروه وضعیت موجود صنعت، معدن و تجارت استان بررسی گردیده و ظرفیت های در حال ایجاد مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به قابلیت های سرمایه گذاری در استان و ظرفیت های زیرساختی موجود مقرر شد برش استانی برنامه راهبردی با همکاری و مشاوره دانشگاه گیلان اجرایی گردد و در مرحله اول اطلاعات تولید و تجارت استان گردآوری، ظرفیت های موجود شناسایی و مشکلات و موانع پیش رو نیز بررسی می شود.

منتظری ابراز امیدواری کرد: با امکانات موجود و توانمندی دستگاه های ذیربط و ظرفیت های دانشگاهی با بهره گیری از رهنمودهای استاندار محترم در آینده نزدیک، برنامه راهبردی استان در حوزه صنعت، معدن وتجارت را تدوین و ارائه نماییم.

وی افزود: سند برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان اسناد پشتیبان در ۸ فصل در راستای اسناد راهبردی تهیه شده قبلی مرتبط با صنعت، معدن و تجارت و با اقتباس از مطالعات تطبیقی برخی از کشورهای در حال توسعه، گزارش متدلوژی و نتایج اولویت بندی رشته فعالیت های مختلف بخش تولید و تجارت و مطالعات نمودارهای روند تغییرات شاخص های کلان اقتصادی، تدوین گردیده است.

منتظری خاطر نشان کرد: در این سند راهبردی چشم انداز بخش صنعت، معدن و تجارت در افق ۱۴۰۴ به عنوان پیشران اقتصاد کشور، با قابلیت رقابت پذیری با بازارهای بین المللی، بالنده، درون زا و برون نگر ترسیم شده است.

 

 

 

About سردبیر ارشد

Check Also

آیین استقبال از نوروز با حضور شهرداری لاهیجان در ‌گنبد مینای تهران برگزار شد

آیین استقبال از نوروز با حضور شهرداری لاهیجان در ‌گنبد مینای تهران برگزار شد   …