چاپ مطلب چاپ مطلب

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان خبر داد کاهش ساخت و ساز ساختمان در گیلان

همای گیلان:رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان از کاهش چشم‌گیر ساخت و ساز ساختمان این استان در سال جاری خبر داد.
خبرگزاری فارس: کاهش ساخت و ساز ساختمان در گیلان

 عبدالرضا قاسمیان ظهر امروز در نشست نظام مهندسی استان درباره وضعیت ساخت و ساز در گیلان اظهار کرد: برای رفاه حال مردم کنترل کیفیت ساختمان توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید و در سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گیلان با همکاری شهرداری‌های استان تمام پروانه‌های صادره از مراجع صدور پروانه مانند شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در سازمان به ثبت می‌رسد.

وی ادامه داد: آمار کاملی از میزان ساخت و ساز ساختمان‌هایی که پروانه ساختمانی اخذ می‌کنند به تفکیک شهرستان و طبقات ساختمان در کل گیلان در سازمان نظام مهندسی ثبت شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان با بیان اینکه سایت اطلاعاتی این سازمان به صورت آنلاین در اختیار همگان است، تصریح کرد: امسال آمار ساخت و ساز گیلان با توجه به رکود بازار مسکن که در کشور به وجود آمد نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ حدود ۵۳ درصد متراژ بنا داشتیم که ۴۷ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه سال ۹۲ سال پر رونقی برای ساخت و ساز نبود، تصریح کرد: در سال ۹۲ در مجموع ۳ میلیون و ۸۷۰ هزار متر مربع در گیلان پروانه ساختمانی داشتیم که تا پایان بهمن و اوایل اسفند ماه حدود ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار متر را شامل می‌شد.

قاسمیان افزود: امسال تاکنون یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار متر مربع متراژ بنا در گیلان انجام شده است که ۵۳ درصد مدت مشابه سال گذشته می‌شود.

وی با بیان اینکه در برخی از شهرستان‌های گیلان کمتر از میانگین ساخت و ساز و برخی شهرستان‌ها بالاتر از میانگین هستند، خاطرنشان کرد: ساختمان‌های بزرگ به ویژه بالای سه سقف آمارشان کاهش یافته و ساختمان‌هایی که یک و دو سقف و خارج از محدوده شهری و افراد برای بهره‌برداری خود ساختند نسبت به میانگین بالاتر است.

این مسئول متذکر شد: آمار ساخت و ساز در شهر رشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۹ درصد است یعنی ۴۱ درصد کاهش داشته است.

وی آمار ساخت و ساز در بندر انزلی را ۳۵ درصد مدت مشابه سال ۹۲ عنوان کرد و یادآور شد: این آمار ۶۵ درصد کاهش داشته است.

قاسمیان از کاهش ۵۶ درصدی آمار ساخت و ساز در لاهیجان خبر داد و خاطرنشان کرد: این آمار در آستانه‌اشرفیه ۵۸ درصد، لنگرود ۶۱ درصد، رودسر ۴۰ درصد و… بوده است.

وی آمار ساخت و ساز در گیلان را با کاهش زیاد عنوان کرد./فارس

 

About سردبیر ارشد

Check Also

ماجرای دستگیری متخلفی که با روغن سوخته آب را آلوده می‌کرد!

ماجرای دستگیری متخلفی که با روغن سوخته آب را آلوده می‌کرد! رئیس اداره حفاظت محیط …