چاپ مطلب چاپ مطلب

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی: تهران مایل به گفت و گوی جدی با آژانس است/ هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایران به سمت یک برنامه تسلیحاتی حرکت کرده است

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی: تهران مایل به گفت و گوی جدی با آژانس است/ هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایران به سمت یک برنامه تسلیحاتی حرکت کرده است

 

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به فایننشال تایمز گفت:

🔹️ایران برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته تمایل خود را برای شرکت در گفتگوی جدی با آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان داده است .

🔹️می توان گفت که ممکن است ما و ایران، که چندماه رابطه پرتنش را تجربه و تحمل کردیم، پس از مذاکرات اخیر من با مقام های ایرانی وارد مرحله جدیدی شده باشیم.

🔹️به نظر می رسد تهران مایل به گفت و گو درباره موضوعات مشخص است.

🔹️فرصتی برای حل و فصل برخی موارد اختلاف، از جمله بهبود توانایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

🔹️من در مقام های ایرانی این درک/ تحلیل را می بینم که بهتر است کمی تعامل داشته باشیم تا اینکه به مسیر کاملاً متفاوت که می تواند منجر به تشدید بیشتر و شاید خطر جنگ هم شد، ادامه دهیم.

🔹️واشنگتن و تهران همچنان به باز نگه داشتن یک “کانال دوجانبه” برای گفت و گوها ادامه می دهند.

🔹️ایران از زمان حمله حماس در ۷ اکتبر و حمله اسرائیل به غزه ، مقیاس یا سرعت فعالیت هسته ای خود را تغییر نداده است.

🔹️هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایران به سمت یک برنامه تسلیحاتی حرکت کرده یا در حال حرکت یا برنامه ریزی برای چنین حرکتی است.

🔹️تهران اکنون مواد شکافت پذیر کافی برای تولید حدود سه بمب هسته ای در عرض چند هفته را در اختیار دارد.

🔹️در تولید ۶۰ درصد اورانیوم غنی شده نوساناتی وجود داشته، اما هیچ چیز چشمگیری نیست. آنچه ما می بینیم این است که یک روند ثابت وجود دارد. آنها در گذشته سریع‌تر بوده‌اند، اما چیزی که ما می‌بینیم یک سرعت منظم است، حالتی مانند دویدن. البته بدون شک برنامه هسته ای ایران در حال توسعه و گسترش است.

🔹️مذاکرات فنی بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و مقامات ایرانی از زمان بازگشت من از ایران ادامه داشته است.

🔹️آنچه مهم است اطمینان از حفظ این رابطه و عدم قطع کامل این ارتباط است

About مدیر خبر1

Check Also

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *