چاپ مطلب چاپ مطلب

روحانی در دیدار نمایندگان مجلس: مهار تورم آغاز شد/ بنزین وارد خواهیم کرد خبرگزاری تسنیم: رئیس‌جمهور گفت: لازمه توفیق در اجرا همکاری دولت و مجلس و حمایت و مشارکت همه مردم است.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار با اعضای کمیسیون تلفیق بودجه و روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی که نواب رئیس مجلس و اعضاء ستاد اقتصادی دولت نیز حضور داشتند، با تحلیل شرایط اقتصادی کشور، گفت: لازمه همدلی و همکاری دولت و مجلس برای خدمت به مردم و رفع مشکلات کشور، داشتن تحلیل مشترک از مسائل است و برای رسیدن به تحلیلی مشترک، دیدار و همفکری مستمر مجلس و دولت ضروری است.

وی با اشاره به چالش‌های اصلی کشور، افزود: بدخواهان ایران دو طرح را دنبال می‌کرده‌اند؛ اول ایجاد شکاف بین ایران و جامعه جهانی با معرفی ایران به عنوان تهدید در منطقه و دوم ایجاد شکاف بین مردم و نظام. هدف تحریم‌ها هم تعمیق این دو شکاف بوده است، از این روست که دولت با حمایت مردم، از سوئی اولویت خود را بر معرفی چهره واقعی ایران در جامعه جهانی گذاشته است و از سوی دیگر، در ادامه حماسه سیاسی انتخابات، آشتی ملی و انسجام اجتماعی را دنبال کرده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به شرایط رکود تورمی در اقتصاد کشور، گفت: خوشبختانه با اقداماتی که در این چندماه صورت گرفت، مهار تورم آغاز شده است و تورم ماهانه که در خردادماه ۳.۵ درصد بود، در آذرماه به ۰.۵ درصد کاهش یافته و این در حالی است که نرخ بیکاری هم به گزارش مرکز آمار، کاهش یافته است.

روحانی با اشاره به چالش‌های اقتصاد کلان، تأکید کرد: در عین حال که باید به حل ریشه‌ای تورم و رکود پرداخت؛ برای دولت، دو موضوع «امنیت غذایی» و «سلامت مردم» از حساسیت و فوریت برخوردار بوده است.

وی با اشاره به اینکه انرژی یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های کشور است، گفت: با این وصف، به سبب عدم اقدام به موقع در سرمایه‌گذاری در بخش انرژی تأمین گاز و برق مورد نیاز صنعت و خانوار، در فصل زمستان با مشکل روبرو شده است و در همین حال شاهدیم که آلودگی هوا در کلان شهرها و تهدیدات زیست محیطی در منابع آب و ریزگردها به حد هشداردهنده رسیده است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: باوجود آنکه در سیاست‌های کلی و در قانون، توجه جدی به اصلاح بازار انرژی و ملاحظات زیست محیطی شد ولی قانون هدفمندکردن یارانه‌ها به نحو نادرستی اجرا شد و با تورم بالائی که پیش آمد، فواید اولیه اصلاح قیمت سوخت هم منتفی شد.

روحانی اضافه کرد: نتیجه آن شده است که مصرف گاز در ایران، از کل اروپا بیشتر است و هنوز ناگزیر از واردات بنزین هستیم از این رو لازم است ضمن توجه به شرایط زندگی مردم، اصلاح در بخش انرژی و محیط زیست شروع شود.

وی با طرح سؤالات اصلی در مدیریت یارانه‌ها، گفت: تصمیم‌گیری در مورد شیب اصلاح قیمت‌ها، نحوه حمایت از تولید، کیفیت حمایت از خانوارهای آسیب‌پذیر باید با هدف اصلاح بخش انرژی ولی با ملاحظات اقتصاد کلان صورت گیرد.

رئیس‌جمهور لازمه توفیق در اجرا را همکاری دولت و مجلس و حمایت و مشارکت همه مردم دانست و استفاده از نظرات نمایندگان مجلس را برای تکمیل طرح ضروری برشمرد.

در ادامه جلسه، گزارشی از بررسی‌های انجام شده در خصوص نحوه اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها ارائه شد و سپس رؤسای کمیسیون‌های تلفیق بودجه، بهداشت و درمان، انرژی، کشاورزی، اقتصاد، آموزش عالی، صنعت، فرهنگی، اجتماعی و همچنین رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و برخی نمایندگان نظرات خود را در زمینه مسائل مربوط به انرژی و یارانه‌ها و پیشنهادهای اصلاحی ارائه کردند

About

Check Also

#اختصاصی_همای_خبر اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!

#اختصاصی_همای_خبر   اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!   …