چاپ مطلب چاپ مطلب

سخنگوی دولت: در شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای برای ممنوع‌التصویری افراد نداشته‌ایم

همای گیلان:وی اعلام کرد که طرح آبرسانی به شهرستان میانه، اتمام طرح سد دوقام چای، تکمیل رودخانه زاینده‌ رود، تامین آب شرب و آب زراعی در استان کرمان، حوضه آبریز نکا و اعتبارات لازم برای شهرستان دشتستان از مصوباتی بود که امروز در جلسه هیات دولت مطرح شد.

axe30199

محمد باقر نوبخت در حاشیه‌ جلسه امروز هیات دولت بیان این مطلب، توضیح داد: در مجموع ۱۷۳ میلیارد تومان با تصویب هیات وزیران برای این امور با موافقت سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور مشخص شد و همچنین برای تقویت صندوق بیمه کشاورزی ۱۲۵ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: برای ۵ استان مرزی از جمله کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی و خوزستان ۵۰ میلیارد تومان برای ساماندهی روستاهای مرزی اختصاص یافت.

وی با اشاره به این که در جلسه هیات وزیران استاندار سیستان وبلوچستان به ارائه گزارشی از چگونگی عمران و توسعه این استان پرداخت و گفت: ۴۶ هزار هکتار زمین زراعتی دراین استان باید از طریق آب رسانی قابل بهره برداری شود که با سفر رئیس جمهوردر آغاز سال ۹۳ اقدامات آن آغاز شده است و بالغ بر ۲۹۳ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام ۱۸ پروژه در نظر گرفته شده است.

نوبخت خاطر نشان کرد: ۱۵ پروژه تا این تاریخ به بهره برداری رسیده است و ۳ پروژه‌ی دیگر که بیمارستان ۴۸ تختخوابی، بیمارستان ۳۰ تختخوابی و بیمارستان دوست محمدی هستند، ان شاء الله درروزهای آتی به بهره برداری خواهند رسید که البته بخش عمده مشکل آنها تامین نیروی انسانی است ودر همین راستا با توافقاتی که با وزیر بهداشت داشته‌ایم، قرار شد تا تخصیص بهینه منابع برای بیمارستان‌هایی که ساختمان آنها تکمیل شده است اما به لحاظ تجهیزات ونیروی انسانی بامشکل روبرو هستند، در نظر گرفته شود.

نوبخت با اشاره به تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی گفت: برای کسانی که مراحل استخدامی‌شان را انجام داده بودند و بیش از ۲۰ هزار نفر می‌باشد برای سال آینده اعتبارات لازم در نظرگرفته شده است و استانداران می‌توانند نسبت به استخدام آنها اقدام کنند.

وی افزود:‌برای استخدام ۱۰ هزار نفر از کسانی که در طرح مربوط به ناظران کشاورزی فعال بوده‌اند و ۶ هزار نفر از افرادی که در حوزه‌ی موسسات و واحدهای فنی و حرفه‌ای فعال بوده‌اند هزینه‌های لازم در بودجه ۹۴ در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت با تاکید بر این که دربودجه سال ۹۳ تلاش شده است تا حقوق اسفند ماه به موقع پرداخت شود وحقوق عیدی بهمن ماه نیز پرداخت شده است خاطر نشان کرد:همچنین به موقع ۳۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت مربوط به هدفمندی یارانه‌هاعلی رغم همه فشارهایی که برای دولت وجود دارد طبق تعهد انجام خواهد شد.

نوبخت همچنین با اشاره به این که در زمینه تامین اعتبار معوقات فرهنگیان نیز اقدامات خوبی انجام شده است ، گفت: ۳۲۶ میلیارد تومان از این معوقات ظرف ماه گذشته انجام شد و همچنین قرار است با تلاش‌های آقای فانی وزیر آموزش و پرورش لایحه‌ی مربوط به رتبه بندی فرهنگیان تقدیم مجلس شود که امید است بافوریت به تصویب برسد.

نوبخت همچنین به دستاوردهای بخش آموزش عالی علی رغم وجود مضیقه اعتبارات اشاره کرد وافزود: جناب آقای فرهادی وزیر آموزش عالی با پیگیری‌ و تلاش‌های برای کمبود اعتبارات دانشگاه‌ها اقدامات لازم را انجام داده‌اند.

نوبخت با تاکید بر این که انتظار داریم حقوق ملی ما که از سوی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات ۱+۵ در حال انجام است، پیگیری شود گفت: سرنوشت کشورمان را هیچ گاه به نتیجه‌ی مذاکرات گره نزده‌ایم و برای هر شرایطی غیر از نتیجه مذاکرات هسته‌ای برنامه ریزی داریم و البته امیدواریم با پشتیبانی ملت بزرگ و منطق تیم مذاکره کننده هسته‌ای بتوانیم این مشکل را هم از پیش پای مردم برداریم.

وی در ادامه سخنان خود در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که درباره ورود زودهنگام دولت به انتخابات آینده پرسید، گفت:‌ نمی‌دانم چه اقدامی صورت گرفته که چنین بحثی پیش آمده است. جوانان حزب اعتدال و توسعه در یک گردهمایی من را دعوت کردند و من در آنجا راجع به کشور صحبت کردم.

وی گفت: اگرچه ممکن است سوژه فکری خیلی‌ها مسئله انتخابات سال آینده باشد اما دولت خیلی مشغول‌تر از این حرفهاست و ما خیلی گرفتاریم و مسائل مهمتری داریم. نمی دانم گناه کردیم که نیم ساعت با جوانان عزیز حزب اعتدال و توسعه صحبت کردیم؟

وی گفت: من اظهارات یک سری از نمایندگان را می شنوم و می خواهم بگویم که نمایندگان محترم باید حواسشان جمع باشد و حرف خلاف قانون را مطرح نکنند و تهمتی نزنند. اصلا جایگاه نمایندگی چنین موضوعاتی را ایجاب می‌کند البته همین الان هم ممکن است این موضوعات که مطرح می کنم سوژه شود اما حل مشکلات کشور برای ما فراتر از اینهاست.

خبرنگاری از سخنگوی دولت در مورد اظهارات اخیر وزیر کشور با محوریت پول کثیف سوال کرد که وی در این باره گفت: من از خود ایشان دعوت می‌کنم تا در این باره توضیحاتی ارائه دهند و با شما صحبت کنند.

خبرنگار دیگری در مورد نظر دولت در راستای موضوع ممنوع التصویر بودن رییس دولت اصلاحات سوال کرد که وی در این‌باره گفت:‌ در این مورد باید بگویم که من این موضوع را از سخنگوی محترم قوه قضاییه حضرت حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای شنیده‌ام که ایشان شخصیت قانونمندی است و اگر مطلبی بگوید حتما مستند قانونی دارد.

خبرنگاری پرسید گفته شده که شورای عالی امنیت ملی در این باره نظر دادند و آیا آقای روحانی به عنوان رئیس شورا موافق این موضوع بودند نوبخت در این باره گفت: من هم عضو این شورا هستم و به خاطر ندارم در جلسه‌ای مصوبه‌ای در این مورد داشته باشیم بنابراین مسئله مطرح شده با موضوعاتی مرتبط می‌شود که سخنگوی قوه قضاییه بیان فرمودند.

 سخنگوی دولت در ادامه سخنان خود به وضعیت بودجه از لحاظ آنچه دولت مدنظر قرار داده بود با آنچه که مجلس تعیین کرد پرداخت و گفت: بودجه کل کشور که ما به مجلس تقدیم کردیم ۸۳۸ هزار میلیارد تومان بود و مجلس محترم با ۸ دهم درصد افزایش این رقم را به ۸۴۴ هزار میلیارد تومان تغییر داد. همچنین بودجه عمومی که در لایحه درج شد ۲۶۷ هزار میلیارد تومان بود و مجلس محترم این عدد را به ۲۷۴ هزار میلیارد تومان افزایش داد.

وی افزود: همچنین مجلس محترم اعتبارات هزینه ای ( جاری ) را که در لایحه بودجه ۱۶۶ هزار میلیارد تومان بود به ۱۷۴ هزار میلیارد تومان افزایش داد. همچنین دولت در لایحه تملک دارایی های سرمایه ای را ۴۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تعیین کرده بود که مجلس محترم این رقم را به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد.

نوبخت در ادامه گفت:‌ هرچند هم بودجه کل و هم عمومی که دولت پیشنهاد کرده بوده بر اساس ۷۲ دلار به ازای هر بشکه نفت بوده است مجلس محترم این ارقام را افزایش داد. منتها در ماده واحده این حکم آمده است که به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به ابلاغ مبلغ ۲۲۰ میلیارد تومان از این منابع عمومی را در شش ماه اول مورد توجه قرار دهد.

وی همچنین اظهار کرد : ما به ازای هر بشکه نفت بودجه سایه داریم که اگر تغییرقیمت درهر بشکه اتفاق بیفتد بدون نیاز به مصوبه مجلس آن را اجرایی خواهیم کرد. در واقع ما برای هر تقلیل و یا تغییر رقم منابع درآمدی مان برای سال ۹۴ خودمان را آماده کرده ایم.

نوبخت در ادامه درباره مطالبات فرهنگیان نیز گفت:۳۲۶ میلیارد تومان از معوقات فرهنگیان ظرف یک ماه گذشته به آموزش و پرورش پرداخت شد همچنین با لایحه رتبه بندی کردن فرهنگیان مطالبات فرهنگیان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت./ایسنا

About سردبیر ارشد

Check Also

تقدیر ستاد کنگره سرداران ، امیران و ۸ هزار شهید گیلان از شهردار لاهیجان

تقدیر ستاد کنگره سرداران ، امیران و ۸ هزار شهید گیلان از شهردار لاهیجان سرهنگ …