چاپ مطلب چاپ مطلب

طلا در آستانه بزرگ ترین سقوط ۳۰ سال اخیر

اقتصادی و صعود بازارهای سهام، به سوی بزرگ‌ترین کاهش سالانه در ۳۰ سال گذشته پیش می‌رود.

به گزارش ایسنا، طلا برای تحویل در فوریه در بازار کامکس نیویورک ۰.۱ درصد صعود کرد و به ۱۲۱۴ دلار در هر اونس رسید. قیمت این فلز برای سومین روز متوالی صعود کرد که طولانی‌ترین صعود از ۱۶ اوت به این سو بود.

افت ارزش دلار تقاضا برای فلزات ارزشمند را به عنوان سرمایه گذاری جایگزین تقویت کرد. ارزش یورو پس از اینکه ینس وایدمن از اعضای شورای مدیریت بانک مرکزی اروپا اظهار کرد نگه داشتن نرخهای بهره در رکورد اندک ممکن است اصلاحات سیاسی را به خطر بیاندازد، به بالاترین سطح در بیش از دو سال گذشته صعود کرد.

طلا از ابتدای سال ۲۰۱۳ تاکنون ۲۸ درصد کاهش قیمت داشته و به سوی بزرگ‌ترین کاهش از سال ۱۹۸۱ و نخستین کاهش سالانه از سال ۲۰۰۰ به این سو پیش می‌رود. طبق آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ، ذخایر طلای صندوقهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس به پایین‌ترین میزان از نوامبر سال ۲۰۰۹ به این سو رسیده است.

نقره برای تحویل در مارس در کامکس، ۰.۷ درصد صعود کرد و به ۲۰.۰۴۹ دلار در هر اونس رسید. در بازار بورس کالای نیویورک، پلاتین برای تحویل در آوریل ۱.۱ درصد صعود کرد و ۱۳۷۸ دلار در هر اونس معامله شد. قیمت این فلز برای سومین روز پیاپی افزایش داشت که طولانی‌ترین صعود از ۲۲ اکتبر محسوب می‌شود. حجم معاملات نیز ۸۷ درصد بالاتر از متوسط ۱۰۰ روز گذشته بود.

قیمت پالادیم نیز برای تحویل در مارس ۱.۶ درصد صعود کرد و ۷۱۱.۹۵ دلار در هر اونس معامله شد. نقره در سال جاری میلادی ۳۴ درصد و پلاتین ۱۱ درصد کاهش قیمت داشته در حالیکه پالادیم ۱.۲ درصد صعود کرده است.

About

Check Also

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال مطرح کرد: احیای کامل چوکا مطالبه جدی مردم است/ انتقاد از برخی فرصت سوزی ها در رضوانشهر

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال مطرح کرد: احیای کامل چوکا مطالبه جدی مردم است/ انتقاد …