چاپ مطلب چاپ مطلب

لغو تحریم خودرویی ایران از امروز

براساس توافق اولیه ژنو که میان ایران و گروه ۱+۵ در ۳ آذر ۱۳۹۲ درباره برنامه هسته‌ای ایران به امضا رسیده است دو طرف متعهد می‌شوند از روز دوشنبه ۳۰ دی ماه (۲۰ ژانویه ۲۰۱۴) اقدامات متقابل خود را بیش از این گسترش ندهند.ایران به ظرفیت هسته‌ای خود اضافه نمی کند و از آن طرف غربی ها هم بر حجم تحریم های خود نمی افزایند.

مطابق یکی از بندهای این توافق نامه از امروز تحریم‌های غرب بر صنعت خودرو سازی ایران و نیز تحریم‌های مربوط به خدمات مرتبط با این صنعت به حالت تعلیق درخواهد آمد. البته هنوز خبر رسمی از سوی اتحادیه اروپا برای لغو این تحریم ها از صبح امروز منتشر نشده است اما مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند بازرسان آژانس از روز ۲۸ دی وارد ایران شده اند تا بر آغاز اجرای توافق نظارت داشته باشند.

کارشناسان انتظار دارند از این پس وضعیت صنعت خودروسازی ایران که طی دو سال گذشته از تحریم ها آسیب دیده بهتر شود. به عقیده این افراد این امکان وجود دارد که در پی لغو تحریم ها پای شرکت های آمریکایی نیز به ایران باز شود. این شرکت ها که طی ۳۰ سال گذشته و در پی روابط پر تنش دو کشور از بازار ایران خارج شده اند امیدوارند با کاهش تنش ها بین تهران و واشنگتن بتوانند سهمی از بازار ایران را بدست بیاورند.

در مجموع با لغو تحریم‌های بین المللی صنعت خودرو به نظر می‌رسد شرایط برای صنعت خودروسازی کشور که در سال‌های اخیر با مشکل تأمین مواد اولیه روبه رو بودند تا حدودی برطرف شود اما عمده کارشناسان این بخش معتقدند همراستای لغو تحریم‌های بین المللی بزرگ‌ترین مشکل فعلی خودروسازان تحریم‌های داخل کشور است که دولت می بایست تدابیری را برای کاهش تحریم‌های داخلی ازجمله خریدهای نقدی و کمبود نقدینگی خودروسازان به‌کار گیرد.

محمدرضا نجفی‌منش عضو هیأت مدیره انجمن قطعه‌سازان در همین ارتباط بر تأثیرات قابل توجه تحریم‌های داخل کشور بر مشکلات تولیدکنندگان و به‌ویژه خودروسازان اشاره کرد و گفت: کاهش تحریم‌های بین المللی به‌تنهایی کمکی به صنعت خودروی کشور نخواهد کرد.

عضو هیأت مدیره انجمن قطعه‌سازان بر بلاتکلیفی خودروسازان در موضوع قیمت گذاری خودرو نیز تأکید کرد و افزود: ماه‌های متعددی است که هرروز وزارت صنعت و شورای رقابت بر سر قیمت گذاری خودرو با یکدیگر اختلاف نظر دارند و در نهایت با تعیین شورای رقابت به‌عنوان مرجع رسمی هنوز خبری از رفع بلاتکلیفی قیمت گذاری خودرو نیست.

حال باید منتظر ماند و دید با لغو تحریم های بین المللی که اتحادیه اروپا اجرای آن را از امروز اعلام نموده است مشکلات صنعت خودروسازی در عرصه بین المللی کاهش خواهد یافت یا خیر. البته مسئولان کشور هم باید در کنار لغو تحریم ها با اتخاذ سیاستی منسجم برای رفع مشکلات داخلی این صنعت راهکارهای مناسبی را به کار گیرند.

About

Check Also

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا

دیدار سرپرست بخشداری ضیابر با رییس و اعضای شورای نگهبان شهرستان صومعه سرا   به …