چاپ مطلب چاپ مطلب

ماموریت پنتاگون در زمینه جاسوسی از ایران در خلیج فارس/ وقوع دست‌کم ۵ مورد جاسوسی نیروی هوایی آمریکا از ایران

همای گیلان: یک وبگاه آمریکایی در گزارشی به دامنه فعالیت‌های جاسوسی آمریکا از ایران به ویژه در زمینه هسته‌ای و موشکی در ۵ سال گذشته اشاره کرد.

خبرگزاری فارس: ماموریت پنتاگون در زمینه جاسوسی از ایران در خلیج فارس/ وقوع دست‌کم ۵ مورد جاسوسی نیروی هوایی آمریکا از ایران

 وبگاه آمریکایی «وار ایز بورینگ» اخیرا در گزارشی با اشاره به جاسوسی‌های نیروهای هوایی و دریایی آمریکا در خلیج فارس از ایران در سال‌های گذشته نوشت: پنتاگون در نزدیکی سواحل خلیج فارس و در امتداد خطی موسوم به «خط سیاه» از ایران به طور مخفیانه جاسوسی می‌کرده است. هرچند که دو کشور ایران و آمریکا اجرای توافق تاریخی هسته‌ای را آغاز کرده‌اند اما پنتاگون احتمالا پایش دائمی از جمهوری اسلامی ایران را حفظ خواهد کرد.

وبگاه یاد شده نوشت: بر اساس گزارش سالیانه واحد تجسس و اطلاعات نیرویی هوایی آمریکا، نیروی هوایی‌ این کشور در سال ۲۰۱۳ حداقل یک ماموریت تجسسی را در آب‌های بین‌المللی نزدیک سواحل جنوب ایران انجام داد. هرچند که اعمال ممیزی(سانسور) موجب شده بخش اعظم مفاد این عملیات در ارتباط با ایران  کامل برملا نشود اما جزییاتی از این عملیات که نام مخفف «ای اس آر» (ISR) داشته، مشخص شده است. (ISR) نام مخفف ویژه عملیات تجسسی جاسوسی معمول پنتاگون است و در مورد ایران این عملیات در آب‌های بین‌المللی و در اطراف تب بزرگ و جزیره ابوموسی به طور ماهرانه‌ای اتفاق افتاد. هرچند که ابعاد کامل و نوع عملیات جاسوسی آشکار نیست اما این عملیات بی‌شک مختص برنامه هسته‌ای و موشکی ایران بود.

نمایی از خط سیاه ذکر شده در متن پیرامون عملیات جاسوسی آمریکا

این گزارش حاکیست، واشنگتن دست کم بیش از یک دهه به طور مرتب مشغول رصد امیال هسته‌ای ایران بوده زیرا بسیاری از مقام‌های آمریکایی بر این باور بوده و هستند که ایران به طور مخفیانه در حال توسعه زرادخانه هسته‌ای خود بوده است.

وبگاه وار ایز بورینگ نوشت: واشنگتن و متحدانش اخیرا نیز ایران را به خاطر پرتاب موشک جدید «عماد» که در ماه اکتبر شلیک شد، متهم به نقض توافق هسته‌ای نمودند.  اینک پنتاگون با نگرانی از برنامه‌های موشکی ایران با کمک جامعه اطلاعاتی خود به جاسوسی از این کشور مبادرت دارد و همانطور که پهپادها در ماموریت سال ۲۰۱۳ نیروی هوایی آمریکا در جاسوسی علیه ایران نقش داشتند، پنتاگون اینک نیز با کمک پهپادهای جاسوسی از ایران اطلاعات جمع آوری می‌کند.

وبگاه یاد شده با اشاره به سوابق عملیات جاسوسی آمریکا از ایران منجمله پهپاد «آر کیو ۱۷۰» و فرو نشاندن آن از سوی ایران، برخورد  «سوخو ۲۵» ایران با یک پهپاد دیگر آمریکایی در خلیج فارس در یکم نوامبر سال ۲۰۱۲ که پنتاگون در آن ماجرا مجبور به اعتراف به جاسوسی شد، برخورد ۴ ماه بعد یک جنگنده «فانتوم اف ۴» ایران با یک پهپاد نفوذی دیگر آمریکا در فضای بین‌المللی خلیج فارس که متعاقب آن چند «اف ۲۲ » آمریکا وارد صحنه شده  و به فانتوم‌های ایران نسبت به رعایت فاصله هشدار دادند و نیز دیگر جاسوسی آمریکا از ایران به سال ۲۰۱۱ اشاره کرده که در آن یکی از هواپیماهای «کبرا بال» یا  « RC-135» با پرواز از پایگاه هوایی العدید در قطر به جمع آوری اطلاعات از ایران پرداخت.

وبگاه وار از بورینگ در ادامه با اشاره به مشارکت نیروی دریایی آمریکا با نیروی هوایی این کشور در عملیات جاسوسی نوشت: نیروی هوایی آمریکا و نیروی دریایی این کشور با مشارکت با هم عملیات جاسوسی دریایی اجرا می‌کنند. مرکز حمل و نقل دریایی آمریکا موسوم به « Military Sealift Command» ۲  دارای کشتی های جاسوسی «USNS Invincible» و «USNS Howard O. Lorenzen» است که با نام مستعار رادارهای خود یعنی «گری استار» و «کبرا کینگ» مجهز به باند‌های راداری «اس» و «باند ایکس» معروفند و می‌توانند پرواز موشک‌ها و حتی حرکت ماهواره را ‌در فضا رصد کنند.  گری استار در سال ۲۰۱۲ در خاورمیانه مستقر و در همان سال در خلیج فارس رویت شد که البته بیشتر ماموریتش متمرکز بر رصد موشک‌های ایران بود.

در ادامه این گزارش آمده است: البته رادارها، دوربین‌ها و دیگر تجهیزات آمریکا قادر به رخنه به شبکه‌های زیر زمینی تاسیسات نظامی ایران نیستند و این کشور تاسیسات حساس خود را برای پنهان نگه داشتن از چشمان دشمن و سلاح‌های قدرتمند در اعماق زمین نگه می‌دارد به طوری‌که رسانه‌های ایران در اکتبر سال جاری تاسیسات زیر زمینی موشکی سپاه پاسداران را به نمایش گذاشتند. گفته می‌شود ایران دارای ۳ نوع تاسیسات این‌چنینی است.

وبگاه آمریکایی در خاتمه با اشاره به فعالیت دیگر نهادهای اطلاعاتی آمریکا علیه ایران نوشت: همگام با جامعه اطلاعاتی آمریکا، سازمان‌هایی چون  «آژانس اطلاعات دفاعی»  در پی یافتن راهی برای رصد زیر ساخت‌های زیر زمینی ایران خواهند بود که این امر نقش مهمی را در حصول اطمینان از اجرای تعهدات توافق این کشور با واشنگتن دارد. در همین رابطه باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در ۱۴ جولای سال جاری گفت : «این توافق بر اساس اعتماد نیست بلکه بر اساس راستی آزمایی است. اگر ایران تلاش کند از مواد هسته‌ای در تاسیسات مخفی خود استفاده کند، بازرسان قادر خواهند بود به هر مکانی که ظنین هستند، دسترسی داشته باشند.» اما بهرحال پنتاگون جاسوسی از ایرانیان  در امتداد خط سیاه و حتی حتی مکان‌های دیگر را تداوم خواهد بخشید./ فارس

 

About سردبیر

Check Also

نظرعلی علیزاده:ریشه های انحرافی در انتخابات باید زدوده شود

ریشه های انحرافی در انتخابات باید زدوده شود سردار نظر علی علیزاده نامزد دوازدهمین دوره …