چاپ مطلب چاپ مطلب

مدیرکل امور شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی استانداری گیلان: دخالت شوراها در مسائل اجرایی شهرداری‌ها موجب بی‌نظمی در کارها شده است / شهرداران از مسائل سیاسی و حاشیه‌ای دوری کنند

همای گیلان، مدیرکل امور شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی استانداری گیلان خطاب به اعضای شوراهای اسلامی برای پرهیز از دخالت در امور اجرایی شهرداری‌ها گفت: دخالت شوراها در مسائل اجرایی شهرداری‌ها موجب بی‌نظمی در کارها شده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

دخالت شوراها در مسائل اجرایی شهرداری‌ها موجب بی‌نظمی در کارها شده است / شهرداران از مسائل سیاسی و حاشیه‌ای دوری کنند

هوشنگ عباسقلی زاده ظهر شنبه در مراسم معارفه شهردار جدید شهر رودسر در سالن شهید آوینی اداره ارشاد این شهر اظهار کرد: کار در امور شهری عشق و علاقه می‌خواهد که اگر این عشق و علاقه وجود داشته باشد مشکلات مسیر تا رسیدن نتیجه موردنظر آسان خواهد شد.

وی بر ضرورت جلب اعتماد و مشارکت عمومی برای رسیدن به اهداف سازمانی شهرداری‌ها تأکید کرد و افزود: تهیه و تدوین برنامه‌های راهبردی شهرداری‌ها می‌تواند در توسعه شهرها تأثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه وزارت کشور در خصوص مقوله تدوین برنامه‌های راهبردی و مشارکت مردم جدی است تصریح کرد: با تهیه نقشه‌های محله بندی بهتر می‌توان مردم را در تصمیم سازی‌ها مشارکت داد و درنتیجه با در اختیار گذاشتن برخی تصمیمات به محلات، محلات قدیمی و تاریخی شهرها زنده نگه‌داشته می‌شوند.

مدیرکل امور شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی استانداری گیلان شهرداری‌ها را نهاد غیردولتی خواند که منابع مالی آن از طریق مردم تأمین می‌شود و گفت: باید تلاش کنیم تا منابع مالی‌مان از طریق مردم تقویت و با اجرای پروژه‌های ماندگار منابع درآمدی پایداری برای شهرداری‌ها تعریف کنیم.

وی تربیت نیروی انسانی قوی در شهرداری‌ها را نتیجه سال‌ها تلاش دانست و بیان کرد: باید تلاش کرد با تغییر مدیریت شهرداری‌ها نیروهای انسانی که برایشان هزینه شده حفظ و باسلیقه‌ای عمل کردن آن‌ها را به‌راحتی از دست ندهیم.

عباسقلی زاده خطاب به اعضای شوراهای اسلامی برای پرهیز از دخالت در امور اجرایی شهرداری‌ها تأکید کرد: دخالت شوراها در مسائل اجرایی شهرداری‌ها موجب بی‌نظمی در کارها شده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند اگر شوراها تمام سلایق خود را در قالب بودجه به شهرداری‌ها تقدیم کنند بهتر نتیجه می‌گیرند و با حمایت از مدیریت شهری به وظایف نظارتی خود عمل کنند.

وی بحث تنظیم مالی شهرداری‌ها را مهم و تعهدآور خواند و تصریح کرد: بهتر است از ابتدا بودجه خوب تنظیم شود تا بودجه مدنظر تحقق پیدا کند در سال گذشته بی‌نظمی‌هایی داشتیم که نشان می‌دهد مدیریت شهری تمرکز کافی برای پیشبرد کارها نداشت و دلیلی ندارد وقتی بودجه تحقق پیدا کرد حقوق پرسنل پرداخت نشود.

مدیرکل امور شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی استانداری گیلان با اشاره به پسماند و تولید زباله در استان به‌ویژه در رودسر افزود: تلاش شهرداری‌ها برای کاهش تولید زباله باشد و با آگاهی و آموزش دادن شهروندان در خصوص مسائل و معضلات زیستی زباله آن‌ها در امر تفکیک زباله از مبدأ و کاهش تولید زباله مشارکت داد.

وی بر ضرورت هماهنگی بین شوراها و شهرداری‌ها به‌عنوان یک نیاز واقعی تأکید کرد و گفت: با هماهنگی‌ها و احترام متقابل مسؤولیت‌ها درست و خدمات شهری ارتقا یافته درنتیجه موجب نشاط اجتماعی می‌شود.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی راهبردی در حوزه مدیریت شهری، گفت: شهرداران باید از مسائل سیاسی و حاشیه‌ای دوری کنند.

هوشنگ عباسقلی‌زاده اظهارکرد: شوراها حلقه ارتباطی بین شهرداری‌ها و استانداری با صدور مصوبات و مجوزات لازم هستند.

وی با تأکید بر لزوم دوری از شهرداران از مباحث سیاسی و حاشیه‌ای، افزود: دوری از مسائل سیاسی و حاشیه‌ای سبب موفقیت شهرداران در اجرای امور مربوط به شهرها می شود. نباید به‌جای برقراری روابط شهروندی به سمت روابط سیاسی برویم.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان با اشاره به اینکه هیچ‌گاه کار سیاسی در اذهان مردم باقی نمی‌ماند، تصریح کرد: شهرداران باید تلاش کنند تا برنامه راهبردی را در اولویت کاری خود قرار دهند و بتوانند به واسطه این برنامه‌ راهبردی تأثیرگذاری باشند و این نیز تنها به واسطه وجود وحدت، همدلی و همکاری همه اعضای شورا و مردم با شهردار محقق می شود.

وی زباله‌ را از معضلات همه شهرداری‌ها عنوان کرد و گفت: کاهش تولید زباله باید گام نخست همه شهرداران در راستای حل معضل زباله باشد و این مسئله با تبیین خطرات تولید زباله توسط مردم ممکن می شود.

عباسقلی زاده با اشاره به اجرای پروژه‌های ماندگار از سوی شهرداران، بیان کرد: شهرداران باید برای ایجاد تغییر در سطح شهرها به اجرای پروژه‌های ماندگار که در اقتصاد شهر و رفع مشکلات مردم تأثیرگذار است بپردازند و از هزینه کردن در پروژه‌هایی که ضرورت ندارد پرهیز کنند.

در پایان این مراسم رضا زنده‌دل با حکم استاندار به‌عنوان شهردار جدید رودسر معرفی و از زحمات چهارماهه سید مهدی حسینی به‌عنوان سرپرست این شهرداری قدردانی شد./تابناک

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

برپایی سیرک در کومله

برپایی سیرک در کومله با حضور دکتر مهدی پور شهردار، آقای عظیمی ریاست شورای شهر …