چاپ مطلب چاپ مطلب

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان خبر داد:اسناد اهدائی گیلانیان برای مرمت مسافر آرشیو ملی ایران خواهند شد

همای گیلان: دکتر ژاله حساس خواه مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با بیان این خبر افزود: در هفته اسناد ملی و میراث مکتوب که ماه قبل با پویشی تحت عنوان اهداء اسناد تاریخی ، احیاء هویت ملی در استان آغاز شد ، مقررگردید که با یک فراخوان عمومی فرهنگی اهمیت اسنادی که مردم در خانه های خود نگهداری می نمایند را یادآورشود و براین واقعیت تاکید گرددکه این اسناد تکمیل کننده بخشی از پازل هویتی گیلان برای آیند گان هستند.

وی افزود : خوشبختانه طی مدت نوزده روز که از اول اردیبهشت آغاز و تا ۱۹ اردیبهشت پایان پذیرفت پویش مورد استقبال خوبی از سوی مردم فرهنگ دوست قرار گرفت و بالغ بر ۹۰۰نفر از علاقمندان و بسیاری از چهره های شاخص سیاسی، علمی و فرهنگی کشور ضمن پیوستن به این پویش حمایت خودرا از این جریان فرهنگی اعلام داشتند.

دکتر حساس خواه با اشاره به اینکه هدف اصلی این پویش جمع آوری اسناد تاریخی موجود در منازل مردم بوده که با شیوه های غیر اصولی نگهداری در معرض آفات و در خطر نابودی بوده افزود : مردم فهیم گیلان پس از راه اندازی این جریان فرهنگی در استان سخاوتنمندانه اسناد و نسخ خطی میراثی موجود در منازل خود را به سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان اهداء نمودند.

وی تصریح کرد : این مجموعه ارزشمند شامل ۴۲ جلد نسخه خطی ، ۲۶ کتاب چاپ سنگی و تعدادی اسناد تحت عناوین اعلان های حکومتی، عقدنامه ها و فرامین پادشاهان بوده و همچنین در میان کتب اهدائی ۱۶ جلد قرآن دیده می شود که قدیمی ترین آن مربوط به دوره قاجار می باشد.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه آرشیو ملی ایران با صرف گزینه های هنگفت اقدام به تهیه زیر ساخت های مناسب از قبیل آزمایشگاه های بیولوژیک و شیمی ، مخازن استاندار نگهداری و همچنین تمهیدات امنیتی برای حفاظت از این اسناد نموده خاطر نشان کرد : متاسفانه بدلیل عدم وجود شرایط استاندارد نگهداری این اسناد در استان گیلان،  اسناد ارزشمند اهدائی توسط مردم فرهنگ دوست گیلان به این مدیریت استانی، موقت در هفته جاری  برای آفت زدائی و مرمت به سازمان مرکزی انتقال خواهند یافت تا با بهره گیری از تمامی امکانات موجود در آرشیو ملی ایران احیاء و مرمت شوند وبرای استفاده دانشجویان و پژوهشگران و علاقمندان به هویت گیلان در آرشیو ملی جمهوری اسلامی ایران ثبت گردند.

وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به تدابیر اتخاذشده جهت به روزرسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان و ایجاد فضای فیزیکی استاندارد این اسناد بتوانند به زودی به خانه بازگردند.

دکتر حساس خواه با تقدیر از همت والای مردمان فهیم گیلان در صیانت از این میراث مکتوب و انتقال آن به آیندگان افزود: گذشته هر ملتی بهترین و شفاف ترین آینه برای درک هویت آن ملت است ازهمین رو اسناد ارزشمند بجای مانده از تاریخ و فرهنگ درخشنده گیلان که نشان از غنای این فرهنگ دارد و همواره مایه افتخار مردم این خطه از کشور بوده قادراست بعنوان راویان مکتوب این عظمت و نقطه وصل قطعات پراکنده چورچین هویتی استان دارای جایگاه ارزشمندی باشد که می باید توسط فردفرد مردم شناسایی و گردآوری و بی کم و کاست به آیندگان منتقل شود.

 وی درخاتمه یک باردیگر با دعوت از تمامی کسانیکه در منازل خود اسناد تاریخی و هویتی استان و کشور را نگهداری می کنند خاطرنشان کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان همواره پذیرای دست یاری اهداء کنندگان این اسناد به آرشیو ملی گیلان می باشد و متعهد می شود ضمن تلاش برای مراقبت کامل از اسناد اهدائی اقدامات لازم را برای ثبت اسناد دریافتی به نام اهداء کنندگان در آرشیو ملی معمول دارد.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

۵۱ پیشکسوت و هنرمند صنایع دستی گیلان به مناسبت روز جهانی صنایع سنتی و دستی روز سه شنبه طی مراسمی در اتاق بازرگانی گیلان تجلیل شدند

۵۱ پیشکسوت و هنرمند صنایع دستی گیلان به مناسبت روز جهانی صنایع سنتی و دستی …