چاپ مطلب چاپ مطلب

مراسم یادبود و ادای احترام به ۴تن از شهدای مشروطه ۱۴بهمن ماه در رشت برگزار می گردد

به گزارش همای گیلان – نقل از گیلان مصور، به همت مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان و سایت فرهنگی گیلان مصور، همزمان با یکصد و ششمین سالگرد اعدام مشروطه خواهان گیلانی، مراسم یادبود و ادای احترام به ۴تن از شهدای مشروطه ۱۴بهمن ماه در رشت برگزار می شود.

رئیس مجمع اسلامی فرهنگیان در این باره اظهار کرد: ۱۲بهمن ماه۱۲۹۰ خورشیدی، سالروز اعدام ۴تن از مشروطه خواهان گیلان، بدست روسیه تزاری است که در یک دادگاه فرمایشی در صحرای ناصریه رشت، جایی که امروز بیمارستان پورسینا ساخته شده است؛ اعدام شدند.

سروش اکبرزاده افزود: ۸۹ سال بعد، و در سال ۱۳۲۷ خورشیدی «حسن شکر الله زاده»، رئیس بیمارستان پورسینا، به دستور دولت، مقبره ای دو ستونه به یاد شهدا در گوشه بیمارستان و محل شهادت ایجاد نمود. با این حال امکان بازدید برای عموم همچنان وجود نداشت.

رئیس اسبق شورای شهر رشت، با اشاره به تلاش کمیسیون فرهنگی نخستین دور شورا در ساخت یادمان این شهدا تصریح کرد: مرداد ماه سال ۱۳۷۹، کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت با مذاکراتی که با دکتر بهبودی، رئیس وقت بیمارستان پورسینا داشت، توانست محوطه شهیدگاه را از محوطه بیمارستان خارج نموده و با هزینه یکی از گیلانیان مقیم انگلستان، مهندس مهدی متقالچی، یادمان شایسته ای برای این شهدا بسازد.

وی تلاش تمامی مجاهدان گیلانی در به ثمر نشستن قانون مشروطه را ارج نهاد و تاکید کرد: پس از ماجرای استبداد صغیر و قلع و قمع مشروطه خواهان، یکی از سران اصلی مشروطه خواه و ۳تن از افسران نظمیه شهربانی و ژاندرمری، توسط روسیه تزاری وقت در این مکان اعدام شدند و ملاعبدالعزیز شریعتمدار کرگانرودی، صالح خان مژدهی، یوسف خان جوبنه ای و کاظم خان نوکام معروف به کمیسر، در یک گور دفن و بر وی بدنشان شفته آهک ریخته شد تا شناخته نشوند.

اکبرزاده با اشاره به مراسم یادبود این شهدا تاکید کرد: پس از ساخت این یادمان، دیگر مراسم یادمانی برای این شهدا برگزار نگردید. بدین منظور مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان روز شنبه ۱۴بهمن بر سر مزار این شهدا حاضر شده و ضمن ادای احترام با آرمان های مشروطه خواهی این شهدا تجدید پیمان می نماید.

علاقمندان برای ادای احترام به شهدای مشروطه، می توانند عصر روز شنبه ۱۴ بهمن ماه ساعت ۱۶ در خیابان پرستار رشت،پشت بیمارستان پورسینا، محوطه شهیدگاه حضور بهم رسانند.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

فرماندار لنگرود: تعمیق دموکراسی و مردم سالاری مهم ترین رکن، امرانتخابات است

فرماندار لنگرود: تعمیق دموکراسی و مردم سالاری مهم ترین رکن، امرانتخابات است ✍️️به گزارش همای …