چاپ مطلب چاپ مطلب

معاون برنامه‌ریز استانداری گیلان ،گیلان در جایگاه هشتم کشور از نظر نرخ بیکاری قرار دارد

همای گیلان:محمد‌حسین اصغریان،معاون برنامه‌ریز استانداری گیلان بعد از ظهر امروز در جلسه حمایت از تولید این شهرستان با بیان اینکه کارگروه اقتصادی در چارچوب قوانین و مقررات به مسائل و مشکلات رسیدگی کرده است، اظهار کرد: انتظار می‌رود اعضای این کارگروه و افرادی که مراجعه می‌کنند در چارچوب قوانین درخواست داشته باشند.

asgharian_2950وی با اشاره به گزارش مرکز ملی آمار ایران درباره وضعیت اشتغال و موارد مختلف در نیمه نخست سال جاری تصریح کرد: طبق این گزارش گیلان از نظر نرخ بیکاری در نیمه نخست امسال به صورت مشترک با استان دیگری در جایگاه هشتم کشور قرار دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه این جایگاه وضعیت مناسبی برای گیلان نیست، خاطرنشان کرد: گیلان در سال ۹۲ از نظر نرخ بیکاری با استانی دیگر به طور مشترک در رتبه پنجم قرار داشت.

وی بخش عمده اشتغال استان را مربوط به حوزه کشاورزی و گردشگری دانست و افزود: با توجه به فعالیت نکردن اندک بخش کشاورزی در نیمه دوم سال جاری این نرخ بیکاری در این مدت افزایش پیدا می‌کند.

اصغریان متذکر شد: با توجه به اینکه بخش کشاورزی در نیمه دوم سال نمی‌تواند ایجاد اشتغال انجام دهد انتظار می‌رود بخش صنعت و خدمات بتواند بخشی از این میزان اشتغال را جبران کند.

وی کسب رتبه هشتم نرخ بیکاری گیلان را در شأن استانی که دارای مواهب الهی بسیاری است پسندیده ندانست و بیان کرد: بخشی از مسئله بیکاری می‌تواند توسط کارگروه اقتصادی و حمایت از واحدهای تولیدی تعطیل شده و یا به صورت نیمه ظرفیت، با افزایش ظرفیت برطرف شود.

معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان موضوع دوم کارگروه اقتصادی را در حوزه تولید ثروت بیان کرد و یادآور شد: گیلان در حوزه تولید ثروت در رتبه ۱۶ کشوری قرار دارد که این نیز با توجه به اینکه این استان دارای دریا، کوه، طبیعت، آب و خاک و افراد تحصیل‌کرده است، مناسب نیست.

اصغریان خاطرنشان کرد: اگر تولید ثروت در کشور و استان افزایش یابد و سطح رفاه مردم بالاتر رود بسیاری از مشکلات خود به خود برطرف شده و موجب کاهش بسیاری از بزهکاری‌ها در سطح جامعه می‌شود.

وی موضوع کارگروه‌ها را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: با توجه به جمع‌آوری برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه خواستار کمک و سعه‌صدر تمام دستگاه‌ها در این راستا هستیم.

این مسئول یادآور شد: با توجه به روحیه کار و تلاش و خدمت که در بخش تولیدی و اجرایی وجود دارد باید در این جلسات گام‌های مثبتی برای اقتصاد شهرستان‌ها و استان برداشته شود./فارس

About

Check Also

شهردار لاهیجان از برگزاری رویداد ملی عکاسی با محوریت چای خبر داد

شهردار لاهیجان از برگزاری رویداد ملی عکاسی با محوریت چای خبر داد شهردار لاهیجان از …