چاپ مطلب چاپ مطلب

ملاتونین چیست؟/مجیدفلاح خوش قلب

اختصاصی همای گیلان: ملاتونین هورمونی است که به وسیله غده صنوبری یا پینه آل Pineal gland تولید می شود که درست در وسط مغز قرار دارد. این ماده شیمیایی ارتباط مستقیم با ساعت بیولوژیک بدن دارد که باعث تنظیم خواب می شود. هورمونی که با شروع صبح و تابش اولین اشعه های خورشید به پایین سطح و با غروب خورشید و شروع تاریکی به بالاترین سطح در بدن می رسد تا بدن را برای خواب آماده کند. وقتی کم کم آماده خوابیدن می شویم هورمون ملاتونین کمک می کند تا احساس راحتی کرده و بهتر به خواب برویم.

?تحقیقات نشان داده است کوچک ترین تغییرات در ساعت زیستی بدن و سطح هورمون ملاتونین به راحتی خواب را آشفته می کند. بی خوابی، بدخوابی، کم خوابی و عدم رعایت بهداشت خواب ؛ منجر به آشفتگی و خستگی ذهنی، ضعف سیستم ایمنی بدن، انواع سردرد، افسردگی، تشدید اختلالات فصلی، اختلال در تمرکز و یادگیری و حافظه و حتی صحبت کردن شده فرد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل قرار می دهد.
?مزایای استفاده از قرص ملاتونین:

?این دارو تقریبا عارضه ای ندارد و علاوه بر منظم کردن خواب و داشتن یک خواب خوب دارای فواید زیر است:
× تقویت سیستم ایمنی بدن
× کاهش التهابات
× سلامت بیشتر قلب
× کاهش خطر ابتلا به سرطان بخصوص سرطان های پروستات و پستان
× رفع خستگی ناشی از تغییر زمان پس از پروازهای طولانی
× کنترل بی اختیاری ادرار
× کنترل استرس
× کاهش نشانه های یائسگی
× تاثیرات مثبت بر اختلالات رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم

رفع بی خوابی

افرادی که از بی خوابی رنج می برند، استفاده از ملاتونین به آن ها کمک می کند تا هورمون خواب بعد از مدتی به روال طبیعی برگردد به طوری که پس از چند دوره استفاده دیگر نیازی به قرص ملاتونین ندارند.

کاهش بیماری های قلبی

?افراد مبتلا به بیماری های قلبی به خوبی از آنتی اکسیدان موجود در ملاتونین برای کنترل بیماری و کاهش خطر مشکلات قلبی عروقی می توانند بهره بگیرند. ملاتونین می تواند ارتباط خونی بین رگ ها و شریان ها را طبیعی کرده فشار خون را کنترل نماید.

تقویت سیستم ایمنی

?بسیاری از تحقیقات نشان داده است که هورمون ملاتونین ارتباط مستقیمی با سیستم ایمنی بدن دارد. وقتی هورمون ملاتونین در بدن کم باشد غده تیموس قادر به کارکرد طبیعی خود نبوده، بدن ضعیف می شود. علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، قرص ملاتونین به دلیل داشتن آنتی اکسیدان باعث کاهش استرس و افزایش آرامش فرد می شود.
?خستگی بعد از پرواز
سفرهای قاره ای که معمولا به دلیل تفاوت زمانی باعث به هم خوردن ساعت زیستی یا بیولوژیکی بدن می شود، خستگی مفرط به دنبال دارد و شخص مجبور است تا چند روز آن را تحمل کند. در صورتی که استفاده از ملاتونین باعث می شود که فرد به سرعت بدن خود را با ساعت جدید وقف دهد و دچار بی خوابی و خستگی نشود.
?رفع مشکلات یائسگی

بسیاری از زنان بعد از قطع عادت ماهانه و شروع دوره یائسگی دچار تغییرات شدیدی در بدن شان می شوند که یکی از آن ها بی خوابی است. قرص ملاتونین به زنان کمک می کند تا با شروع یائسگی الگوی خواب شان به هم نریزد و بتوانند تغییرات شدید این دوران را به خوبی کنترل کنند و به حداقل برسانند.

اختلال ادراری

?هورمون ملاتونین باعث انقباض مجاری ادرار می شود. با بالا رفتن سن یا تصادف یا بیماری بعضی از افراد قادر به کنترل ادرار خود نیستند. به همین دلیل قرص ملاتونین کمک موثری برای رفع این مشکل است.
?کاهش استرس

زندگی در دنیای امروز بدون استرس غیرممکن است. هر چند باید روش های کنترل و مدیریت استرس را یاد گرفت ولی قرص ملاتونین کمک می کند تا التهابات کاهش یافته، شخص آرامش بیشتری داشته باشد. اضافه این که سیستم عصبی کارکرد بهتری خواهد داشت و اختلالات عصبی برطرف شده استرس به حداقل می رسد.

?اوتیسم
افراد مبتلا به اوتیسم از بیخوابی رنج می برند. قرص ملاتونین یک داروی بی خطر است که حتی همیشه می تواند برای تنظیم خواب این افراد بدون ایجاد تداخل دارویی استفاده شود.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

رشد گرانی‌ها و قیمت‌های کمرشکن امان مردم را بریده؛ دولت رئیسی فقط یک تماشاچی منفعل است

رشد گرانی‌ها و قیمت‌های کمرشکن امان مردم را بریده؛ دولت رئیسی فقط یک تماشاچی منفعل …