چاپ مطلب چاپ مطلب

نخستین آسمان نمای دیجیتال شمال کشور در رشت افتتاح شد

همای گیلان:  در مراسم افتتاح نخستین آسمان نمای دیجیتال شمال کشور که صبح پنج شنبه با حضور جمعی از مدیران شهری برگزار شد، مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی گیلان گفت: این آسمان نما که با حمایت و سرمایه گذاری ۴۰ میلیون تومانی بخش خصوصی و به وسیله یکی از نخبگان گیلانی طراحی و ساخته شده، راهی برای ایجاد جذابیت جهت جذب حداکثری کودکان و نوجوانان و علاقه مند کردن آنها به کتاب و کتابخوانی است.

IMG15444388

امیر محمدپور با بیان اینکه مدیران باید از هر فرصت و ظرفیتی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان استفاده کنند تاکید کرد: حمایت از کسانی که عاشقانه در راه ترویج فرهنگ مطالعه تلاش کرده و در این راه سرمایه گذاری می کنند، وظیفه مدیران بوده تا ضمن ایجاد انگیزه برای ادامه فعالیت این افراد، گام موثری در راه کتابخوان کردن افراد جامعه نیز بردارند.

وی همچنین با اشاره به لزوم ایجاد جذابیت برای کودکان و جذب آنها به کتابخانه ها، از افتتاح نخستین کتابخانه تخصصی کودک همزمان با هفته کتاب در شهر رشت خبر داد.

در ادامه این مراسم نیز طراح و سازنده نخستین آسمان نمای دیجیتال شمال کشور در خصوص ساخت این آسمان نما به  گفت: مهمترین ویژگی این آسمان نما قیمت پایین تر و کیفیت بهتر آن نسبت به نمونه های داخلی است و توانسته ساخت این وسیله را از حالت انحصاری در کشور خارج کند.

هادی بابایی که نفر اول مسابقات طراحی و ساخت ابزار آلات نجومی است، ادامه داد: طراحی ویژه این آسمان نما که قطر گنبد آن چهار متر بوده و گنجایش ۲۵ نفر در هر سانس را دارد، باعث شده تا با کاهش تعداد لنزهای مورد استفاده در آن، در مقایسه با نمونه های مشابه داخلی، از قیمت ساخت آن بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان کاسته شود.

وی افزود: این آسمان نما که با استفاده از عکس های نجومی با کیفیت بسیار بالا آسمان شب را بازسازی می کند، از طریق محاسبه وضعیت مدارها، قابلیت پیش بینی پدیده های نجومی از ۵۰ هزار سال قبل تا ۵۰ هزار سال بعد را دارد.

در مراسم افتتاح این آسمان نما که در محل کتابخانه عمومی- مشارکتی «مهرپویان» برگزار شد، مظفر نیکومنش رئیس کیسیون فرهنگی شورای شهر رشت، اسماعیل حاجی پور رئیس شورای شهرستان رشت، حمیرا زکی پور معاون فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش گیلان و علیرضا قانع مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت حضور داشتند./ مهر

About سردبیر

Check Also

بایدها و نباید های انتخابات در گفتگو با ریاست حوزه قضایی بخش رحیم آباد

بایدها و نباید های انتخابات در گفتگو با ریاست حوزه قضایی بخش رحیم آباد بهزاد …