چاپ مطلب چاپ مطلب

نشست رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با خبرنگاران گیلانی: هنوز در باور نهادهای دولتی ارشیو مرکز اسناد شکل نگرفته است/ دغدغه استان گیلان ایجاد فضای فیزیکی استاندارد است/ پویش اهدای سند کار ارزشمندی بود

 

همای گیلان، به نقل از گیل نگاه / مریم صابری: صبح امروز شنبه ۲۲ اردیبهشت نشست خبری اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که به گیلان سفرکرده است با حضور خبرنگاران برگزار شد.

سازمان اسناد؛ محلی برای بیان ایده‌های اصحاب اندیشه

اشرف بروجردی در ابتدای نشست با اشاره به نقش مهم اطلاع‌رسانی در این حوزه گفت: اطلاع‌رسانی مهم می‌تواند پایه و اساس تصمیمات و مدیران باشد و در جهت شفاف‌سازی عمل کند.
او سازمان اسناد و کتابخانه ملی را مهم‌ترین مانع حفظ و نگهداری اهداف نظام در حوزه منافع و میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۱۲ شعبه در استان‌ها دایر کردیم که به‌زودی شعبه ۱۳ هم افتتاح می‌شود. همچنین در حال برنامه‌ریزی هستیم تا در صورت عدم وجود شعبه مستقل، دفتری در استانداری‌ها تشکیل شود.
بروجردی همچنین به تعریف رسالت مهم این سازمان پرداخت و توضیح داد: می‌خواهیم در سازمان اصحاب فکر و اندیشه جایی را داشته باشند که اندیشه‌های خودشان را تعریف کنند تا بتواند برند و پیشانی حرکت‌های ما برای آینده باشد.
او ادامه داد: البته باید امنیت لازم را برای طرح اندیشه داشته باشد و لازم نباشد به برخی مراکز امنیتی پاسخ بدهند.

بروجردی در مورد هدف نهایی مطرح‌شدن ایده‌ها گفت: می‌خواهیم از قبل طرح ایده‌ها، به اندیشه‌هایی دست پیدا کنیم که برای آینده جامعه مفید باشد.‌

برگزاری کنگره بررسی مطالعات اسلامی ایرانی برای شناخت مسئله جامعه
او همچنین به مسئله یابی اجتماعی اشاره کرد و گفت: در همین ارتباط در آذرماه کنگره‌ای تحت عنوان بررسی مطالعات اسلامی ایرانی خواهیم داشت و  مطالعات انجام‌شده در سنوات گذشته بررسی خواهد شد تا مباحت شکل‌گیری میراث فرهنگی مشخص شود و ببینیم چه بخشی را می‌توانیم به حوزه دانش تسری بدهیم.

بروجردی همچنین ادامه داد: از این طریق اولویت‌بندی می‌کنیم و به این نکته پی خواهیم برد که مسئله جامعه ما چیست و شناخت کاملی را به اصحاب فکر و محققین ارائه بدهیم.

او همچنین با اشاره به هشتادسالگی کتابخانه ملی و ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی گفت: می‌خواهیم بازخوانی در روندی که پیش‌آمده داشته باشیم. تا نسل جوان به شناخت دست پیدا کند، به دنبال این نباشیم که نگاهش به بیرون از مرزهای ایران باشد.

 هنوز در باور نهادهای دولتی آرشیو مرکز اسناد شکل نگرفته است

او همچنین با اشاره به اهمیت مهم آرشیو اسناد گفت: هنوز در باور نهادهای دولتی آرشیو مرکز اسناد شکل نگرفته است که اسناد را در اختیار سازمان اسناد بگذارند. حضورم در گیلان نیز انتقال این دغدغه است.

بروجردی در ادامه در پاسخ به سؤالی در مورد تأثیر برجام در کار سازمان گفت: هرچند برجام یک امر سیاسی است اما دایره اثرش در اقتصاد و فرهنگ است.
او به برگزاری نشست اکو اشاره کردد و گفت: این نشست فرهنگی بعد از ۷ سال با تأمین هزینه ما در تاجیکستان باهدف توسعه مبادلات فرهنگی برگزار شد.

او ادامه داد: اگر در حوزه اقتصاد و سیاست دچار مشکل می‌شویم حوزه فرهنگ می‌تواند جایگزین شود. دیپلماسی فرهنگی می‌تواند را راه باز کند، می‌تواند گزینه جایگزین باشد.

بروجردی همچنین با بیان اینکه ما به عهد خودمان وفاداریم گفت: قاعدتاً آمریکا متضرر خواهد شد. پنج کشور دیگر امضا کننده برجام همچنان به آن معتقدند.
او با بیان اینکه کتابخانه و مرکز اسناد کشور منحصربه‌فرد است گفت: در حوزه سند مقدم بر بسیاری از کشورها و در منطقه اول هستیم.
او درعین‌حال اضافه کرد: البته فهرست اسناد وارده شده را کامل نکردیم. هنوز نسخه دیجیتال همه اسناد تهیه نشده است اما در حال کار هستیم تا مراجعه‌کننده احساس کند به‌راحتی دسترسی پیدا کند.

بروجردی همچنین در مورد اسناد امنیتی گفت: تنها مرجع حفظ و نگهداری و بایگانی و در اختیار قرار دادن سند طبق قانون سازمان اسناد است که بعد از ۳۰ سال می‌توانیم در اختیار همه بگذاریم.
او با بیان اینکه ۴۰ هزار نسخه خطی منحصربه‌فرد داریم گفت: در سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان کتاب از مردم خریدیم. قیمت‌ها در کمیته ارزیابی سازمان اسناد مشخص می‌شود.

دغدغه استان گیلان ایجاد فضای فیزیکی استاندارد است

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دغدغه فعلی استان گیلان را ایجاد فضای فیزیکی استاندارد عنوان کرد و گفت: خوشبختانه اکنون با توجه به تلاش‌های صورت گرفته، استانداردها برای مسئولین گیلانی شناخته‌شده است اما فضای فیزیکی برایشان فراهم نیست.
او با بیان اینکه نشست خوبی با استاندار داشته است ادامه داد: در جلسه با استاندار نیز این مسئله عنوان شد و او نیز پیگیر این موضوع است و من امیدواریم تا فضای مناسب در استان فراهم شود تا اسناد استان به گیلان برگردد.

به بخش تاریخ شفاهی توجه ویژه داریم

بروجردی با بیان اینکه ۸۰ درصد اعتبارات متعلق به پرسنل است گفت: همه استان‌ها از این موضوع رنج می‌برند نگذریم که این کار انجام شود.
او همچنین ثبت و ضبط تاریخ شفاهی را برنامه جدی سازمان عنوان کرد و گفت: باوجود مشکلات اعتباری باید به این بخش ویژه نگاه کنیم چون بازه زمانی طولانی برای این بخش نداریم و ممکن است که راویان شفاهی خودمان را از دست بدهیم.
بروجردی با بیان اینکه در سال گذشته چهار جلد کتاب خاطرات شفاهی چاپ شد گفت: محتوای ۱۷ جلد نیز آماده و به ارشاد ارسال‌شده است.

پویش اهدای سند کار ارزشمندی بود
بروجردی همچنین در مورد پویش اهدای اسناد که در گیلان آغاز شد گفت: این کار ازجمله اقدامات ارزشمند خانم دکتر حساس خواه بود بسیاری به این کمپین ملحق شدند و عملیاتی شدن آن منجر به ایجاد اعتماد بین ما و اهداکنندگان خواهد شد.

او همچنین ادامه داد: تقدیر از اهدا گران به‌زودی برگزار خواهد شد تا تندیسی از آنها ساخته شود که بدانند کارشان دیده خواهد شد و در حفظ مواریث فرهنگی اثر گزار هستند.

بروجردی همچنین در مورد فرهنگ به‌کارگیری اسناد گفت: اصحاب اندیشه بی‌توجه نیستند اما به فرهنگ‌عامه تبدیل نشده و مورد غفلت قرارگرفته است.
او نقش اصحاب رسانه در ایجاد حساسیت را مهم ارزیابی کرد و در مورد تعامل سازمان با صداوسیما گفت: به مناسبت هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی برای اولین بار  به سراغ ما آمدند. امیدواریم تعامل بیشتری صورت بگیرد.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

فرماندار لنگرود: تعمیق دموکراسی و مردم سالاری مهم ترین رکن، امرانتخابات است

فرماندار لنگرود: تعمیق دموکراسی و مردم سالاری مهم ترین رکن، امرانتخابات است ✍️️به گزارش همای …