چاپ مطلب چاپ مطلب

نقش روابط عمومی در دوران پرشتاب امروز، بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کند

نقش روابط عمومی در دوران پرشتاب امروز، بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می‌کند

دکتر محمود دشت‌بزرگ مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان، در پیامی با تبریک روز ارتباطات و روابط‌عمومی، از تلاش‌های فعالان این عرصه مهم قدردانی کرد و گفت: در دنیای امروز که ارتباطات، تبادل اطلاعات و فناوری‌ها با سرعتی شگفت‌انگیز در حال گسترش است، نقش روابط‌عمومی به‌عنوان پل ارتباطی میان سازمان‌ها و مخاطبانشان و حلقه پیوند مردم و مسئولین، بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌آید و خودنمایی می‌کند.
در دنیای امروز شاهد تحولات پرشتاب در عرصه ارتباطات، تبادل‌اطلاعات و اخبار و اطلاع‌رسانی می¬باشیم که این تغییرات به تبع ورود فناوری‌های نوین و توسعه آن در جوامع مختلف‌ بیش از پیش در حال شکل‌گیری است. پسجهان امروز بیش از هر زمان دیگری به دنبال آگاهی و شفافیت است و همه ابزارها و دانش بشری باید برای دستیابی به این دو عنصر مهم بسیج شوند.
در این بین شایسته است روابط عمومی، به عنوان مجموعه¬ای پویا و پرتلاش با بهره‌مندی از ظرفیت‌های نوین و بکار‌گیری هوشمندانه و هدفمند از آن‌ها، ضمن ایجاد تحول در فرایندهای اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی و ارتباط با مخاطب، در جهت تحقق اهداف صنعت برق به ویژه تامین برق مطمئن، توسعه فرهنگ استفاده بهینه از برق، ایجاد اعتماد عمومی و جلب مشارکت مردم در اجرای برنامه‌های صنعت برق، افزایش میزان‌رضایتمندی از ارایه خدمات صنعت برق و انعکاس تلاش‌های کارکنان خدوم این صنعت و در نهایت اقناع عموم مردم تلاش نمایند.
ضمن تبریک این روز خطیر و مهم به خانواده بزرگ روابط‌عمومی‌ها و فعالان عرصه ارتباطات و خانواده‌هایشان، امید است همواره شاهد موفقیت بیش از پیش فعالان عرصه روابط‌عمومی صنعت برق در مسیر اعتلای کشور عزیزمان باشیم.
محمود دشت بزرگ
رئیس هیأت مدیره و مدیرعاملچه زمانی روابط عمومی‌ها از کار خود دلسرد می‌شوند؟

به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی، مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان به پاسخ به این سوال می پردازد: “چه زمانی روابط عمومی‌ها از کار خود دلسرد می‌شوند؟” این موضوع به ویژه برای فعالان حوزه روابط عمومی و رسانه اهمیت زیادی دارد و شناخت عوامل دلسردی می‌تواند به بهبود عملکرد و حفظ انگیزه‌ کمک کند.

مهدی صادق پور با اشاره به ایفای نقش کلیدی روابط عمومی‌ در سازمان‌ها، آنها را پل ارتباطی بین سازمان و جامعه دانسته و در این رابطه اظهار کرد: روابط عمومی وظیفه دارد تا پیام‌های سازمان را به طور دقیق و موثر به مخاطبان منتقل کند اما با وجود این نقش مهم، گاهی اوقات ممکن است با چالش‌هایی مواجه شود که به دلسردی آن بینجامد.

مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: اولین عامل دلسردی، عدم شناخت و ارزش‌گذاری مناسب از سوی مدیریت سازمان است و زمانی که مدیران ارشد سازمان به اهمیت و تاثیر روابط عمومی آگاهی نداشته باشند و این بخش را به عنوان یک جزء حاشیه‌ای در نظر بگیرند، کارکنان روابط عمومی احساس بی‌ارزشی و بی‌توجهی می‌کنند و این مسئله می‌تواند به تدریج انگیزه و اشتیاق آنها را کاهش دهد.

وی عامل دوم را نبود منابع و ابزارهای کافی برای انجام وظایف دانست و تصریح کردک روابط عمومی‌ها برای اجرای موفقیت‌آمیز برنامه‌ها و فعالیت‌های خود به منابع مالی، انسانی و تکنولوژیکی نیاز دارند و عدم دسترسی به این منابع می‌تواند مانع بزرگی برای خلاقیت و کارایی آنها باشد و در نهایت منجر به دلسردی شود.

صادق پور تاکید کرد: عامل سوم، فشارهای کاری و استرس‌های ناشی از وظایف سنگین و پیچیده است و روابط عمومی‌ها اغلب با حجم بالای کار و زمان‌های محدود مواجه هستند و این فشارهای کاری می‌تواند به فرسودگی شغلی منجر شود و انگیزه کارکنان را کاهش دهد.

وی عامل چهارم را انتقادهای ناعادلانه و عدم حمایت از سوی مدیران و همکاران عنوان کرد و گفت: انتقادهای غیرسازنده و عدم حمایت می‌تواند اعتماد به نفس کارکنان روابط عمومی را تحت تاثیر قرار دهد و احساس ناکامی و دلسردی را در آنها تقویت کند.

صادق پور با طرح این سوال که چگونه می‌توان از دلسردی روابط عمومی‌ها جلوگیری کرد؟ در ادامه به ارائه چند راهکار موثر پرداخت و توضیح داد: ارزش‌گذاری و حمایت مدیران سازمان نسبت به روابط عمومی سبب ایجاد فرهنگ قدردانی و شناخت از زحمات روابط عمومی شده و می‌تواند انگیزه آنها را افزایش دهد.

وی تأمین منابع را راهکار دیگری دانست و گفت: سازمان‌ها باید منابع لازم را برای اجرای برنامه‌های روابط عمومی فراهم کنند و این منابع شامل بودجه، نیروی انسانی و ابزارهای تکنولوژیکی مناسب است.

مدیریت فشارهای کاری از جمله دیگر مواردی است که مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان به آن اشاره کرد و یادآور شد: تقسیم کار مناسب و ایجاد تعادل بین زندگی کاری و شخصی می‌تواند به کاهش استرس‌ها و افزایش رضایت شغلی کمک کند و همچنین فراهم کردن فرصت‌های آموزشی و توسعه حرفه‌ای برای کارکنان روابط عمومی، نه تنها مهارت‌های آنها را ارتقا می‌دهد بلکه انگیزه و شور و شوق آنها را نیز تقویت می‌کند.

صادق پور در خاتمه گفت: باید یادآور شوم که روابط عمومی‌ها نه تنها نقش مهمی در سازمان‌ها ایفا می‌کنند، بلکه تاثیرات قابل توجهی بر جامعه نیز دارند و با شناخت عوامل دلسردی و تلاش برای رفع آنها، می‌توانیم به بهبود عملکرد و افزایش انگیزه این بخش حیاتی کمک کنیم و در نهایت به موفقیت‌های بیشتری دست یابیم

About مدیر خبر1

Check Also

در ارزیابی مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی: کسب سطح یک مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در در بین مراکز رشد کشور

در ارزیابی مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی: کسب سطح یک مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی …