چاپ مطلب چاپ مطلب

هر کیلوگرم بین ۱۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار دلار جیوه قرمز چیست ؟ | داستان قیمت‌های نجومی چرخ خیاطی‌های قدیمی!

جیوه قرمز توسط بسیاری از مفسران توصیف شده است و ماهیت دقیق مکانیسم کاری فرضی آن در بین این توصیف‌ها بسیار متفاوت است. با این حال، به طور کلی، به نظر می‌رسد که هیچ یک از این توضیحات از نظر علمی یا تاریخی قابل پشتیبانی و تایید نیستند.

همای خبر به نقل از همشهری، جیوه قرمز یا جیوه سرخ ماده‌ای است که به احتمال فراوان ساختگی و جعلی بوده که برخی مدعی شده‌اند در ساخت بمب‌های هسته‌ای کاربرد ویژه‌ای دارد.

 اگرچه ساخت تسلیحات هسته‌ای جزو اسناد فوق سری محسوب می‌شود، اما بر اساس تحقیقات بسیار، مشخص شده است که جیوه قرمز هیچ کاربردی در ساخت بمب اتم ندارد و این تنها ساخته برخی کلاهبرداران برای سودجویی بوده است.

بر اساس اعلام یک نشریه علمی هسته‌ای به نام «بولتن دانشمندان اتمی» در سال ۱۹۹۷ میلادی، قیمت تقاضا شده برای هر کیلوگرم از این ماده ساختگی بین ۱۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار دلار در آن زمان برآورد می‌شد و البته تمامی نمونه‌های ادعاشده جعلی بودند!

بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که نمونه‌ای که در سال ۲۰۰۴ توسط پلیس آلمان به‌دست آمد، شامل ۱۰ درصد پلوتونیوم، ۶۱ درصد جیوه، ۱۱ درصد آنتیموان، ۶ درصد اکسیژن، ۲ درصد ید و ۶.۱ درصد گالیوم بود.

جیوه قرمز توسط بسیاری از مفسران توصیف شده است و ماهیت دقیق مکانیسم کاری فرضی آن در بین این توصیف‌ها بسیار متفاوت است. با این حال، به طور کلی، به نظر می‌رسد که هیچ یک از این توضیحات از نظر علمی یا تاریخی قابل پشتیبانی و تایید نیستند.

ساموئل تی کوهن، «پدر بمب نوترونی»، برای مدت طولانی مدعی شد که جیوه قرمز یک ماده شیمیایی قوی انفجاری است که به عنوان بالوتکنیک شناخته می‌شود.

گفته شده است، انرژی آزاد شده در طول واکنش آن برای فشرده‌سازی مستقیم ثانویه بدون نیاز به شکافت اولیه در یک سلاح گرما هسته‌ای کافی است.

او ادعا کرد که متوجه شده است که دانشمندان شوروی استفاده از جیوه قرمز را به کمال رسانده‌اند و از آن برای تولید تعدادی بمب همجوشی خالص به وزن ۴.۵ کیلوگرم استفاده کردند که به ادعای او در تعداد زیادی ساخته شده‌اند.

اخیرا نیز مطالبی در برخی شبکه‌های اجتماعی فراگیر شده است که حکایت از وجود ماده ای حیاتی و بسیار گرانبها به نام جیوه قرمز در چرخ خیاطی های قدیمی دارد.

او در ادامه مدعی شد، زمانی که «بوریس یلتسین» قدرت را در روسیه به دست گرفت، مخفیانه مجوز فروش جیوه قرمز در بازار بین‌المللی را صادر کرد و نسخه‌های جعلی آن گاهی به خریداران ساده‌لوح ارائه می‌شد.

یکی از اصلی‌ترین خاستگاه‌های اصطلاح «جیوه قرمز» روزنامه روسی پراودا بود که ادعا کرد جیوه قرمز ماده‌ای فوق رسانا است که برای تولید مواد منفجره بمب‌های معمولی و هسته‌ای با دقت بالا، کلاهک‌های خود هدایت‌شونده و سطوح «رادارگریز» استفاده می‌شود.

هر ماده‌ای با این نوع خواص بسیار متفاوت برای بیشتر افراد مشکوک است، اما داستان رادارگریزی مدت‌ها پس از اینکه اکثریت کل داستان را رد کردند، همچنان مورد توجه قرار می‌گیرد.

پلیس فتای کرمانشاه: شایعه وجود «جیوه قرمز» در چرخ‌ خیاطی‌های قدیمی صحت ندارد

سرهنگ علی کسانی اظهار کرد: پیامی با موضوع «توی این چرخ‌خیاطی‌های خیلی قدیمی ماده‌ای است به اسم جیوه قرمز که هر گرمش ۱۰ میلیارد تومان قیمت داره این جیوه برای تسلیحات اتمی کاربرد داره و خیلی سمی و خطرناک… این ماده بجز چرخ خیاطی، توی بعضی یخچال و تلویزیون و وسایل برقی بالای ۵۰، ۶۰ سال پیشم موجوده» در شبکه‌های اجتماعی در حال بازنشر است و متأسفانه این خبر موجب تشویش اذهان عمومی در میان کاربران فضای سایبری شده و این احتمال وجود دارد این موضوع دست‌مایه کلاه‌برداری افراد سودجو قرار بگیرد.

وی افزود: انتشار آگهی جعلی مبنی فروش چرخ‌خیاطی قدیمی یا معیوب باقیمت پایین ازجمله مواردی است که می‌تواند برای کلاه‌برداری مورداستفاده قرار بگیرد.

رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه تصریح کرد: داستان جیوه قرمز اسرارآمیز داستانی قدیمی بوده که هر از چند گاهی با عنوانی چون وجود در لانه خفاش یا چرخ‌خیاطی‌های قدیمی و مومیایی‌های مصر باستان منتشر می‌شود اما نکته اصلی این است که چنین ماده‌ای اصلاً وجود خارجی ندارد.

کسانی بیان کرد: اخبار جعلی، اخباری هستند که‌موجی از ناامنی روانی در بین کاربران فضای سایبری و به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب را رقم می‌زنند و افرادی که این شایعات را ایجاد می‌کنند با نیات مختلف ازجمله افزایش بازدید صفحه یا تخریب رقیب موردنظر یا تشویش اذهان عمومی و غیره اقدام به نشر اخبار کذب و جعلی می‌کنند.

با کانال همای خبر همراه باشیدhttp://@homaygilanir

About مدیر خبر1

Check Also

فرماندار لنگرود: تعمیق دموکراسی و مردم سالاری مهم ترین رکن، امرانتخابات است

فرماندار لنگرود: تعمیق دموکراسی و مردم سالاری مهم ترین رکن، امرانتخابات است ✍️️به گزارش همای …