چاپ مطلب چاپ مطلب

هزار میلیارد تومان معوقات بانکی گیلان در اختیار ۱۰ نفر!

همای گیلان: دکتر سید ولی الله موسوی : بحث معوقات بانکی موضوعی قدیمی است که به غده ای چرکین تبدیل شده و هر از چندگاه توسط مدیران محترم مطرح و سپس بی انکه اقدام موثری انجام شود دفتر آن بسته می شود تا اینکه شخصی دیگر و با انگیزه ای جدید این این دفتر را باز کرده و احتمالاً از آن رمزگشائی نماید .دکتر-موسوی-240x137

یادمان نرفته که دکتر احمدی نژاد ادعا می کرد لیست دانه درشت های مربوط به رانت خواری و معوقات بانکی را سالها در جیب داشت اما هرگز آن را رونکرد اینکه مصالح اجتماعی جامعه و یا ضروری حفظ ابروی و آقازاده ها مانع از افشای اسامی مورد بحث می شد ، چیزی نمی دانیم . اما همین قدر می دانیم که ما نسبت به همه رئوف هستیم در حالی که عیضاً می دانیم در اوایل خدمت دولت جدید مقامات قضائی قانع شدند تا موضوع معوقات بانکی را دنبال کرده و اقدام شایسته ای در این مورد انجام دهند زیرا بازگشت سرمایه های بانکی به رقم ها و درصدهای نگران کننده ای رسیده و گزارش مقامات قضائی حاکی از آن بود که مجموع حقوقات بانکی مردم به یکصدهزار میلیارد تومان می رسید که بخش اعظم آن توسط تعداد معدودی از اما بهتران دریافت شده است .

چنانچه ۱۷۳ نفر چیزی معادل ۲۷۰۰۰میلیارد تومان تحصیلات بانکی گرفته اند و ۶۱ نفر از افراد این مملکت هر کدام چیزی معادل یکصد میلیارد تومان نوش جان کرده اند و ۸۰۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار تعدادی کمتر از هزار نفر قرار گرفته است که تمایلی به بازپرداخت مبالغ دریافتی ندارند .

حالا این ها با این مبالغ بانکی چکار کرده اند ؛ الله اعلم . بدیهی است اگر این مبالغ صرف تولید و اشتغال زائی شده باشد اما بخاطر کسادی بازار ، اقساط بانکی قابل پرداخت نباشد ، این نکته قابل بخث است اما اگر سوء استفاده از موقعیت های بدست آمده و پرداخت رشوه ، وام های بزرگ را به مسیرهای غیر موجه هدایت کرده باشند ، قطعاً نه تنها باید پاسخگوی بانکها و مراجع قضائی بلکه باید پاسخگوی افکار عمومی نیز باشند . چه توجهی دارد اینکه کسی بخاطر ۱۰ میلیون تومان وام بانکی معوقه مرتباً مورد بازخواست قرار می گیرد و یا به زندان می افتد و اموال او توقیف می شود اما فرد دیگری با هزاران برابر وام معوقه راست راست راه می رود و مسئولان محترم حتی روی شان نیم شود برای آنها اخطاریه صادر کنند واحیاناً مورد مواخذه قرار دهند . بالاخره دادگاه عدل الهی برای الزام صاحبان به تمکین رفتار عادلانه چه وقت تشکیل می شود .

بدیهی است قصور و تقصیر مسئولان ذیربط در ادعای غیر اصولی تحصیلات به متقاضیان قابل توجیه نیست زیرا در اثر اتخاذ این رویه غلط ، بانکها حتی برای پرداخت وام های ضروری برای ازدواج جوانان از منابع کافی برخوردار نیستند و نمی توانند بموقع پاسخگوی تقاضاهای قانونی آنها باشند .

فقط کافی است بدانیم با دریافت معوقاتی که در اختیار هزار نفر از ثروتمندان کشور است ، می توان به ۸۰۰۰۰۰۰ زوج جوان وام ازدواج ده میلیون تومانی داد و یا برای ۲۰۰۰۰۰۰ نفر از جوانان فاقد مسکن خانه های ارزان قیمت چهل میلیون توانی تهیه گردد.

در مصاحبه مطبوعاتی هفته گذشته رئیس سازمان بازرسی گیلان معلوم شد که از وضع استام گیلان نیز بر همین منوال است . بنابه گزارش ایشان مجموع معوقات بانکی استان گیلان ۱۶۵۰ میلیارد تومان است که هزار میلیارد آن (۶۰درصد ) تنها به ده نفر اختصاص پیدا کرده و جالب انکه ۲۵ درصد این معوقات در چنگ سه نفر می باشد؟!

مدیران محترم بدانند ادامه این وضع اصلاً به صلاح اقتصاد جامعه و مصلحت مردم نیست و می تواند به سرطان غیرقابل درمان اقتصاد ایران تبدیل شود .

دستگاه قضائی باید به عنوان مدعی العموم جدی تر وارد این ماجرا شود و موضوع را تا رسیدگی کامل تحت پیگرد قرار دهد ما نیز در نقش مطبوعاتی خود به عنوان ( چشم بیدار جامعه ) وظیفه داریم حقایق را آشکار ساخته و برای سلامت همه جانبه جامعه به روشنگری خود ادامه دهیم تا آنکه نهایتاً سیه رو می شود هر که در او غش باشد !/آوای رشت

About

Check Also

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال مطرح کرد: احیای کامل چوکا مطالبه جدی مردم است/ انتقاد از برخی فرصت سوزی ها در رضوانشهر

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال مطرح کرد: احیای کامل چوکا مطالبه جدی مردم است/ انتقاد …