چاپ مطلب چاپ مطلب

هشدار پلیس فتا در مورد کلاهبرداری توسط افزایش بازدید با «پاپ آپ»

،رییس پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه فروشگاه‌های مجازی دارای نماد اعتماد الکترونیکی ملزم به پرهیز از استفاده و بکارگیری کدهای پاپ‌آپ (پنجره های بازشونده ناخواسته) و کلیک دزدی هستند، افزود: کاربران هوشیار باشند خطر کلاهبرداری رایانه ای نزدیک گوش افراد بازدید کننده از «پاپ آپ» می باشد.
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سردار سید کمال هادیانفر با بیان اینکه کسب درآمد برای بازدید از سایت ها یکی از ساده ترین روش های کسب درآمد اینترنتی شده است، گفت: برخی سایت ها و فروشگاه های اینترنتی برای بیشتر دیده شدن از این ترفند استفاده می کنند و حتی کاربران را تشویق می کنند تا صفحات سایت های آنها را به نمایش بگذارند و هرچه تعداد نمایش صفحات بر اساس «آی پی» بیشتر گردد درآمد اینگونه کاربران زیاد می شود.
وی با بیان این که در گذشته هدف مدیران سایت ها برای استفاده از پاپ آپ افزایش رتبه جهانی سایت در «الکسا» و «گوگل» بود، افزود: افزایش بازدید از یک سایت باعث افزایش اعتبار آن سایت در گوگل و الکسا می شد.
سردار هادیانفر گفت: ولیکن در سال های آتی با تغییر این دیدگاه، بسیاری از مالکان سایت های فروشگاهی تلاش دارند تا در معرض دید بیشتر قرار گیرند، از این رو با استفاده از کاربران و ترفند کسب درآمد، بسیاری از کاربران را با خود همراه کرده و با ایجاد سایت و وبلاگ های متنوع و گوناگون و حتی فریبنده تلاش دارند تا درآمد خود را افزایش دهند و رقم ناچیزی از این افزایش درآمد را گاهی اوقات به این کاربران پرداخت می کنند.
وی افزود: این کاربران با تنظیم کدهای پاپ آپ و کلیک دزدی در صفحات خود کاربران را به سایت های فروشگاهی هدایت می کنند و در برخی موارد حتی این فروشگاه ها تقلبی می باشد و کاربران بازدید کننده از این سایت ها در دام کلاهبرداران اینترنتی قرار می گیرند.
رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا گفت: متاسفانه خلاء قانونی در خصوص صفحات کلیک دزد، پاپ آپ و ایمیل های ناخواسته باعث می گردد تا برخورد جدی و قانونی با این دست سایت ها و کاربران صورت نگیرد.این در حالی است که در بسیاری از کشورها حتی قبل از اجرای قانون مبارزه با جرایم رایانه ای، قانون مبارزه با کلیک دزد، پاپ آپ و ایمیل های ناخواسته را اجرایی کرده و در این زمینه برخوردهای جدی نیز انجام داده اند.
سردار هادیانفر با بیان اینکه آمارهای منتشر شده از سوی شرکت های معتبر امنیتی دنیا نشان از کاهش اسپم ها در سال ۲۰۱۳ به نسبت ۲۰۱۲ دارد، افزود: بیشتر انتشار پاپ‎آپ، کلیک دزدی و هرزنامه ‎ها مربوط به کشورهای کمتر توسعه یافته است، چرا که کاربران در این کشورها دانش کامپیوتری محدودتری دارند و موارد امنیتی را کمتر رعایت می کنند.
این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه یکی از برنامه های پلیس فتا در کنار دستگاه ها قضایی شناسایی چالش ها و خلاءهای قانونی است، افزود: در این راستا پلیس فتا این خلاء قانونی را شناسایی کرده و اطلاع رسانی نیز شده است، اما هرگونه تغییر در قوانین از وظایف مجلس محترم شورای اسلامی است و پلیس یا دستگاه قضایی اجازه تغییر در قوانین را ندارند.
به گفته وی، پلیس فتا برای وضع قوانین جدید در حوزه مقابله با کلیک دزد، پاپ آپ و ایمیل های ناخواسته رایزنی های کرده است و تلاش دارد در بازنگری قوانین جرائم رایانه ای این موارد نیز از سوی نمایندگان محترم مجلس در قانون دیده شود.این خلاء قانونی باعث می گردد تا پلیس فتا برای برخورد با گردانندگان و فعالان کلیک دزد، پاپ آپ و ایمیل های ناخواسته با مشکل مواجه گردد و از قوانین دیگر استفاده نماید.
رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا با اشاره به اطلاع رسانی این پلیس تخصصی در خصوص پاپ آپ، کلیک دزدی و ایمیل های ناخواسته در سال های گذشته گفت: به کاربران فضای مجازی توصیه می کنیم همکاری خود با گردانندگان سایت های کلیک دزد، پاپ آپ و ایمیل های ناخواسته را قطع نمایند، چرا که در صورت کلاهبرداری، سرقت آنلاین و دیگر موارد مجرمانه آنها نیز مسئول هستند.
سردار هادیانفر همچنین در توصیه به کاربران گفت: یکی از شگردهای پاپ آپ تبلیغات فریبنده است کاربران در مواجه با این صفحات که به طور خودکار با بازکردن صفحات دیگر باز می شود، توجه نکنند و خریدهای اینترنتی خود را از فروشگاه های دارای نماد اعتماد الکترونیکی انجام دهند.
وی افزود با توجه به اینکه از بدو تأسیس پلیس فتا در خصوص کلاهبرداری های رایانه ای از طریق درج آگهی در وب سایت های مختلف در فضای مجازی پرونده های زیادی در سطح کشور تشکیل گردیده، عنوان داشت که بالغ بر۶۰ درصد این پرونده ها منجر به شناسایی و دستگیری متهمان گردیده است.
رییس پلیس سایبری کشور از هموطنان خواست تا در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

 

About

Check Also

#اختصاصی_همای_خبر اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!

#اختصاصی_همای_خبر   اقدام نامتعارف پرسنل شهرداری،دزدی در روز روشن/ حقوق میگیرم که خیانت کنم!   …