چاپ مطلب چاپ مطلب

واکنش مدیرکل اوقاف گیلان به اظهارات نماینده رشت: جعفرزاده عذرخواهی کند

همای گیلان:حجت الاسلام ولی عادلی، مدیرکل اوقاف گیلان در نشست خبری که امروز(۵ مهر) در اداره اوقاف گیلان در رشت برگزار شد با ابراز تاسف از اظهارات مهندس جعفرزاده، نماینده مردم رشت در مجلس درباره عملکرد سازمان اوقاف، اظهار کرد: نظرات این نماینده مجلس غیرکارشناسی بود.13930623000632_PhotoA

وی با اشاره به اظهارات آقای جعفرزاده در خصوص افزایش تعداد امامزادگان در بعد از انقلاب، گفت: از پیش از انقلاب آماری مدون و متقن وجود ندارد که بگوییم بعد از انقلاب تعداد امامزادگان و بقاع متبرکه افزایش داشته است.

مدیرکل اوقاف گیلان با اشاره به مخالفت‌های پیدا و پنهان رژیم پهلوی با اماکن مذهبی و فعالیت‌های دینی، اظهار کرد: رژیم طاغوت بسیاری از اراضی موقوفات را در جریان اصلاحات ارضی به متصرفین بخشید.

وی با بیان اینکه در زمان رژیم طاغوت امامزادگان و بقاع متبرکه به صورت مردمی اداره می‌شدند، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال‌های اخیر اماکن متبرکه و بقاع امامزادگان  کد دار و شناسایی شده و در سامانه جامع موقوفات وبقاع متبرکه کشور ثبت و ضبط شده‌اند.

حجت الاسلام عادلی در خصوص اظهارات نماینده رشت در مجلس درباره صدور پروانه ساخت از سوی اوقاف خاطرنشان کرد:  برخلاف اظهارات این نماینده مجلس، پروانه ساخت توسط شهرداری، بخشداری و دهیاری صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: شهرداری پس از موافقت اوقاف مبنی بر ساخت و ساز در املاک وقفی، مجوز و پروانه ساخت صادر می کند.

اوقاف موقوفات را نمی فروشد

مدیرکل اوقاف گیلان با بیان اینکه اوقاف موقوفات را نمی‌فروشد، گفت:هر متصرفی که زمین موقوفه را در اختیار دارد براساس قانون و شرع حقوقی مانند حق سرقفلی، حق پیشه و زارعانه پیدا می‌کند، تنها این حقوق خرید و فروش می‌شود و موقوفه قابل خرید و فروش نیست.

تغییر کاربری موقوفه با تغییر نیت متفاوت است

حجت الاسلام عادلی درباره ادعای نماینده مردم رشت در خصوص تغیر کاربری زمین اوقافی، اظهار کرد: اشتباهی که این نماینده داشته اند، برداشت نادرست از ارتباط تغییر کاربری با تغییر در نیت است.

 وی تغییر کاربری را با تغییر نیت متفاوت دانست و گفت: تغییر کابری یک رقبه و موقوفه به معنای تغییر در نیت نیست، اگر ملکی به نیتی وقف شده و شکل مسکونی داشته و با تغییر در سیمای شهر ارزش تجاری پیدا کرده تغییر کاربری آن به نفع موقوفه و باعث درآمد زایی به نفع نیت موقوفه می‌شود.

مدیرکل اوقاف گیلان تصریح کرد: تغییر نیت شرعاً و قانوناً حرام است و تنها در مواردی خاص که نیت موقوفه غیرشرعی باشد و به صلاحدید نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف انجام می‌شود.

رفع تصرف از موقوفه خواران زمین خواری نیست

حجت الاسلام عادلی با ابراز تاسف از در راس زمین‌خواران معرفی شدن سازمان اوقاف از سوی نماینده مردم رشت در مجلس، گفت: زمین‌هایی که در تصرف موقوفه خواران بوده و به وقفیت برگردانده شود، زمین‌خواری نیست.

وی یادآور شد: در دو سال اخیر ۲۵۰ هزار هکتار از زمین‌های موقوفات در گیلان به وقفیت برگردانده شده است.

مدیرکل اوقاف گیلان با اشاره به تماس تلفنی با مهندس جعفرزاده و اعتراض به اظهارات وی در خصوص عملکرد سازمان اوقاف، گفت: از وی می‌خواهیم از سرپرست و نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف عذرخواهی کند.

حجت‌الاسلام عادلی خاطرنشان کرد: پاسخ به اظهارات مهندس جعفرزاده، نماینده مردم رشت در خصوص عملکرد سازمان اوقاف در پایگاه خبری سازمان اوقاف قابل ملاحظه است. /شبستان

About

Check Also

دیدار همزمان نمایندگان رشت و صومعه سرا با سیاهکار زاده: ترسیم فرصت های هم افزایی نمایندگان مجلس گیلان با سازمان منطقه آزاد انزلی

دیدار همزمان نمایندگان رشت و صومعه سرا با سیاهکار زاده: ترسیم فرصت های هم افزایی …