چاپ مطلب چاپ مطلب

وزیرفرهنگ وارشاداسلامی: در دنیا حدود ۷۰۰ میلیون نفر در فیس بوک هستند و در خود کشور ما نیز ۴ میلیون نفر عضو این شبکه اجتماعی هستند

 

در مورد آقای شجریان بحث از وزارت ارشاد خارج بوده است ایشان به عنوان یکی از برجسته ترین اساتید موسیقی کشور احترام زیادی دارند و ما تلاش مان این است که ایشان بتوانند از بسترهایی که برایشان فراهم است استفاده کنند.

t3_750920n00347309-b

 

علی جنتی صبح امروز در اتاق بازرگانی گفت: یکی از مسائلی که تا به الان در کشور مغفول مانده است، بحث اقتصاد فرهنگ و هنر است. بنده یکی از برنامه هایم که در روز رای اعتماد به مجلس ارائه کردم همین بحث بود. سهم فرهنگ و هنر از اقتصاد کشور بسیار ناچیز است.

وی افزود: تا به حال و عمدتا فعالیت های فرهنگی و هنری که در کشور انجام می شد، از طریق دولت یا موسسات وابسته به دولت انجام می گرفت.

وی با بیان اینکه ما ۳۷ موسسه وابسته در وزارت ارشاد داریم، گفت: این موسسات عموما به صورت خصوصی ثبت شده اند ما در عین حال وابسته به دولت هستند و بسیار هم کارهای خیری انجام داده اند و کمک به هنرمندان بیشتر از طریق این موسسات انجام می شود.

جنتی افزود: موسسه فارابی که وابسته به سازمان سینمایی است حمایت های مختلفی از فیلم ها داشته است مثلا فیلم «چ» حاتمی کیا با حمایت همین موسسه ساخته شد و اگر حمایت های دولت نبود قطعا نمی توانست با این ساخت فنی قوی، ساخته شود.

وزیر ارشاد با اشاره به وضعیت اصحاب فرهنگ و هنر گفت: بعضی از اصحاب فرهنگ و هنر وضعیت بسیار نامطلوبی دارند و از نظر معیشتی گاهی اگر کمک های دولت نباشد، نمی توانند کاری انجام دهند.

جنتی با اشاره به تاسیس صندوق حمایت از روزنامه نگاران و نویسندگان گفت: این صندوق زمانی که بنده به وزارت ارشاد آمدم حدود ۲۱ میلیارد تومان بدهی داشت و تامین اجتماعی در حال قطع اعتباراتش بود اما ما از آنها خواستیم کارشان را ادامه دهند تا به مروز این بدهی ها را پرداخت کنیم.

وزیر ارشاد در ادامه با بیان اینکه در بعضی از حوزه ها ما می توانیم خودمان سودآوری داشته باشیم، گفت: در حوزه نگارگری و خوشنویسی تابلوهایی هستند که می توانند ارزش افزوده بالایی را برای ما بیاورند، مثلا در حراج کیریستیس ما ۴۰ اثر را بردیم و در ۲ شب ۳۲ اثر فروخته شد و در داخل کشور نیز بسیاری از بازرگانان به این حوزه روی آورده اند.

وی در ادامه تاکید کرد: در حوزه های دیگر شاید به این صورت ما سودآوری نداشته باشیم چون سیاست های زیگزاگی داریم، مثلا به یک فیلم در گذشته مجوز داده می شد بعد از ساخت ایرادی گرفته می شدو فیلم پخش نمی شد و یا اینکه به آلبوم موسیقی ای مجوز داده می شد اما بعد از مدتی آن را جمع می کردند ما سعی کردیم که سیاست ها را تا حدی اصلاح کنیم و پروانه هایی که در این حوزه داده می شود تا پایان کار از آن دفاع شود و مثلا با یک اعتراض آن را جمع نکنیم.

وی با اشاره به وضعیت سینماها گفت: برخی از سینماهای ما با ۳۰ درصد ظرفیت کار می کنند و گاهی مشکلات زیادی برای پخش یک فیلم دارند ما تصمیم مان این است که همه سینماهای کشور را دیجیتالی کنیم تا اقبال به سینما رفتن زیاد شود و همچنین سال آینده امیدواریم ۲۰ تا ۳۰ سال جدید مورد بهره برداری قرار بگیرد.

جنتی با اشاره به مشکلات در حوزه کتاب و نشر گفت: ما در این حوزه مشکلات زیادی داریم اما می شود این مشکلات را برطرف کرد و آن را سودآور کرد. من با مشکلاتی که عموما ناشران و وضعیت چاپخانه ها دارد، آشنا هستم. اخیرا معاون فرهنگی ارشاد سفری را به افغانستان داشته اند و می گویند میدان وسیعی برای فروش کتاب های ایرانی در آنجا وجود دارد.

وزیر ارشاد با اشاره به دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما صحبت هایی را با آقای نعمت زاده داشته ام تا کارهایی را در حوزه صنایع فرهنگی انجام دهیم و قرار است یک تفاهم نامه ای را هم امضا کنیم تا این حوزه را رونق بخشیم.

وی با اشاره به حوزه مطبوعات گفت: در حوزه مطبوعات هم مشکلات زیاد است، دولت به دنبال این است که مقداری فضا را برای رسانه ها باز کند و احساس می کنم که رشد کشور در رشد مطبوعات است؛ زیرا اگر مطبوعات قوی داشته باشیم دیگر فسادهایی مانند فساد ۳ هزار میلیاردی اتفاق نمی افتد و دستگاه ها با شفافیت کار می کنند.

وی افزود: ما سعی داریم که فضا را باز کنیم اما با این حال مشکلات در این حوزه زیاد است اما اگر مطبوعات خوب عمل کنند خودشان هم بسیار سودآور خواهند بود.

وی تاکید کرد: ما از زمانی که به وزارت ارشاد آمده ایم سعی کرده ایم که به کتاب ها مجوز بدهیم و حتی کتاب هایی را که چندین سال در وزارت ارشاد مانده اند با اصلاحات جزئی مجوز داده ایم احساس ما این است که اصولا توسعه کشور در توسعه فرهنگ است.

جنتی در ادامه نشستش در اتاق بازرگانی به سوال اعضای این اتاق پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص استفاده از شبکه های اجتماعی گفت: شخص بنده و یک مجموعه از فرهیختگان اعتقادشان بر این است که ما نمی توانیم خودمان را در یک محیط محدود، محصور کنیم و بگوییم که هیچ رابطه ای با دنیا نداریم و به بهانه ای که می خواهیم ارزش های اسلامی را حفظ کنیم جلوی یکسری از موارد را بگیریم.

وی با اشاره به اتفاقاتی که در دهه اول انقلاب افتاده بود، گفت: اگر به گذشته برگردیم کارهایی را یادمان می افتد که الان که به آن فکر می کنیم خودمان خنده مان می گیرد، مثلا استفاده از ویدیو، نوار و یا حتی فکس ممنوع بود. بنده زمانی که استاندارد خراسان بودم آقای غرضی، وزیر ارتباطات بودند، ایشان یک تعدادی فکس را تهیه کردند و برای ما فرستادند اما تاکیداتی را هم همراه آن فرستاده بودند که استفاده از این فکس باید محرمانه باشد که الان که یاد آن موضوع می افتیم، می خندیم.

جنتی بیان داشت: در دنیا حدود ۷۰۰ میلیون نفر در فیس بوک هستند و در خود کشور ما نیز ۴ میلیون نفر عضو این شبکه اجتماعی هستند، در مجموعه دولت در مورد این مسئله مشکلی وجود ندارد در مجلس یک کارگروهی تصویب شد به عنوان کارگروه تعیین مصداق مجرمانه که ۶ وزیر عضو این کارگروه هستند و از دستگاه های دیگر نیز در آن حضور دارند، ما به تفصیل در این جلسه صحبت هایمان را بیان کرده ایم و گفته ایم که ما نمی توانیم دور خودمان حصار بکشیم و خودمان را محصور کنیم از همین رو اگر در فیس بوک صفحات مبتذل وجود دارد اما باید ان طرف قضیه را هم دید که چقدر می شود ارتباطات برقرار کند ما افکارمان را می توانیم از این طریق منتقل کنیم و البته این کار احتیاج به مرور زمان دارد.

جنتی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بحث سرمایه گذاری و گردشگری گفت: سیاست کلی دولت این است که این مسئله را رونق ببخشد و سرمایه گذاری کند زمانی که آقای اردوغان به ایران آمده بودند می گفتند که زمانی که من در مسند کار در ترکیه نشستم ۱۳ میلیون نفر گردشگر داشتیم اما الان ۳۶ میلیون گردشگر داریم و ترکیه آمادگی هدایت این گردشگران به ایران را دارد اما مشکل اصلی آنجاست که شما هتل ندارید.

جنتی افزود: ما نه هتل داریم و نه خدمات هتلداری را بلد هستیم در طول ۸ سال گذشته کسانی که به سازمان میراث فرهنگی آمدند آن را شخم زدند و بسیار اوضاع بهم ریخته ای دارد و بسیاری از آثار فرهنگی را مخدوش کردند در دولت جدید حرف این است که این مسئله احیا شود تا بتوانیم جذب سرمایه کنیم.

وی همچنین در خصوص مجوز دادن به نشریات گفت: ما هیچ مشکلی برای صدور مجوز نشریه نداریم زمانی که بنده به وزارت ارشاد امدم بعضی از درخواست ها از سال ۸۵ به این طرف باقی مانده بود اما با کارهایی که انجام دادیم عموما به بیشتر درخواست ها تا سال ۹۲ پاسخ دادیم

جنتی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تحریم ها و تصمیم گیری در حوزه فرهنگ گفت: سیاستی که دولت دنبال می کند و در حوزه خارجی آثارش را ملاحظه می کنید این است که توافق ژنو کمی فضا را باز کرده و دکتر روحانی هم تاکید داشتند به این مسئله و بسیاری از مسائل تا به الان حل شده است.در حوزه فرهنگ نیز سعی مان بر این است که تحریم ها برداشته شود.

وی همچنین در خصوص اعزام گروه های موسیقی به خارج از کشور گفت: در گذشته برخی از محدودیت ها وجود داشته است اما تا جایی که اعتبار مالی داشته باشیم بنای ما بر حضور است ضمن اینکه ایرانیان خارج از کشور هم برای ما بسیار مهم هستند و می خواهیم که از این اقدامات استفاده کنند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص استفاده از هنرمندانی مثل محمدرضا شجریان و بهرام بیضایی گفت: به هر حال محدودیت هایی وجود داشته است و در مورد آقای شجریان بحث از وزارت ارشاد خارج بوده است ایشان به عنوان یکی از برجسته ترین اساتید موسیقی کشور احترام زیادی دارند و ما تلاش مان این است که ایشان بتوانند از بسترهایی که برایشان فراهم است استفاده کنند و همچنین علاقه مندانشان از ایشان استفاده کنند اما ایشان یک مسئله سیاسی شده است و امیدواریم که شرایط جوری بشود که بتوانیم از وجودشان استفاده کنیم.

وزیر ارشاد در پاسخ به سوال دیگری در خصوص واردات کاغذ گفت: اگر ما خودمان در حوزه کاغذ سرمایه گذاری کنیم خیلی بهتر است راهش این است که ما در داخل تولید کنیم و این مسئله با توجه به امکاناتی که داریم از جمله تولید باگاس در جنوب کشور خودمان می توانیم که این مسئله را رونق بخشیم.

جنتی افزود: اما در خصوص واردات کاغذ نیز اگر قیمت مناسب باشد ما هم استقبال می کنیم که آن را با قیمتی مناسب در اختیار ناشران قرار دهیم.

وی با اشاره به بخش اقتصاد فرهنگ گفت: مدتی پیش به همراه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در خدمت رهبر معظم انقلاب بودیم و ایشان فرمودند که اقتصاد و سیاست ذیل فرهنگ هستند و این معنایش این است اگر توسعه اقتصادی و سیاسی بخواهد انجام بگیرد ابتدا باید در مسائل فرهنگی ما کار انجام دهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تعرفه های ورودی برای صنعت چاپ گفت: افرادی که در این حوزه متخصص هستند با اتحادیه ناشران و مدیر کل چاپ وزارتخانه جلسه ای را بگذارند و این موارد را مطرح کنند تا ما آن را بررسی کنیم و به یک نتیجه کامل برسانیم.

وی همچنین در خصوص برنامه وزارت ارشاد برای انجمن صنفی روزنامه نگاران گفت: انجمن صنفی روزنامه نگاران یک بخشی از آن رسانه ای است که به ارشاد مربوط است و ما مشکلی نداریم بخشی هم که به وزارت کار در گذشته و یا وزارت صنعت فعلی مربوط است مشکلی ندارند.

وی افزود: در گذشته شکایتی از طرف وزارت اطلاعات در خصوص این انجمن صورت گرفته بود که منجر به این شد که دادستانی این انجمن را ببندد اما الان ۳ وزارتخانه با هم تفاهم کرده ایم و وزارت اطلاعات شکایتش را پس گرفته است و قرار بر این است که هیئت مدیره و اعضای انجمن تشکیل شود تا بتوانند هیئت مدیره جدید را انتخاب کنند و در مجموع باید بگویم ما ۳ وزارتخانه مشکلی نداریم.

About

Check Also

قیمت رسمی گوشت و مرغ اعلام شد

قیمت رسمی گوشت و مرغ اعلام شد 🔹سامانه تامین دام و طیور قیمت انواع گوشت …