چاپ مطلب چاپ مطلب

ویروسی معروف که شما را از پا در می‌آورد

یک فیزیوتراپیست با اشاره به علل بروز بیماری فلج اطفال به تشریح شرایط درمان این عارضه پرداخت.

ویروسی معروف  که شما را از پا در می‌آوردهمای گیلان، انتظاری متخصص فیزیوتراپی در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، درباره علل ابتلا به بیماری فلج اطفال و درمان آن اظهار کرد: فلج اطفال یا پولیومیلیت یک نوع بیماری ویروسی است که موجب آسیب به تعدادی از سلول‌های نخاع شده و بدنبال آن برخی از عضلات اندام‌های بیمار فلج می‌شوند.

وی ادامه داد: این بیماری با انجام واکسیناسیون تا حد زیادی در بسیاری نقاط دنیا ریشه‌کن شده است، ولی در بعضی کشور‌ها مانند پاکستان و افغانستان خطر بروز آن همچنان وجود دارد.

این متخصص فیزیوتراپی با بیان اینکه عفونت فلج اطفال شامل سه نوع بیماری تحت بالینی، عفونت غیر فلج اطفال یا فلج نافرجام و عفونت فلج اطفال است، گفت: ویروس این بیماری می‌تواند از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده یا تماس با مخاط دهان یا بینی فرد آلوده، وارد بدن شود.

چگونگی انتشار ویروس فلج اطفال در بدن

انتظاری اظهار کرد: عامل بیماری پس از ورود به بدن، در گلو تکثیر شده و از طریق گردش خون یا مایع لنف، در بدن حرکت کرده و پس از رسیدن به نخاع، به سلول‌های نخاعی حمله می‌کند که با نابود کردن این سلول‌ها در واقع کار انتقال پیام عصبی مغز به اندام‌های حرکتی مختل شده و در نتیجه فلج اندام پیش می‌آید.

این فیزیوتراپیست درباره عوامل خطرناک فلج اطفال گفت: واکسینه نشدن با واکسن فلج اطفال، مسافرت به مناطقی که در آن ناحیه این نوع بیماری شایع است،  مراقبت از بیماری که ویروس پولیو دارد، دست زدن به نمونه‌های آزمایشگاهی که حاوی ویروس زنده پولیو باشد و داشتن سیستم ایمنی ضعیف از جمله عوامل موثر در ابتلا به این بیماری محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: زمانی که ویروس وارد بدن می‌شود هیچ علامتی مشاهده نمی‌شود و به طور متوسط بین ۷ تا ۱۴ روز زمان لازم است تا اولین علایم بیماری مشاهده شود که علایم اولیه فلج اطفال بسیار شبیه آنفلوانزا و شامل تب، سردرد و گلو درد، استفراغ، مننژیت، احساس خستگی و درد و گرفتگی عضلات کمر، گردن، دست‌ها و پا‌ها می‌شود.

انتظاری بیان کرد: این علایم عموما خود به خود تخفیف یافته و از بین می‌روند و طی یک هفته علایم ویژه فلج خود را نشان می‌دهد که شامل درد و اسپاسم شدید عضلانی، ضعف شدید بدن پس از اندکی فعالیت، درد و ضعف عضلانی و تحلیل عضلات، حساسیت بیشتر در مقابل کاهش دمای محیط و بروز مشکلات تنفسی و مشکل در بلع است.

فلج اطفال و تشخیص بیماری

این متخصص فیزیوتراپ درباره روش‌های تشخیص این نوع بیماری گفت: بررسی ترشحات گلو، مدفوع  یا مایع نخاع، معاینه مایع مغزی نخاعی، میزان آنتی بادی‌های خون در تشخیص بیماری موثر است.

وی درباره درمان فلج اطفال گفت: استراحت کردن، مصرف آنتی بیوتیک برای رفع عفونت دستگاه ادراری، گرمای مرطوب برای کاهش درد و گرفتگی عضلانی، استفاده از مسکن‌ها برای تسکین سردرد، درد عضلانی و گرفتگی عضلات، درمان‌های فیزیکی مثل آتل‌ها و کفش‌های اصلاحی برای جلوگیری از بد شکل شدن عضله، جراحی ارتوپدی و داشتن  رژیم غذایی صحیح در بهبود درمان موثر است.

انتظاری با اشاره به اینکه روند بهبودی فلج اطفال بستگی به نوع آُیب و ناحیه بدن بستگی دارد، گفت: بیشتر مواقع اگر مغز و نخاع درگیر نشده باشند، بهبودی کامل صورت می‌گیرد اما  اگر مغز و نخاع درگیر شده باشد، ممکن است منجر به فلج دائمی شود و  بر اثر مشکلات تنفسی، بیمار فوت کند اما در بیشتر مواقع، ناتوانی شایع‌تر از مرگ است.

وی تاکید کرد: بهترین شیوه درمان و پیشگیری بیماری فلج اطفال انجام واکسیناسیون به موقع است، زیرا واکسن فلج اطفال تا ۹۰ درصد جلوی ابتلا به این بیماری را می‌گیرد.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

قیمت رسمی گوشت و مرغ اعلام شد

قیمت رسمی گوشت و مرغ اعلام شد 🔹سامانه تامین دام و طیور قیمت انواع گوشت …