چاپ مطلب چاپ مطلب

پیشنهاد ایران به تاجیکستان برای اجاره بندر چابهار

سفیر ایران در تاجیکستان گفت: تهران تلاش می‌کند «دوشنبه» به آب‌های آزاد دسترسی پیدا کند و از بن‌بست ارتباطاتی منطقه آسیای مرکزی رها شود.

همای گیلان، «محمدتقی صابری» سفیر ایران در «دوشنبه» و «دلاور قادرزاده» رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به ریاست جمهوری تاجیکستان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

قادرزاده در ابتدای این دیدار روابط دوستانه ۲ کشور را مثبت ارزیابی و تاکید کرد: رشد و توسعه بیشتر روابط پاسخگوی منافع هر ۲ طرف می‌باشد.

وی به طور ویژه، توسعه روابط تجاری، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری برای ۲ کشور هم زبان و هم فرهنگ را مهم دانسته و گفت: متاسفانه ظرفیت‌های واقعی هر ۲ کشور در این زمینه استفاده نشدند.

قادرزاده با تاکید بر اینکه باید همکاری علمی و پژوهشی مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به ریاست جمهوری تاجیکستان با مراکز مطالعات استراتژیک جمهوری اسلامی ایران برقرار شود، گفت: برای انجام چنین کاری باید میان این مراکز یادداشت تفاهم به امضا رسد.

وی افزود: در این صورت، کارمندان مراکز مطالعاتی هر ۲ کشور می‌توانند در جهات مختلف پژوهش‌های علمی و تحلیلی انجام و کتاب‌های مشترکی را در موضوعات گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی منتشر کنند.

سفیر کشورمان نیز به نوبه خود، برای پذیرایی و ملاقات صمیمی از رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به ریاست جمهوری تاجیکستان تشکر کرده و رشد روابط دوستانه میان ایران و تاجیکستان را مثبت ارزیابی و تحکیم آن را هدف اساسی فعالیت دیپلماتیک خود عنوان کرد.

وی تاکید کرد: ایران اولین کشوری در جهان بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت و سفارتخانه خود را در شهر دوشنبه باز نمود.

صابری از مشترکات زبانی، فرهنگی، نژادی و تاریخی مردم ایران و تاجیکستان صحبت کرده و خاطرنشان کرد که برای رشد و گسترش بیشتر همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف، به ویژه اقتصادی، برنامه‌ها و پیشنهادات مشخص ارائه خواهد نمود.

وی گفت: دیدار امسال روسای جمهور ۲ کشور در حاشیه کنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا که در شهر دوشنبه برگزار شد در مسیر همکاری و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ۲ کشور افق‌های تازه را باز نمود.

صابری در بخش دیگری خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران ۲ مرکز مطالعات استراتژیک دارد، یکی وابسته به ریاست جمهوری و دیگری وابسته به وزارت امور خارجه و ما تلاش خواهیم کرد که در نزدیک ترین زمان میان مراکز مطالعات استراتژیک ۲ کشور روابط نزدیک و علمی و پژوهشی برقرار شود.

وی در ادامه این اقدام را به نفع هر ۲ کشور دوست، هم زبان و هم فرهنگ ایران و تاجیکستان عنوان کرد.

صابری همچنین ایران را بازار بزرگ و مناسبی برای صادرات میوه‌های خشک، سنگ‌های زینتی، جواهرات، منابع معدنی و سایر کالاهای صادراتی تاجیکستان خواند.

وی گفت: تهران تلاش می‌کند که «دوشنبه» به آب‌های آزاد دسترسی پیدا کند و از بن‌بست ارتباطاتی منطقه آسیای مرکزی کاملا رها شود.

صابری افزود: برای عملی شدن این هدف طرف ایرانی، بندر «چابهار» را به تاجیکستان برای اجاره پیشنهاد کرده است که به نفع هر ۲ کشور است.

سفیر ایران تصریح کرد: در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران حاضر است که به تاجیکستان محصولات مختلف با کیفیت صنعتی و کشاورزی صادر کند.

دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به ریاست جمهوری تاجیکستان در فضایی دوستانه برگزار شد.

خبرگزاری فارس

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری به بهانه فروش سوالات کنکور

هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری به بهانه فروش سوالات کنکور 🔹رئیس پلیس فتای تهران بزرگ: …