چاپ مطلب چاپ مطلب

چشمان نگران مردم روستای فشکل پشته/ وعده ایی که عملی نشد

همای گیلان: با گذشت ۴۱ روز از باران سیل آسا شرق گیلان و رانش زمین مسجد جامع روستای فشکل پشته در ۲۶ مهر سال جاری و دغدغه و نگرانی مردم از خطرات این رانش، بازسازی این مسجد در هاله‌ایی از ابهام است.

اهالی این روستا که بارها به مسئولان شهرستان رودسر مراجعه کرده‌ و نگرانی خود را از خطرات احتمالی رانش دویاره زمین مسجد اعلام کرده‌اند از عدم توجه مسئولان مربوطه به خطرات جان و مالی شکایت دارند.

زمین این مسجد به طول ۵۰ متر بر اثر بارش شدید باران نیم متر رانش کرده است که با کوچکترین بارانی امکان رانش دوباره زمین، تخریب قبرستان و سقوط دکل صدا و سیما و خطر جانی برای ۶۰ نفر جمعیت پائین دست مسجد وجود دارد.

مسئولان شهرستان بارها قول مساعد در بازسازی و دیواره سازی محوطه مسجد داده‌اند اما گویا بروکراسی اداری مانع انجام وظیفه مسئولان مربوطه شده است. مگر نه اینکه وظیفه هر مسئولی خدمت بی‌منت به مردم است تا بتوانند بار امانتی که بر دوش گرفته‌اند را به خوبی و به سلامت به مقصد و مقصود رسانند. جان آدمی به قدری ارزشمند است که هر مسئولی باید فارغ از کاغذ بازی اداری، جهادگونه در راستای حفظ  جان انسان‌ها تلاش کند.

بخشدار  کلاچای ۲۴ آذر در گفتگو با خبرنگار شبستان خبر از آغاز عملیات بازسازی مسجد در هفته پایانی آبان داده بود اما این وعده عملی نشد و مردم همچنان نگران، دست به دعا هستند تا خوشی هوا ادامه داشته و بارانی در کار نباشد تا شاید مسئولان کمر همت بسته و فکری به حال جان و مال مردم کنند.

کوچکی بخشدار کلاچای امروز در گفتگوی تلفنی با خبرنگار شبستان گفت: کار بازسازی و دیواره سازی مسجد فشکل پشته رودسر باید طبق قانون و دریافت مجوهای لازم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه پیمانکار این طرح انتخاب شده و آماده انجام کار است اذعان کرد: انجام عملیات اجرایی نیازمند دریافت چندین استعلام از ادراه گاز، آب و برق است که در حال پیگیری است.

کوچکی با بان اینکه دو تیر برق در مسیر رانش قرار دارد که باید جابجا شود افزود: قرار بر این بود تا دهیاری این کار را امروز به انجام رساند و از آنجا که مسیر لوله گاز نیز در قسمت رانش شده وجود دارد باید تدابیر امنیتی و استعلام اداره گاز نیز انجام شود.

با همه این تفاسیر بازسازی این مسجد که اولویت روستاست در بروکراسی اداری گیر کرده و نیازمند همت جهادی مسئولان است.

اکبری، رئیس بنیاد مسکن شهرستان رودسر نیز در گفتگوی تلفنی با خبرنگار شبستان با بیان اینکه فعلا هیچ برنامه‌ایی برای بازسازی مسجد فشکل پشته رودسر نداریم اذعان کرد: هیچ اعتباری از سوی استان برای این امر اختصاص داده نشده و هیچ مسئولیتی نیز به ما واگذار نشده است.

وی تصریح کرد: تا کنون هر اقدامی انجام دادیم در جهت همکاری بوده است.

اکبری تاکید کرد: اگر وظیفه‌ایی به ما از سوی استان ابلاغ شده و اعتباری اختصاص داده شود در این خصوص عمل می‌کنیم.

این در حالی است که اهالی روستای فشکل پشته امید به همت رئیس بنیاد مسکن شهرستان رودسر دارند.

عبدالعلی  لطفی نژاد، مسئول کانون مسجد جامع روستای فشکل پشته واجارگاه رودسر به خبرنگار شبستان گفت: بیش از  ۴۰ روز از رانش زمین مسجد روستا می‌گذرد اما هنوز هیچ اقدامی جهت دیواره سازی و  جلوگیری از رانش بیشتر زمین انجام نشده است.

وی با بیان اینکه وضعیت مسجد جامع فشکل پشته رودسر بحرانی است اذعان کرد: باید این مسئله در اولویت مسئولان شهرستان قرار گیرد زیرا در صورت رانش بیشتر خسارت‌های جانی خواهد داشت.

لطفی نژاد با بیان اینکه دستور برای  بازسازی و دیواره سازی تپه مسجد در بروکراسی اداری مانده است اذعان کرد: رئیس بنیاد مسکن رودسر قول مساعد در انجام این کار داده است اما منتظر مجوز رسمی استان برای این عملیات است تا پیمانکار بتواند کار خود را آغاز کند.

وی با بیان اینکه نشست زمین بیشتر شده و زمستان در پیش است و باید زودتر به این وضعیت بحرانی پایان داد افزود: حل این مسئله نیازمند همدلی و همراهی و همت جهادگونه مسئولان است.

ابنجا پای جان اهالی روستای فشکل پشته درمیان است انسانی که اشرف مخلوقات است و خداوند متعال بارها بر حفظ کرامت انسان تاکید کرده و وظیفه مسئولان نیز خدمت در جهت رفع مشکلات انسان‌هاست. با وجود تمام کاغذ بازی‌های اداری، دریافت مجوز و استعلام بهتر است مسئولان شهرستان هرچه زودتر چاره‌ایی برای این مسئله بیابند تا قبل از اینکه به بحران تبدیل شود از آن پیشگیری کنند./  شبستان

About سردبیر

Check Also

نظرعلی علیزاده:ریشه های انحرافی در انتخابات باید زدوده شود

ریشه های انحرافی در انتخابات باید زدوده شود سردار نظر علی علیزاده نامزد دوازدهمین دوره …