چاپ مطلب چاپ مطلب

چیگیین های شاه عباس اول صفوی/تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه و پژوهشگر تاریخ ایران

اختصاصی همای گیلان، شاه عباس یک دسته جلاد نیز داشته است به نام چیگیین یا گوشت خام خوار. کار ایشان آن بود که مقصران را به فرمان شاه زنده میخوردند. این مجازات وحشیانه نفرت انگیز ظاهرا از دوره حکومت مغول و تیمور به یادگار مانده و به واسطه شاه اسماعیل اول* سر سلسله پادشاهان صفوی به شاه عباس رسیده بود. زنده خوران شاه را《ملک علی سلطان جارچی باشی》اداره میکرد.یکی از مورخان زمان درباره این دسته از جلادان شاه عباس چنین نوشته است: و زمره ای دیگر از این قبیل که در فرمان جارچی باشی به سر میبردند مسمی به چیگیین یعنی گوشت خام خور و آن فرقه نیز آلت سیاست و غضب بودند که گناه کاران واجب التعزیر را از یکدیگر می ربودند و انف و اذن ایشان را به دندان قطع نموده و بلع میفرمودند و همچنین بقیه ی اعضا ایشان را به دندان انفصال داده میخوردند تا حیات از آن گروه مسلوب میگشت و این جماعت لباس مخصوص داشتند جهت امتیاز. بدین طریق که تاج های بی عمامه طویل به قدر یک ذرع بر سر میگذاشتند و اطراف آن را به اتاغ های پرکلنگ و بوم می آراستند. و اکثر این گروه که خاص به جهت سیاست گناه کاران منصوب بودند،مردمان قوی هیکل کریه المنظر طویل القامه بودند.
شاه عباس در زمان پدری به جوانی رسیده بود که قدری سست عنصر و بی اعتبار بود به خاطر نداشتن قاطعیت اوضاع کشورش چندان مناسب نبود. دزدی و غارت،نا امنی راهها،خیانت و دست درازی و قتل،سرکشی وزیران ایالتها وضعیتی بود که در زمان شاه بی تدبیر بر کشور ایران حاکم بود.شاه عباس از این اوضاع آگاه شده بود حال اگر در تحلیلی جامع به هر یک از شناسه های اوضاع کشور در زمان سلطان محمد خدابنده بپردازیم در میابیم که چرا شاه عباس در دستگاه حکومتی آدم خواران را نگه داشته بود،چرا برای یک دروغ زبان میبرید،چرا گران فروشان را کباب میکرد،چرا حاکم سرکش را مجازات سخت میکرد و پوست میکند و به همه نشان میداد، زیرا جامعه به شوکی اساسی نیاز داشت و این شوک هرچند از مشروعیت برخوردار نبود ولی بسیار قاطع جامعه را از برخورد جدی شاه آگاه میکرد….

*شاه اسماعیل پس از آنکه در سال ۹۱۶ در نزدیکی شهر مرو بر شیبک خان ازبک غلبه کرد و شیبک خان کشته شد،از شدت خشم سه ضربت شمشیر بر جسد بی جان او زد و به صوفیان گفت؛ هرکه سر مرا دوست دارد از گوشت این دشمن بخورد. خواجه محمود ساغرچی که در آن معرکه حاضر بود گفته است که پس از فرمان شاه ازدحام صوفیان برای خوردن جسد شیبک خان به جایی رسید که جمعی تیغ ها کشیدند و به جان یکدیگر افتادند و آن مرده ی به خاک و خون آغشته را مانند لاش خوران از یکدیگر می ربودند و میخوردند.

۱-شاه عباس.سردار سپاه شاهسون.محمد رضاصافیان اصفهانی.ص۲۵۳٫۲۵۴ ۲-کارنامه شاه عباس اول صفوی وروزگارصفویان،علی غلامرضائی،انتشارات دافوس

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

رشد گرانی‌ها و قیمت‌های کمرشکن امان مردم را بریده؛ دولت رئیسی فقط یک تماشاچی منفعل است

رشد گرانی‌ها و قیمت‌های کمرشکن امان مردم را بریده؛ دولت رئیسی فقط یک تماشاچی منفعل …

۶ comments

 1. سلام و درود بر استاد عزیز
  ای کاش این مجازات ها شامل اختلاس گران خزانه کشور میشد،ای کاش

 2. درود استاد گرانقدر
  متاسفانه بر خلاف ایران باستان ، ایران دوران اسلامی سراسر بی رحمی و قصاوت است که برگرفته از بدویت و وحشی گری اعراب است و باز هم متاسفانه حتی شاهان بزرگ هم از این امر دور نبوده اند . وقتی گذشت و احترام کوروش به افرادی که در مقابلش می جنگیدند و از وی شکست خوردند را میبینیم به ایرانی بودن می‌بالیم اما بعد از حمل ی اعراب هر چه مانده جز آه و افسوس نیست .

 3. بدبخت ملتی که تاریخ خود را نداند ، تیره بخت تر از آن ملتی است که علاقمند به دانستن تاریخ خود نباشد و شوربخت تر از همه ملتی است که تاریخ خود را به ریشخند بگیرد .

 4. سلام استاد
  بسیار جالب و خواندنی بود
  سپاس

 5. امید اون روزی که دروغگویی نداشته باشیم که حاکمانش بخان زبان ببرند.
  از زبان فصیح شما استاد گرامی هم ممنون

 6. متاسفانه تاریخ ایران اسلامی سراسر وحشی گری بیان شده ولی وجود دانشمندان بزرگی چون ابوعلی سینا و خیلی های دیگر موید این هستند که ایران اسلامی نه وحشی بوده نه خیلی از آن چیزهایی که گفته شده در موردش حقیقت دارد. اگر شما از شیخ بهایی چیزی در رابطه با چیگیین ها شنیدید آن وقت باور کنید که حقیقت دارد این اقوال ذکر شده از افراد معلوم الحال فقط قصدشان تضعیف و کوچک شمردن گذشته ایران اسلامی است. شاید اتفاقی مشابه این امر افتاده باشد ولی باید دید و تحقیق نمود که کجا و واقعا توسط چه کسانی اتفاق افتاده است و باید صحت وجود راوی مطالب و نقل کننده این موضعات بررسی شود. نمیتوان فقط به شنیده اکتفا نمود و یک کلاغ چهل کلاغ کرد و در نهایت چیزی از دهانمان خارج شد را راست بپنداریم و آن را سند قرار دهیم.
  باید چیزی را بگویم که روشنتان کند…. بروید ببینید که تاریخ ایران را چه کسانی برای ما نوشته اند, آن وقت خواهید فهمید که دشمن کیست.
  راحتتان کنم تاریخ ایران را یهودیان نوشته اند. هخامنشیان که خادمان یهودیان بوده اند را سراسر شکوه و جلال ولی از اشکانیان که بیشترین زمان حکومت را در ایران داشته اند چیزی اندک و در رابطه با تاریخ اسلامی فقط وحشیگری و چیزی اندک نوشته شده.