چاپ مطلب چاپ مطلب

کاروان نمایشی، جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان را افتتاح می‌کند

همای گیلان:دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره تئاتر خیابانی شهروند؛ از افتتاح پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان، با حرکت کاروان هنرمندان تئاتر در خیابان های شهر خبر داد.

download
به گزارش “کمیته اطلاع رسانی جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان”، جواد نجار تمیزکار بیان کرد: از میان آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان ۲۳ اثر انتخاب شد. در این دوره ۱۲۰ اثر از شهرهای مختلف کشور ارسال شده است که از میان این تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه آثاری از شهرهای تهران، اصفهان، دهلران، کرمانشاه، کرج، مریوان، لاهیجان، بروجرد، مسجد سلیمان، اهواز، رشت، سیاهکل، سقز، آستانه اشرفیه، ورامین، ایلام و ملایر موفق به حضور در این جشنواره شدند.
وی در خصوص نحوه انتخاب آثار برگزیده این جشنواره اظهار داشت: انتخاب این آثار برگزیده با در نظر گرفتن محتوا و تکنیک آثار در زمینه موضوعاتی نظیر فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی، فرهنگ ایثار و شهادت، امر به معروف و نهی از منکر، رفاه اجتماعی و توسعه اقتصادی، شهروند و سالمندان، عوارض محلی، مدیریت زباله و پسماند، توسعه فرهنگ شهرنشینی، آسیب های اجتماعی، فرهنگ ترافیک، مشارکت شهروندان و نهادهای خصوصی در مدیریت شهرها و همچنین به پیام سال ۹۳ یعنی ” اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” از سوی هیات انتخاب آثار صورت گرفته است.
تمیزکار گفت: در این جشنواره ۱۰۰ اجرا از ۲۲ نمایش منتخب در مناطق مختلف شهر برگزار می‌شود.
وی، زمان برگزاری پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان را از سوم تا ششم شهریورماه امسال عنوان و بیان کرد: امسال آثار برگزیده در این جشنواره در ۱۰ نقطه شهر لاهیجان به اجرا در می آیند. مراسم افتتاحیه نیز صبح روز دوشنبه با حضور هنرمندان و مانور کاروان هنرمندان در سطح شهر آغاز می شود؛ و پس از توقف در پارک بعثت لاهیجان، اولین اجرای تئاتر خیابانی آغاز می گردد.
دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره تئاتر خیابانی شهروند در خصوص بخش های مختلف برگزاری این جشنواره و آثار شرکت یافته اظهار داشت: در بخش مسابقه این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان نیز آثاری چون “آقای محترم” نویسنده و کارگردان مسعود براهیمی از اصفهان ، “آقا خانم یه لحظه” نویسنده و کارگردان احمد صمیمی از تهران، “شلوار کتان تایلندی” نویسنده و کارگردان سعید خیرالهی از دهلران، “حکایت محبوبی که می آید” نویسنده و کارگردان مرتضی اسدی مرام و سعید ذبیحی از کرمانشاه، “آی با کلاه آی بی کلاه” نویسنده و کارگردان علی نوریان از کرج عنوان کرد.
وی دیگر آثار بخش مسابقه را “شهروند TV ” نویسنده مختار محمدی، کارگردان کژال راستبین از مریوان، “هر طور شما بخواهید” نویسنده و کارگردان امیر امینی از لاهیجان، “سفر” نویسنده و کارگردان علی بیداوسی از لاهیجان، “دفترچه خاطرات” نویسنده و کارگردان پژمان شاهوردی از بروجرد، ” O مثبت یا منفی” نویسنده و کارگردان علی قاضی از مسجد سلیمان ، “جامانده” نویسنده و کارگردان مصطفی بو عذار و معصومه عموری از اهواز، “موتورسواری دولا دولا نمیشه” نویسنده و کارگردان میلاد حسن نیا از لاهیجان ذکر کرد.
دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره تئاتر خیابانی شهروند گفت: در بخش مهمان نیز آثار “فریاد غزه” نویسنده و کارگردان امیرحسین شفیعی از ورامین (مهمان ویژه)، “ناگفته ها” نویسنده و کارگردان راضیه ده پایینی از تهران، “هناس” نویسنده سیدسروش پیری کارگردان کریم خاوری از مریوان، “بچه های ما” نویسنده و کارگردان رضا منصوری از ایلام است.
تمیزکار همچنین آثار “دیزی سنگی با پیاز تند” نویسنده و کارگردان مهدی حبیبی از ملایر، “خیمه شب بازی” نویسنده و کارگردان سیاوش ستاری از لاهیجان را از دیگر آثار بخش مهمان عنوان کرد.
وی آثار بخش جنبی این جشنواره را شامل “گل پامچال” نویسنده و کارگردان بیژن رحمتی لرد از رشت، “حکایت پاطاق از زبان برز” نویسنده و کارگردان محمود فرضی نژاد از سیاهکل، “ای داد و بیداد” نویسنده احسان زارع زاده و کارگردان امیر زارع زاده از سقز، “عمو ماهیگیر” نویسنده و کارگردان افشین قاسمی از لاهیجان و “بادکنک” نویسنده و کارگردان محمدرضا جعفری لفوت از آستانه اشرفیه ذکر کرد.
تمیزکار یادآور شد: خوشبختانه امسال در برگزاری پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند با مشارکت و همکاری بسیار خوب هنرمندان و گروه های نمایشی از نقاط مختلف کشور روبرو بوده ایم و مردم لایجان مشتاقانه انتظار آغاز جشنواره را می کشند. مسئولین تمامی ارگان ها بخصوص شهرداری و شورای شهر در کنار یکدیگر اقدام به برگزاری هر چه بهتر این جشنواره نموده اند.
گفتنی است پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان از سوم تا ششم شهریور ماه سال جاری با مشارکت شهرداری و شورای اسلامی لاهیجان، اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در لاهیجان برگزار می شود.

About

Check Also

هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری به بهانه فروش سوالات کنکور

هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری به بهانه فروش سوالات کنکور 🔹رئیس پلیس فتای تهران بزرگ: …