چاپ مطلب چاپ مطلب

کاهش ۱۰ درصدی جنگلهای گیلان/ نیمی از جنگل‌های گیلان در حال تنفسند

همای گیلان:مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: ۱۰ درصد فضای جنگلی کشور طی ۴۰ سال اخیر کاهش یافته است و تنها توانسته‌ایم ۳ درصد از این فضا را با جنگل‌کاری جبران کنیم.

داود زارع

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: ۱۰ درصد فضای جنگلی کشور طی ۴۰ سال اخیر کاهش یافته است و تنها توانسته‌ایم ۳ درصد از این فضا را با جنگل‌کاری جبران کنیم.

داود زارع در روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی، اظهار کرد: حدود یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار جنگل، مرتع و اراضی ساحلی داریم که ۵۶۴ هزار هکتار آن تحت پوشش جنگل قرار دارد و جزو جنگل ‌های هیرکانی محسوب می‌شوند.

گرد و خاک در استان‌های غربی فاجعه ساز شده است

وی تصریح کرد: بارش‌های اندک، استان‌های غربی و جنوبی را با بحران ریزگردها مواجه کرده است. امروز پدیده گرد و خاک، خشکسالی و ریزگردها، به خصوص در استان‌های غربی فاجعه ساز شده و وضعیت زندگی و کشاورزی را به چالش کشیده است، اما وجود ۲۲۴ هزار هکتار اراضی مرتعی در گیلان اقلیم این منطقه را معتدل و مرطوب ساخته است. حدود ۱۲۰ هزار بهره بردار با پرورش گیاهان مرتعی و اصلاح تولیدات دامی در مراتع به صیانت و حفاظت از این عرصه‌ها می‌پردازند.

نیمی از جنگل‌های گیلان در حال تنفسند

این مقام مسئول از وضعیت رو به رشد کمی و کیفی جنگلهای گیلان خبر داد و اضافه کرد: حفاظت فیزیکی از عرصه‌های جنگلی در دستور کار اداره کل منابع طبیعی استان قرار دارد و لذا بیش از نیمی از جنگل‌های گیلان در حال تنفس و استراحت هستند و دخل و تصرف در آنها صورت نمی‌گیرد. همچنین طرح های جنگلداری(بهره برداری اصولی از منابع طبیعی) در ۱۵۰ هکتار از این اراضی در حال اجراست.

زارع با اشاره به تولید بیش از یک میلیون اصله نهال در عرصه‌های منابع طبیعی گیلان، گفت: ۱۵۰ هزار اصله درخت از گونه‌های سوزنی برگ، گردو، توسکا و افرا برای جنگلکاری و توسعه فضای سبز شهری در نظر گرفته شده است.

سطح جنگلهای گیلان در آینده نزدیک به سطح ۴ دهه گذشته می‌رسد!

وی، توسعه اراضی جنگلی و عرصه‌های فضای سبز را یکی از مولفه های توسعه پایدار دانست و خاطرنشان کرد: میزان سرانه فضای جنگلی در دنیا ۰٫۶۵ هکتار است، اما این سرانه در ایران به طور میانگین ۰٫۲ هکتار است که یک سوم استاندارد جهانی است. متاسفانه ۱۰ درصد فضای جنگلی کشور طی ۴۰ سال اخیر کاهش پیدا کرده است، اما اکنون توانسته‌ایم ۳ درصد از این فضا را با جنگلکاری جبران کنیم و در آینده نزدیک به سطح جنگل‌های ۴ دهه گذشته می‌رسیم.

زارع یادآور شد: نفوذ آب در عرصه‌های جنگلی بالاست که به تقویت منابع آبی زیرزمینی کمک می‌کند. اگر جنگل نباشد، هوای سالم نخواهیم داشت و نفس کشیدن برای موجودات دشوار می‌شود، لذا بدون هماهنگی و مشارکت مردم صیانت و حفاظت از عرصه‌های جنگلی و مراتع ممکن نیست.

وی بر کاهش بهره برداری از عرصه‌های منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: بهره برداری مدون، اصولی و برنامه ریزی شده توسط کارشناسان منابع طبیعی از جمله طرح‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است، زیرا جنگل‌های گیلان جزو جنگل‌های منحصر به فرد دنیاست و نظیر ندارند. جنگل‌های هیرکانی(خزری) که منشاء جنگل‌های اروپاست، مایه افتخار ماست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه ۶۰ هزار هکتار از اراضی استان گیلان زیر کشت صنوبر است، خاطرنشان کرد:۱۵ هزار خانوار از زراعت صنوبر بهره مند هستند و بطور میانگین، ۱۵ میلیون تومان در سال برداشت دارند. در سال جاری حدود ۹۰۰ هزار مترمکعب چوب صنوبر برداشت شده و ۱۸۰ میلیارد تومان درآمد نصیب استان شده است.

/ ایسنا

About سردبیر ارشد

Check Also

پلمب رستوران متخلف در لاهیجان به دلیل عرضه گوشت غیـر بهداشتی! 

پلمب رستوران متخلف در لاهیجان به دلیل عرضه گوشت غیـر بهداشتی!  یک واحد رستوران در …