چاپ مطلب چاپ مطلب

کنترل خشم حلقه مفقوده جامعه امروز

سیروس رضائی مددکار اجتماعی و کارشناس تخصصی خودکشی و خشونت های خانگی در یادداشتی به قتل همسر دوم شهردار سابق تهران پرداخت و نوشت:

همای گیلان، به گزارش رودسریها ، سیروس رضائی مددکار اجتماعی و کارشناس تخصصی خودکشی و خشونت های خانگی در یادداشتی به قتل همسر دوم شهردار سابق تهران پرداخت و نوشت:

همسر دوم محمدعلی نجفی به قتل رسید.این خبر در وهله ی اول مرا درگیر خودش کرد اما خبر بعدی مرا کاملا به شوک فرو برد.محمدعلی نجفی به قتل همسرش اعتراف کرد.چه اتفاقاتی درطی یک سال اخیر زندگی شخصی وکاری محمدعلی نجفی افتاده است که یکی از خوشنامترین مردان سیاسی ومدیران ارشد کشور را به جایی می کشاند که در اوج خشم یا بحران قتلی عجیب وتاریخی مرتکب شود.قتل دیروز خانم میترا استاد اذهان مردم  کشور را تحت الشعاع خود قرار داد.

رابطه ای که قریب به یک سال به طول انجامید.من در این یادداشت قصد ندارم به زندگی شخصی ونحوه آشنایی ومسائلی از این دست بپردازم مقصود اصلی من این است که چرا ما مهارت حل مسئله وکنترل خشم را نمی آموزیم؟؟؟خشم یکی از هیجان های پیچیده انسانی است.خشم واکنش متداول نسبت به ناکامی وبدرفتاری است.همه ما در طول زندگی با موقعیت های خشم برانگیز روبه رو شده ایم.مسئله خشم این است که ؛ اگر بخشی از زندگی است ولی ما را از رسیدن به اهداف خود باز می دارد.

علت این که افراد در مورد خشم خود دچار تعارض وتضاد هستند نیز همین نکته است.از یک طرف خشم یک پاسخ طبیعی محسوب می شود واز طرف دیگر می تواند روابط بین فردی را مختل کند وما را از رسیدن به اهداف خود باز دارد.بی شک با توجه به موضوع قتل دیروز به راحتی می توانیم بپذیریم که خشم با گروه سنی ،طبقه اجتماعی،شرایط اقتصادی وعوامل دیگر کاری ندارد بلکه تمامی افراد در معرض مواجه با آن هستند چه یک فرد به اصطلاح شاکی از اوضاع اقتصادی جامعه،چه یک جوان فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار،چه یک سیاستمدار آرام ودانش آموختهMIT همچون محمدعلی نجفی.

در این نوشتار مجال آن نیست که به بررسی علل وعوامل بروز خشم،زیان هایی که این پدیده از خود برجای می گذارد اشاره کنیم اما چند روش ویژه برای کنترل خشم را به اختصار بیان می کنیم.

۱-آرامش آموزی:مثل تنفس عمیق وتصویرسازی ذهنی آرامش،استفاده از کتاب هاو سی دی ها ودوره های آموزشی برای یادگیری از تکنیک های آرامش آموزی.

۲-بازسازی شناختی:این روش به شما کمک می کند تا شیوه تفکر خود را تغییر دهید.به خاطر داشته باشید که عصبانیت مشکلی را حل نمی کند واحساس خوبی در شما به وجود نمی آورد وشرایط بدتری ایجاد می کند.

۳-تخلیه انرژی:تخلیه انرژی از طریق پرداختن به فعالیت های جسمی یا خلاق مفید واثربخش است.فایده تخلیه خشم این است که می توان در وضعیت ذهنی آرام به حل مشکل پرداخت

۴-حل مسئله:شامل مهارت ها وتکنیک های شناختی در موارد مواجه با خشم می باشد.

۵-تغییر محیط:در موقعیت هایی که می تواند موجب خشم شود،رها کردن موقعیت می تواند کاملا موفق باشد.

امیدواریم سیاست گذاران فرهنگی واجتماعی کشور توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند تا ما شاهد رشد قارچ گونه آسیب های اجتماعی وبروز همچین اتفاقات تلخ وناگوار در کشور عزیزمان نباشیم.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با محوریت مناطق آزاد گامی در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در افتتاحیه رویداد صدرا: همکاری نهاد دانشگاه و صنعت با …