چاپ مطلب چاپ مطلب

کوتاهی و نژادپرستی پلیس انگلیس، عامل مرگ بیژن ابراهیمی

همای گیلان: روزنامه گاردین در گفت‌وگو با خانواده یک ایرانی در انگلیس که قربانی نژادپرستی شده می‌گوید که نژادپرستی سازمان‌ یافته در میان نیروهای پلیس انگلستان منجر به قتل وی شد.

خبرگزاری فارس: کوتاهی و نژادپرستی پلیس انگلیس، عامل مرگ بیژن ابراهیمی

 خانواده بیژن ابراهیمی ایرانی معلول و ساکن انگلیس که به دست هسمایگان نژادپرستش کشته و جسدش سوزانده شده بود، پلیس را مسئول این برخورد نژادپرستانه می‌دانند.

 بیژن ابراهیمی مرد ۴۴ ساله ایرانی که در بریستول زندگی می‌کرد معلولیت جسمانی داشت و به دست همسایه‌های نژادپرستش با ضربات پا و مشت کشته شد و بعد از آن جسدش به آتش کشیده شد.

سه روز قبل از وقوع این حادثه، ابراهیمی با تماس به پلیس گفته بود همسایه‌اش به نام جیمز، وی را تهدید به مرگ کرده است اما پلیس با حضور در منزل وی به جای دستگیری همسایه، بیژن ابراهیمی را دستگیر کرده بود.

پلیس یک شب ابراهیمی را در حبس نگه داشته بود و بعد از آنکه آزاد شد، بیژن ابراهیمی بارها با پلیس تماس گرفت و نیروهای پلیس را از تهدید به مرگ توسط همسایه نژادپرستش مطلع کرد اما کوچکترین اقدامی از سوی پلیس برای حفاظت از ابراهیمی صورت نگرفت.

تنها چند ساعت قبل از مرگش، ابراهیمی باز هم با پلیس تماس گرفت و گفت که زندگی‌اش در خطر است.

منیژه مورس، خواهر بیژن، در گفت‌وگو با گاردین گفت «من فکر می‌کنم، یک مشکل فرهنگی وجود دارد. فهم ما این است که نژادپرستی صنعتی وجوددارد و هیچ کس آن را به چالش نکشیده است. آنها[پلیس] سال‌های زیادی این طور عمل کرده‌اند؛ هیچ وقت به مشکل وی به شکل مناسب نپرداختند و وی را یک فرد شاکی می‌دیدند.»

منیژه ادامه داد، ابراهیمی سال ۲۰۰۰ برای زندگی از ایران به انگلیس سفر کرد و همواره با مردمی که وی را آنگونه که هست نپذیرفتند، مشکل داشت اما هر زمانی که مشکلی برایش پیش می‌آمد به پلیس مراجعه می‌کرد چون خانواده‌اش به وی گفته بودند که این یک کشور قانون‌مدار است و باید هر وقت مشکلی داشت به پلیس مراجعه کند و پلیس کاملا از مشکلات وی آگاه بود.

گاردین ادامه می‌دهد، در برخورد با تماس‌های ابراهیمی پلیس بهانه آورده که وظیفه ندارد به هر شکایتی پاسخ دهد؛ اکنون معلوم می‌شود که ۱۸ افسر پلیس شامل پاسبان‌ها و بازرسان، از وضعیت ابراهیمی مطلع بودند.

«سو موساستیونز» کمیسیونر جرایم و پلیس خرج از لندن تایید کرده است که نیروهای پلیس انگلیس در حق ابراهیمی کوتاهی کردند.// فارس

 

About سردبیر

Check Also

بایدها و نباید های انتخابات در گفتگو با ریاست حوزه قضایی بخش رحیم آباد

بایدها و نباید های انتخابات در گفتگو با ریاست حوزه قضایی بخش رحیم آباد بهزاد …