چاپ مطلب چاپ مطلب

یک حاشیه جدید در فوتبال ایران/ قهرمانی فولاد پس گرفته می شود؟!

همای گیلان: مدیرکل تربیت بدنی نیروهای مسلح امروز خبری را اعلام کرد که شاید به پس گرفته شدن قهرمانی فولاد در لیگ سیزدهم منجر شود.

1

به گزارش فرارو، از همان روزهای ابتدایی پس از قهرمانی فولاد در فصل گذشته لیگ برتر که خوزستانی‌ها هنوز در شادی به سر می‌بردند، باشگاه پرسپولیس و در رأس آنها علی دایی به موضوع سرباز بودن کاپیتان فولاد اعتراض کردند و مدعی شدند که باید قهرمانی از فولاد گرفته و به سرخپوشان پایتخت داده شود.

در کنار بختیار رحمانی، نام چندین بازیکن دیگر از جمله علی حمودی و سعید حلافی هم مطرح شد که در این میان کارت معافیت حلافی جعلی تشخیص داده شد و از ۲۹ تیر ۹۳ سرباز به حساب آمد اما موضوع دیگر بازیکنان کم کم به فراموشی سپرده شد. البته در سازمان نظام وظیفه یک کمیته ویژه برای پیگیری این موضوع شکل گرفت.

باران‌چشمه: حمودی و رحمانی باید به سربازی یا به یکی از تیم‌های نظامی بروند
در حالی که فصل نقل‌ و انتقالات به پایان رسیده مهرعلی باران‌چشمه اعلام کرد کارت‌های معافیت رحمانی و حمودی نیز بی‌اعتبار است و آنها باید به خدمت سربازی یا به یکی از تیم‌های ملوان، تراکتورسازی و فجرسپاسی بروند و دوران سربازی را پشت سر بگذارند.

باران‌چشمه درباره بحث مسئله‌دار بودن کارت پایان خدمت دو بازیکن فوتبال به نام‌های بختیار رحمانی و علی حمودی اظهار داشت: «علاوه بر این دو که نام‌شان در رسانه‌ها مطرح شده، کارت پایان خدمت ۱۸ بازیکن دیگر مسئله دارد که این موضوع در کمیسیون ویژه وظیفه عمومی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. تاکنون کارت پایان خدمت ۲ بازیکن به نام‌های رحمانی و حمودی بررسی شده است. یکی از آنها از طریق جبهه و جانبازی پدر، معافیت گرفته و دیگری نوع معافیتش به خاطر یک نوع بیماری بوده است. کمیته پزشکی برای یکی از این دو بازیکن رأی به معافیت داده بود و کارت معافیت پزشکی او نیز صادر شد ولی پس از بررسی‌های بیشتر، کمیسیون ویژه وظیفه عمومی، معافیت این بازیکن را نپذیرفت.»

باران‌چشمه در مورد بررسی پرونده‌های کارت پایان خدمت سایر بازیکنان گفت: «۲ سال پیش از فدراسیون فوتبال و سازمان سازمان لیگ خواستیم اسامی همه بازیکنان شاغل در لیگ برتر و دسته اول را به ما ارائه دهند تا کارت پایان خدمت آنها مورد بررسی قرار گیرد. پس از بررسی‌های کمیسیون ویژه مشخص شد که تعدادی از بازیکنان مانند احسان حاج‌صفی و یا احمد آل‌نعمه در تیم‌های چون تراکتورسازی دوران سربازی را گذرانده بودند و مشکلی بابت کارت‌های آنها وجود ندارد.»

او افزود: «برخی دیگر از بازیکنان از کارت‌های معافیت استفاده کرده بودند و کارت پایان خدمت این بازیکنان در حال بررسی است که چطور از طریق معافیت، کارت پایان خدمت گرفته‌اند. کارت پایان خدمت این بازیکنان از سال ۹۲ به بعد صادر شده و اگر کمیسیون ویژه، کارت پایان خدمت این تعداد را نپذیرد، باید به سربازی یا تیم‌های نظامی بروند.»

سردار کمالی: بختیار رحمانی، سرباز غایب است
جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح هم از احراز جعلی بودن مدارک منجر به صدور کارت معافیت بختیار رحمانی بازیکن تیم فوتبال فولاد خوزستان خبر داد.

سردار موسی کمالی با اشاره به اینکه پرونده حدود ۵۰ نفر از فوتبالیست‌هایی که در لیگ برتر و دسته یک فوتبال ایران کارت‌های معافیت گرفته‌اند در دست بررسی است، اظهار کرد: «مدارک منجر به صدور کارت معافیت این افراد مشکوک تشخیص داده شده و در دست بررسی است. این در حالی است که هنوز نتیجه جعلی بودن مدارک منجر به صدور کارت علی حمودی بازیکن تیم فوتبال سپاهان اصفهان مشخص نشده و در حال بررسی است.»

جانشین اداره کل منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به اینکه حکم این افراد چیست و چگونه تعیین می‌شود، بیان کرد: «این افراد سرباز غایب هستند و باید به سربازی بروند. پس از آن به محاکم صالحه معرفی شده تا دادگاه و مراجع قانونی نسبت به صدور حکم آن‌ها اقدام کنند. همچنین با معرفی باندهایی که همکاری لازم را در خصوص صدور کارت معافیت این افراد داشته‌اند در خصوص این باندها تصمیم‌گیری خواهد شد. قاضی مربوطه برابر قانون مجازات اسلامی می‌تواند مجازات‌های مختلفی را بر اساس قانون تعیین کند.»

به گفته او هم‌اکنون تنها نتیجه بررسی مدارک منجر به صدور کارت معافیت بختیار رحمانی و سعید حلافی مشخص شده و بررسی جعلی بودن مدارک منجر به صدور کارت معافیت سایر فوتبالیست‌ها که در حدود ۵۰ نفر می‌شوند، همچنان ادامه دارد.

معاون باشگاه فولاد: با سند ثابت می‌کنیم رحمانی مشکل نظام وظیفه ندارد
با وجود اعلام رسمی مسئولان نظام وظیفه کشور مبنی بر جعلی بودن کارت معافیت بختیار رحمانی، معاون باشگاه فولاد این موضع را قبول ندارد و مدعی است که مستندات خدشه‌ناپذیری برای رد این اتهام وجود دارد.

اسماعیل عسگریان گفت: «کارت معافیت بختیار رحمانی اصالت دارد و امیدوار است که برای حضور در نخستین دیدار لیگ برتر مشکلی نداشته باشد. ما تابع سازمان لیگ هستیم اما هنوز هیچ چیزی مشخص نیست چون به صورت کتبی و رسمی چیزی به ما ابلاغ نشده است.»

معاون باشگاه فولاد پیش از این گفته بود باشگاهش دلیلی برای استعلام وضعیت نظام وظیفه بازیکنانش نمی‌بیند اما حالا در این باره گفت: «بختیار بازیکن تیم ملی بود و با این تیم به برزیل رفت. همچنین سال‌ها با همین کارت معافیت به خارج از کشور سفر می‌کرد. اصلا معافیت او از نوع کفالت بود پس نباید مشکلی داشته باشد.

او احتمال جعلی بودن کارت معافیت رحمانی را نپذیرفت و اظهار کرد: «برای ادعای خود استدلال‌ها و مستندات خدشه‌ناپذیری داریم و از صحت و سقم مطالب مطرح شده درباره بختیار مطمئن نیستم. کارت معافیت او اصالت دارد ولی این که مبنای صدورش چه بوده، نمی‌دانم.»

عسگریان در پاسخ به این سوال که در صورت خروج رحمانی از فهرست بازیکنان فولاد، باشگاه برای جایگزینی او چه برنامه‌ای دارد، گفت: «بختیار بازیکن اصلی ماست و مشکلش حل می‌شود. امیدواریم که ظرف دو یا سه روز آینده مشکل حل شود و او بتواند در بازی برابر تراکتورسازی حاضر باشد.»

رحمانی: تاج گفت جعلی‌بودن کارت من سوءتفاهم است!
کاپیتان فولاد هم کارت معافیت خود را قانونی می‌داند و معتقد است هیچ مشکلی در رابطه با این موضوع وجود ندارد.

رحمانی در این باره گفت: «شب گذشته در این خصوص با آقای تاج به صورت تلفنی صحبت کردم و او گفت که ان‌شاءالله مشکلی پیش نیاید. به هر حال در صحبتی که با آقای تاج داشتم، همه چیز را برای او توضیح دادم و او گفت که در این خصوص سوءتفاهمی بین سازمان لیگ و سازمان نظام وظیفه پیش آمده و مشکلی هم وجود ندارد.»

هافبک فولاد اضافه کرد: «من دانشجو هستم و کارت معافی من هم درست است. من صد درصد پیگیر این موضوع نیز هستم. ان شاءالله هیچ مشکلی هم پیش نمی‌آید. من پیش از این‌که به جام‌جهانی هم بروم، پاسپورتم را تمدید کردم. کارت معافی من مشکلی ندارد و ۶ سالی است که با این کارت بازی می‌کنم. خوشایند نیست برخی‌ها چنین حاشیه‌هایی را برای فوتبالیست‌ها به وجود بیاورند. من در دیدار فولاد با تراکتورسازی بازی خواهم کرد و گل هم می‌زنم و هواداران فولاد اصلا نگران نباشند.»

حمودی: خنده‌دار است که می‌گویند من قطع نخاعی هستم!
لیست منتشره قراردادهای دو تیم فولاد خوزستان و سپاهان در کنار ارقام میلیاردی، یک نکته مبهم نیز داشت. در مقابل نام بختیار رحمانی و علی حمودی مبلغ قرارداد آنها نوشته نشده بود و خط تیره‌ای مقابل اسم آنها وجود داشت.

حالا مشخص شده که دلیل رسانه‌ای نشدن مبلغ قرارداد این بازیکنان، مشکل خدمت سربازی و در نتیجه منع قانونی برای ثبت قرارداد آنها بوده است.

این بازیکن اما از این مسائل ابراز بی‌اطلاعی کرد و در این باره گفت: «من خودم تازه این موضوع را شنیدم و برایم جالب است که آقایان برای خودشان می‌برند و می‌دوزند و تصمیم می‌گیرند، بی‌آنکه صحبتی با خود من شود. با این همه من مشکلی ندارم و فکر می‌کنم اگر در این باره حرف نزنم بهتر است.

قرار بود حمودی همراه با تیم سپاهان راهی اردوی ترکیه شود اما ماندن او در ایران باعث شد شایعات حول و حوش ممنوع‌الخروج بودن مدافع زردپوشان بیشتر از قبل شنیده شود: «نه، چنین چیزی وجود ندارد و من خودم در ایران ماندم تا به دنبال حل این مشکل بروم چرا که از من خواسته شده برای ادای پاره‌ای توضیحات در ایران باقی بمانم. امروز و فردا قطعا به دنبال حل این مشکل می‌روم و تکلیفم مشخص خواهد شد.»

حمودی در خصوص جزئیات اتهامی که به کارت پایان خدمت او وارد است هم اضافه کرد:‌ «واقعا موضوع خنده‌داری را مطرح کردند و گفته شده که من قطع نخاع هستم! و با کارت مشکل‌دار در لیگ برتر بازی می‌کنم اما باید بگویم چنین چیزی نیست.»

البته او درباره نوع معافیتی که گرفته، توضیحی نداد تا ابهامات را درباره خود بیشتر از قبل کند: «این موضوع را فعلا مطرح نمی‌کنم و باید به مراجع ذیصلاح پاسخ بدهم اما اگر لازم باشد حتما آن را می‌گویم.»

قهرمانی فولاد چه می‌شود؟
اما سوال اینجاست که در صورت ابطال کارت پایان خدمت بختیار رحمانی، سرنوشت قهرمانی فولاد چه خواهد شد. کاپیتان فولاد یکی از ارکان اصلی قهرمانی سرخپوشان اهوازی در فصل گذشته بود. او تنها یک دیدار از فصل گذشته را؛ آن هم به خاطر ۳ کارته بودن از دست داد و با ۵ گل و ۵ پاس گل، سهم بسزایی در بالابردن جام داشت.

اما با ابطال کارت معافیت این بازیکن، در واقع فولاد در لیگ سیزدهم به صورت غیرقانونی از رحمانی استفاده کرده و شاید این موضوع به قیمت پس گرفتن جام قهرمانی از اهوازی‌ها تمام شود.

About

Check Also

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال مطرح کرد: احیای کامل چوکا مطالبه جدی مردم است/ انتقاد از برخی فرصت سوزی ها در رضوانشهر

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال مطرح کرد: احیای کامل چوکا مطالبه جدی مردم است/ انتقاد …