چاپ مطلب چاپ مطلب

۲۶اردیبهشت و در موزه فرش ایران؛ فرش میرزا کوچک جنگلی با قدمت ۱۱۰ سال رونمایی می شود


به گزارش همای گیلان و به نقل از گیلان مصور، به مناسبت هفته میراث فرهنگی و در موزه فرش ایران، از فرشی با قدمت حدود ۱۱۰سال مزین به تصویر میرزا کوچک جنگلی رونمایی می شود.
این فرش که تخمین زده می شود بین سالهای ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰ خورشیدی و در زمان حیات میرزا کوچک ، رهبر جنبش جنگل در گیلان(۱۲۹۷تا ۱۳۰۰) بافته شده باشد، منقش به تصویر میرزا کوچک جنگلی و در قابی از شعر به خط نستعلیق مزین می باشد.
بافنده این فرش فردی بنام `ملا محمود مدیحی” از مدیحه سرایان و فرش بافان کاشان بوده و اشعاری را که خود در وصف این آزادیخواه سروده است، دور تا دور این فرش بافته است.
ابعاد این فرش، ۲٫۲۰ در ۱٫۳۰ سانتی متر می باشد و درحال حاضر متعلق به یک ایرانی مقیم استرالیا بنام کرکی است.
در مراسم رونمایی این فرش نفیس- که به همت سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری تهران و موزه فرش ایران برگذار می شود- دکتر توفیق هاشم پور سبحانی استاد ادبیات، اشعار بافته فرش را قرائت نموده و دکتر سروش اکبرزاده ، دبیر اجرایی سلسله همایش های نهضت جنگل در رشت، پیرامون اهداف و آرمان های این جنبش مردمی به رهبری میرزا کوچک جنگلی سخنرانی می کند.
گفتنی است، یک مجموعه دار خصوصی گیلانی قرار است این فرش نفیس را خریداری و به گیلان باز گرداند.
آیین رونمایی از این فرش نفیس روز چهارشنبه ۲۶اردیبهشت ماه ساعت ۱۴ در موزه فرش ایران (تهران، ضلع شمالی پارک لاله) برگزار می شود.

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

فرماندار لنگرود: تعمیق دموکراسی و مردم سالاری مهم ترین رکن، امرانتخابات است

فرماندار لنگرود: تعمیق دموکراسی و مردم سالاری مهم ترین رکن، امرانتخابات است ✍️️به گزارش همای …