چاپ مطلب چاپ مطلب

۳ میزبان، ۴۸ تیم؛ جام جهانی ۲۰۲۶ چگونه خواهد بود؟!

همای گیلان، تصمیم فیفا برای اعطای میزبانی به سه کشور مکزیک، ایالات متحده آمریکا و کانادا، تصمیمی است که به برگزاری هر چه منظم تر جام جهانی ۲۰۲۶ که با ۴۸ تیم برگزار خواهد شد؛ کمک شایانی خواهد کرد.

تا این لحظه، ۲۳ شهر برای میزبانی جام ۲۰۲۶ زیر نظر قرار گرفته اند که از این میان، ۱۶ شهر در نهایت افتخار میزبانی مهمترین رویداد فوتبالی جهان را خواهند داشت. مکزیک و کانادا، با سه استادیوم به استقبال جام جهانی خواهند رفت و ایالات متحده، با ۱۰ ورزشگاه این رقابت ها را میزبانی خواهد کرد.
تمامی بازی های جام جهانی از مرحله ۱/۸ نهایی به بعد، به میزبانی آمریکا برگزار خواهد شد و به نظر می رسد، ورزشگاه مت لایف در شهر نیوجرسی آمریکا، میزبان دیدار فینال خواهد بود. مستندات فعلی نشان می دهند که در روز اول و افتتاحیه جام جهانی، سه مسابقه برگزار خواهد شد که این سه مسابقه، با حضور سه میزبان و در سه کشور مختلف برگزار خواهد شد تا شیوه برگزاری بازی های دوستانه، همچنان حفظ شود.
یکی از مزایای جام جهانی فعلی این است که ورزشگاه های میزبان این جام، از همین لحظه مشخص هستند و ساخته شده اند و شاید همین امر، یکی از عوامل مهم پیروزی این سه کشور بر مراکش است؛ چرا که مراکشی ها می بایست برای میزبانی جام جهانی، ۹ ورزشگاه جدید را تاسیس می کردند.

تورنمت ۴۸ تیمی؛ چگونه؟!
این ۴۸ تیم حاضر در جام جهانی ۲۰۲۶، در ۱۶ گروه سه تیمه حضور خواهند داشت. دو تیم اول هر گروه، به مرحله بعدی صعود خواهند کرد و راهی ۳۲ تیم مرحله بعدی خواهند شد. این سخن به این معناست که ۱۶ تیم، پس از انجام تنها دو بازی راهی خانه خود خواهند شد و یکی از انتقادات به جام جهانی ۴۸ تیمه نیز همین مسئله است. یکی دیگر از انتقادات مهم نسبت به جام جهانی ۴۸ تیمه این است که اگر شما تیمی نباشید که در بازی اول دور گروهی به میدان می روید؛ دچار یک مشکل عجیب خواهید شد. در چنین شرایطی، تیم پیروز بازی اول می داند که تنها به یک امتیاز برای صعود نیاز دارد و با ترکیبی کاملا متفاوت و تدافعی به میدان خواهد رفت و از سوی دیگر، تیم بازنده آن دیدار در دیدار بعدی خود، چیزی برای از دست دادن ندارد و با تمام قوا حمله خواهد کرد و این اتفاقات، سبب ضربه خوردن تیمی می شود که در بازی اول گروه، حضور ندارد.
از سوی دیگر، موافقان تورنمنت ۴۸ تیمی بر این باورند که در این حالت، نه تنها ۱۶ تیم به بازی ها اضافه می شوند، بلکه طول این رقابت های جذاب نیز افزایش می یابد و بازی های زیادتری صورت می گیرد. لازم به ذکر است که پس از عبور از مرحله ۴۸ تیمی و ورود به مرحله ۳۲ تیمی، اوضاع و فرمت برگزاری جام جهانی به فرمت فعلی خود باز می گردد.

سهمیه و پلی آف؛ جریان چه خواهد بود؟!
۴۸ تیمی شدن جام جهانی، اتفاقات جالبی را در شیوه سهمیه گیری تیم ها رقم خواهد زد و شاید مهمترین تغییر، حضور قطعی یک تیم از قاره اقیانوسیه در جام جهانی ۲۰۲۶ خواهد بود. با هم به بررسی سهمیه های هر قاره در جام جهانی ۲۰۲۶ می پردازیم:

۱- آسیا: ۸ تیم( تاکنون ۴.۵ سهمیه داشته است!)
۲- آفریقا: ۹ تیم( تاکنون ۵ سهمیه داشته است.)
۳-کونکاکاف( آمریکای شمالی و مرکزی): ۶ تیم که ۳ سهمیه به میزبان ها می رسد( تاکنون ۳.۵ سهمیه داشته است.)
۴-آمریکای جنوبی: ۶ سهمیه( تاکنون ۴.۵ سهمیه داشته است.)
۵-اقیانوسیه: ۱ تیم( تاکنون ۰.۵ سهمیه داشته است.)
۶- اروپا: ۱۶ سهمیه( تاکنون ۱۳ سهمیه داشته است.)

منبع: گاردین

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

با تاکید و دستور استاندار گیلان انجام پذیرفت  جلسه بررسی مسائل و مشکلات دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان برگزار گردید

با تاکید و دستور استاندار گیلان انجام پذیرفت  جلسه بررسی مسائل و مشکلات دانشکده فنی …