چاپ مطلب چاپ مطلب

تایید سفر «سردار سلیمانی »به روسیه با تاییدمشاور فرمانده کل قوا/ هدایت ایرانی جنگنده های روسی

همای گیلان: علی‌‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل شب گذشته با حضور در برنامه تلویزیونی «متن و حاشیه»، در پاسخ به اینکه برخی حضور نظامی روسیه در سوریه را نتیجه گفتگوهای سردار سلیمانی با مقامات روسی می‌دانند، تصریح کرد: رفت و آمد سردار سلیمانی و هماهنگی با مقامات روسی در وضعیتی که اتحاد ایران و روسیه در مبارزه با گروههای تروریستی رو به گسترش بوده کاملاً طبیعی است.

ولایتی اضافه کرد: حتی قبل از سفر آقای پوتین به تهران نیز یکی از مقامات روس اعلام کرد که ایران و روسیه به سمت روابط استراتژیک پیش می‌روند و البته ایران هم معتقد است روابط دو کشور باید همه‌جانبه باشد.

وی با بیان اینکه سفر سردار سلیمانی به روسیه قابل انتظار است، تأکید کرد: تنش به‌وجود آمده در منطقه بسیار گسترده بوده و امکان دارد بیش از پیش گسترش یابد که پیش‌بینی می‌کنیم این تنش‌ها در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت به وضعیت قبلی خودش برنگردد.

236533_158

نقش سرلشکر سلیمانی در آغاز حملات هوایی روسیه در سوریه
پیش از این روزنامه لبنانی «السفیر» با اشاره به سفر «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس به مسکو و دیدار وی با پوتین ادعا کرده بود پس از این دیدار بود که «ولادیمیر پوتین» تصمیم گرفت در سوریه مداخله نظامی خود را برای مبارزه با داعش آغاز کند.

جزئیاتی از دیدار محرمانه نیروهای ایرانی و روسی
به گزارش السفیر، برداشت‌های ایران و روسیه پس از این دیدار در چند موضع با هم تلاقی داشت؛ از جمله اینکه ارتش سوریه می‌تواند در «مناطق مهم و حیاتی ابتکار عمل را در دست بگیرد… و گروه‌های تروریستی نیز مناطقی را تصرف کرده‌اند که یا صحرایی است یا نیمه صحرایی [و خالی از سکنه]. این مناطق از نظر نظامی و راهبردی ارزشی ندارد [و حیاتی نیست]».

به گزارش این روزنامه، روسیه و ایران نیز به این نتیجه رسیدند که «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه [بر خلاف تبلیغات رسانه‌ای و روانی] همچنان کنترل نهادهای نظامی و امنیتی و بیشتر نهادهای دولتی این کشور را در اختیار دارد. مسئولان روسیه و ایران نیز تصمیمات راهبردی دیگری اتخاذ کردند که افسرانی از دو کشور وظیفه هماهنگی با نیروهای نظامی سوریه را داشته باشند.

بنا بر این گزارش، اسد در ژوئن ۲۰۱۵ اعلام کرد که ارتش سوریه از کمبود نیروی انسانی رنج می‌برد ولی در نبرد علیه تروریسم پیروز شده است. این مسئله نیز در واقع نخستین پیام مسئولان سوریه به سران روسیه و درخواست از آنها مداخله نظامی بود.

در این هنگام بود که قطر و عربستان ادعا کردند که دمشق، حمص و حلب در آستانه سقوط قرار دارند. از این روی ایران و روسیه اطلاعاتی به دست آوردند که نشان می‌داد مقدمات حمله به حلب و حمص فراهم شد و این حمله به قطع راه بیروت به دمشق منتهی خواهد شد که در واقع این مسئله نیز مقدمه حمله به پایتخت سوریه خواهد بود. در این هنگام بود که رایزنی‌های ایران، سوریه و روسیه در سطح نظامی افزایش یافت و تصمیم مداخله نظامی در سوریه اتخاذ شد.

پوتین نیز در نیمه «اوت» (اواخر مرداد) گذشته در جریان یک جلسه مهم در شورای امنیت ملی روسیه طرح نظامی پیشنهادی ستاد مشترک این کشور را تصویب کرد.

استناد پوتین به اطمینان خاطر سرلشکر سلیمانی در نشست شورای امنیت ملی روسیه
وی در این نشست تأکید کرد که «حملات هوایی ممکن است حرکت گروه‌های تروریستی را کم کند ولی آن را نابود نمی‌کند و باید از نظر زمینی نیز با آن مقابله کرد… من در این زمینه به ایرانی‌ها، ژنرال سلیمانی و تعهداتش اطمینان داریم. وی به من وعده داد که حضور آنها با نیروهای سوری اساسی خواهد بود».

“سرلشکر سلیمانی” رهبر عملیات هوایی “روسیه در سوریه”
پیش تر خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شده بود که حملات هوایی روسیه به سوریه نتیجه سفری است که منابع غربی مدعی‌اند در ماه جولای سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به مسکو انجام داده است.

این خبرگزاری به نقل از «منابع منطقه‌ای» ادعا کرده است که سردار سلیمانی که تا پیش از این بر روند عملیات زمینی نظارت داشته، حالا هم محور برنامه‌ریزی برای عملیات هوایی روسیه در سوریه، است.

روس‌ها جزئیات عملیات خود در سوریه را با سرلشکر سلیمانی هماهنگ می‌کنند
عودد گرانوت تحلیلگر مسائل خاورمیانه شبکه یک تلویزیون رژیم صهیونیستی در این باره گفت: روسیه برای اولین بار از همکاری نظامی نیروهای خود با دمشق در سطح کارشناسان مسائل نظامی سخن به میان آورده است.

حضور نیروهای زمینی روس در سوریه برای آمریکاییها نگران کننده است و تا جایی که آمریکا از بلغارستان و یونان متحدان جدیدش در اروپا خواسته حریم هوایی خود را دراختیار هواپیماهای روسیه قرار ندهند.

تحلیلگر صهیونیست در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد؛ موضوع نگران کننده دیگر آن است که روسها در این راستا با ایران در حال هماهنگی هستند.

گرانوت گفت: مدتی پیش قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس عازم روسیه شد و روس ها تمام جزئیات عملیات را با وی هماهنگ کردند. این موضوع برای رژیم صهیونیستی بسیار نگران کننده است.

گزارش خبرگزاری “روسیه” از عملیات تحت فرماندهی سرلشکر سلیمانی در “سوریه”
خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک افسر بلندپایه سوری نوشت: عملیات نجات خلبان روسیه در شمال سوریه، با شش کماندو از حزب‌الله و ۱۲ کماندو ارتش سوریه و زیر نظر سردار قاسم سلیمانی انجام شده است.

وعده سرلشکر ایرانی به روس ها
در گیرودار برنامه‌ریزی برای عملیات مجدد جهت آزادی سریع خلبان روس سردار سلیمانی با روس‌ها تماس می‌گیرد و به آنها اطلاع می‌دهد که یک یگان ویژه جهت نجات خلبان روس آماده کرده و پیشنهاد داد به دلیل اینکه این یگان ویژه متشکل از نیروهای ویژه حزب الله لبنان و کماندوهای سوری آموزش دیده توسط ایران است وآشنایی کامل با جغرافیای مکانی دارند، عهده‌دار عملیات زمینی شوند و نیروی هوایی روسیه پشتیبانی و آتشبار هوایی و اطلاعات ماهواره‌ای را برای آنها تامین کند و اطمینان می‌دهد که خلبان روس را صحیح وسالم برگرداند، در نهایت همین هم شد./  میزان

About سردبیر

Check Also

بایدها و نباید های انتخابات در گفتگو با ریاست حوزه قضایی بخش رحیم آباد

بایدها و نباید های انتخابات در گفتگو با ریاست حوزه قضایی بخش رحیم آباد بهزاد …