چاپ مطلب چاپ مطلب

جزئیات دیگری از پرونده حق ماموریت ۱۲ میلیارد تومانی

همای گیلان:چندی پیش سخنگوی قوه قضاییه خبری را بیان کرد که طبق آن یک مدیر حق ماموریتی به مبلغ ۱۲ میلیارد تومان دریافت کرده و هزینه غذای او هم ۵۰۰ میلیون تومان شده است که رییس سابق سازمان جهاد کشاورزی فارس در برابر این سخنان موضع گرفت.

untitled

مهرزاد خرد، رییس سابق سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، بدون ارائه این دلیل که چرا خود و سازمانش را مخاطب سخنان مقام قضایی می داند، پرداخت ۱۲ میلیاردتومان حق ماموریت به یک مدیر در این سازمان و صرف هزینه ۵۰۰میلیون تومانی برای غذای مدیر مذکور را تکذیب کرد.

خرد که نزدیک به هفت سال رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس بود و دی ماه امسال تغییر کرده، در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس درجمع خبرنگاران گفت: حرف زدن هیچ هزینه ای ندارد و هر کس می تواند به هر فردی اتهامی بزند. او افزود: به هیچ عنوان چنین حرفی را قبول ندارم و تمام افرادی را که اینگونه درمورد من قضاوت می کنند به خدا واگذار کرده ام.

وی با بیان این مطلب که شخصا مبهوت مانده ام که چگونه ۱۲ میلیارد تومان دریافت کرده ام که خودم هم خبر ندارم اظهار داشت: این ارقام اعلام شده مربوط به پرداخت حق ماموریت و اضافه کار بیش از دو هزارکارمند سازمان جهاد کشاورزی فارس در چهار سال اخیر بوده است.

همچنین معاون وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به افشای خبرحق مأموریت ۱۲ میلیارد تومانی در جهاد کشاورزی شیراز گفت: کسی منکر برخورد با تخلف نیست و هر چند امید به برائت داریم اما اینکه موضوع اثبات نشده را با بزرگنمایی اعداد به یک نفر نسبت دهیم، صحیح نیست.

محمدعلی جوادی ظهر در آیین تودیع و معارفه مدیر کل جهاد کشاورزی استان فارس عنوان کرده بود: «به طور قطع این کشور قانون دارد و هر کس تخلف کرد مورد برخورد واقع می‌شود، اما حقوق بعضی از این دوستان در عرض ۳۰ سال با احتساب پاداش از یک میلیارد کمتر است. چطور می‌توانیم قبل از آن که چیزی اثبات شود برخی مطالب را طرح و قصاص قبل از جنایت کنیم.»

جوادی گفت: در مسائل فقهی اگر کسی حتی به اعدام محکوم شود و ماموری به اشتباه به فرد اعدامی سیلی بزند باید حد زده شود اما در این زمینه تیتر روزنامه ها به سمتی رفت که خدمات دو هزار کارمند خدوم جهاد نادیده گرفته شد»

این در حالی است که قاضی ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، چند وقت پیش در همایش اقتصاد مقاومتی گفته بود: «در پرونده ای که در یکی از استانها در حال پیگیری است یکی از مدیران استانی بدون حتی یک ساعت ماموریت، ۱۲ میلیارد تومان حق ماموریت و ۵۳۰ میلیون تومان پول غذا دریافت کرده است.»

همچنین غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه، ۱۲ اسفند درباره این مسئله گفته بود: «اینکه در مرحله تحقیقات عدد را اعلام کنیم شاید صحیح نباشد اما این پرونده در شهر شیراز در استان فارس تشکیل شده و در رابطه با آن برخی افراد بازداشت و برخی نیز با قرار وثیقه های سنگین آزاد هستند.»

اژه ای در ادامه عنوان کرده بود:« بخش عمده ای از این پرونده به سرعت رسیدگی، تکمیل و کیفر خواست صادر شد و بخش از آن به دادگاه ارسال شده است». به گفته سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با این پرونده چهار تا پنج نفر در بازداشت به سر می برند و یک تا دو نفر نیز با قرار وثیقه آزاد هستند.

این در حالی است که «روزنامه تهران امروز» نیز چند روز پیش در این باره عنوان کرده بود که «دریافت‌کننده حق ماموریت ۱۲ میلیارد تومانی مدیری از استان فارس و از دستگاهی مرتبط به امور کشاورزی و دامداری بوده است. وی و معاونانش از سال ۸۹ تا ۹۲ بابت سفرهای خارجی انجام نشده، حق ماموریت، هزینه هتل و حق غذا دریافت کرده‌اند. البته وی چند سفر آفریقایی را در این سال‌ها انجام داده بود که هزینه‌های آن را دریافت کرده بود.»

حال سوالی که مطرح می شود این است در حالی که دو مقام مهم و عالی قضایی از پرونده فساد سخن می گویند؛ رییس سابق سازمان جهاد کشاورزی استان فارس منکر انجام عمل غیرقانونی شده است. بنابراین لازم است که مسئولان قضایی با تبیین جوانب این پرونده و با برخورد با قاطعیت بیشتری در این موضوع، زمینه افزایش اعتماد عمومی و رفع شبهه را فراهم آورند./الف

About

Check Also

چچن؛تهدیدی خاموش در روسیه

چچن؛تهدیدی خاموش در روسیه جمهوری چچنستان یا چچنیا یکی از جمهوری های خودمختار روسیه است …