چاپ مطلب چاپ مطلب

رشت در آستانه ثبت در یونسکو بعنوان “شهر جهانی صنایع دستی

جلسه هم اندیشی سرپرست شهرداری رشت با اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی و برندسازی رشت بعنوان شهر جهانی صنایع دستی /

رشت در آستانه ثبت در یونسکو بعنوان “شهر جهانی صنایع دستی “


یوسف یزدانی اعلام کرد: با محقق شدن عنوان جهانی صنایع دستی و ثبت در یونسکو، رشت در ردیف معدود شهرهای صاحب دو برند در یونسکو خواهد شد. وی گفت : این امر موجب رونق اعتباری و اقتصادی برای شهر رشت خواهد بود و مهمتر از آن رضایت شهروندان را بدنبال خواهد داشت.

سرپرست شهرداری رشت اشاره داشت: برای دریافت عنوان جهانی صنایع دستی برای رشت باید در یک فرصت چندروزه بصورت فورس و شبانه‌روزی تلاش کنیم و اجازه ندهیم این فرصت طلایی برای شهر رشت که با تلاش دوستان در چندین ارگان در تهران و رشت انجام شده به هدر برود.
یوسف یزدانی گفت: این مهم نیز لازم به ذکر است که چنانچه موفق به ثبت نام رشت در بخش صنایع دستی در یونسکو شویم ؛ عمارت فرهنگ و هنر با اختصاص به کاربری عرضه صنایع دستی دارای ردیف اعتباری ملی شده و مرمت ساختمان از سوی دولت اجرایی خواهد شد.

تاج شهرستانی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی در این جلسه اظهار داشت :
معتقدیم این شهر با تکیه بر خلاقیتهای فردی شهروندان و پشتوانه قدمت تاریخی و خوش ذوقی نسلهای پیشینِ خود در تولید انواع هنرهای دستی، اکنون در جایگاهی است که میتواند این ظرفیت را به جهان معرفی کند.

در این جلسه تصریح شد: نامگذاری یک میدان مخصوص صنایع دستی دارای پلاک نصب شده ” دو زبانه فارسی و انگلیسی” به نام میدان صنایع دستی، نصب یک المان به شکل یکی از صنایع دستی در میدان، وجود یک گذر مخصوص صنایع دستی و اجرای چند نقاشی دیواری، حداقل زیرساختهای لازم برای اعطای این عنوان به رشت است.

معرق کاری، منبت، صنعت سفال و سرامیک، رشتی دوزی، صنعت چرم و خراطی از جمله صنایع دستی مهم شهر رشت شمرده میشود.

تیم ارزیابی یونسکو اوایل اسفندماه وارد رشت میشود.

About نسرین عشقی

Check Also

همایش فعالان فضای مجازی شهرستان آستانه اشرفیه برگزار شد

همایش فعالان فضای مجازی شهرستان آستانه اشرفیه برگزار شد   به گزارش … همایش فعالان …