چاپ مطلب چاپ مطلب

سرمایه‌گذاری ۴۰ هزار میلیاردی برای احداث پالایشگاه صنعتی خون درگیلان

سرمایه‌گذاری ۴۰ هزار میلیاردی برای احداث پالایشگاه صنعتی خون درگیلان

صرفه‌جویی ۶۲ میلیون دلاری با ایجاد پالایشگاه پلاسمای خون در گیلان


مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از سرمایه‌گذاری ۴۰ هزار میلیارد ریالی برای احداث پالایشگاه صنعتی خون درگیلان خبر داد.

همای خبر– نقل از روابط عمومی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان؛ تیمور پورحیدری ضمن اعلام این خبر گفت: این پالایشگاه خون توسط شرکت پلاسما درمان فارمد با سرمایه‌گذاری ۴۰ هزار میلیارد ریالی در حال احداث است.
وی همچنین با بیان اینکه این پروژه در زمینی به مساحت ۵هزار و ۷۰ متر مربع و زیربنای ۷هزار و ۵۰۰ متر در سه طبقه در حال ساخت است خاطرنشان کرد: جواز تاسیس صنعتی و پروانه ساخت این پالایشگاه با ظرفیت ۶۵۰ هزار لیتر پلاسما در سال صادر شده است و برای تولید ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ویال دارو با همکاری دو شرکت خارجی احداث می‌شود.
دکتر پورحیدری همچنین با اشاره به تاسیس این پالایشگاه در محدوده شهرستان شفت افزود: احداث این پالایشگاه پلاسمای خون سالانه حدوداً ۶۲ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی به دنبال خواهد داشت و همچنین با بهره‌برداری از ظرفیت کامل آن ۷۰ میلیون یورو درآمد بالقوه صادراتی برای کشور پیش بینی می‌شود.
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با اشاره به اینکه پروژه مذکور در زمره پروژه‌های ملی بوده تصریح کرد: جهت احداث این پروژه علاوه بر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات مورد نیاز است و پیش‌بینی می‌شود زمینه اشتغال ۴۰۰ نفر از هموطنان به صورت مستقیم فراهم شود.
وی از مراحل ساخت سازه اصلی ساختمان، انبار، اتمام سقف اول سازه سخن گفت و افزود: راه اندازی این پروژه ملی باعث رفع نیاز قابل توجه ای از بیماران به مشتقات تولیدی این پالایشگاه خواهد شد و دسترسی به این اقلام دارویی مشتق شده را برای فعالان نظام سلامت و بیماران تسهیل خواهد نمود.
گفتنی است؛ پلاسمای مازاد درمان به کشوری که فناوری فرآوری پلاسما و تبدیل داروهای مشتق از پلاسما دارد، ارسال و پس از تبدیل پلاسما به دارو ، در نهایت دارو وارد کشور می‌شود.
پلاسمای خون مایعی زرد رنگ و روشن است که حدود نیمی از خون انسان را تشکیل می دهد. این ماده برای مبارزه با عفونت، حفظ سطح پی.اچ صحیح خون، کمک به لخته شدن خون و حمل و نقل و دفع مواد زائد از جریان خون، ماده حیاتی محسوب می شود و در این رابطه با کمبود حدود ۶۵۰ هزار لیتر پلاسما در کشور روبرو هستیم لذا این کمبود پلاسما منجر به واردات داروهای مشتق از پلاسما شده است.

About نسرین عشقی

Check Also

سماکچی رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر رشت : رفع موانع با هدف تسریع بخشیدن به روند اجرای پروژه های عمرانی

سماکچی رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر رشت : رفع موانع با …