چاپ مطلب چاپ مطلب

صدور فرمان تخریب دولت در «فضای مجازی» و «مراسم مذهبی»/بازار داغ شب‌نامه و فیش حقوقی علیه دولت

همای گیلان: در شب عیدفطر جمعی از نیروهای افراطی، در حرم حضرت معصومه (س) اقدام به توزیع شب‌نامه‌هایی علیه روحانی کردند، پدیده‌ای مذموم اما نه چندان غریب با فضای سیاسی خصوصا وقتی پای انتخابات در میان باشد.
 کمتر از یکسال به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی است اما بی‌تردید دولت باید تدبیری بیندیشد تا بخشی از انرژی خود را در ماه‌های باقیمانده صرف کنترل تخریب‌ها کند، تخریب‌هایی که رقبای افراطی خیلی پیشتر از این وعده اجرایی شدن آنها را داده بودند؛همان زمانی که گفتند بعد از ۶ ماه دوره ماه عسل دولت را به پایان خواهیم رساند و توپخانه‌های ما بعد از ۶ ماه فعال خواهد شد.

نیت خوانی اینگونه رفتارهای افراطی که قطعا هیچ نتیجه‌ای برای مردم ندارد چندان دشوار نیست، طی سه سال عمر دولت روحانی این افراطیون همواره تلاش داشتند با جوسازی و ایجاد حاشیه برای دولت، شخص رییس جمهور را عصبانی کرده و به میان گود درگیری بکشانند امری که خواسته یا ناخواسته دودش به چشم مردم رفته است.

شاید بیراه نباشد افراطیونی که در شب عید فطر با پخش شبنامه در حرم حضرت معصومه اقدام کردند را از جنس همان منتقدین سرسخت دولت بنامیم که در سنوات گذشته از طریق تریبون‌هایی که در اختیار داشتند چه در رسانه خود، چه مجلس و حتی مراسم مذهبی حرف‌های نامناسبی علیه عملکرد دولت و شخص رییس جمهور می‌زدند و سعی در انتقال مطالب نادرست به مردم داشتند.

مردم از یاد نبرده‌اند رفتار این افراطیون در واکنش به برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا(سلام‌الله علیها) را که میزبان همسر رییس‌جمهور بود، آنجا که افراطیون مخالف دولت تخطه این مراسم که در فضایی معنوی و هماهنگ با موازین اسلامی برگزار شده بود را تا حدی پیش بردند که حاضران در مراسم مجبور شدند تمامی اتفاقات معنوی واسلامی جشن را برای آگاهی مردم بازگو کنند. به فاصله اندکی از این مساله که بیشتر به نظر می‌رسید به قصد عصبانی کردن شخص روحانی طراحی شده بود، افراطیون پا را فراتر گذاشته، سی‌دی «من روحانی هستم» را پخش کردند.

فیلمی که حامیانش قصد اکران آن در دانشگاه‌های سراسر کشور را داشتند اما با سعه صدر رییس جمهور کنترل شد و روحانی چالش «من روحانی هستم» را هم پشت گذاشت، اما برای مردم توضیح داده نشد فیلمی که کارگردان، فیلم نامه نویس، طراح صحنه و دستیارآن همه مشخص بودند چرا و برمبنای چه ضرورتی تهیه شد و سهم بیت‌المال از هزینه‌های صرف شده برای تهیه این فیلم چقدر بود.

اما این همه ماجرای منتقدان دلواپس دولت با رییس جمهور روحانی نبوده است، آنچنان که این گروه در مناسبت‌ها و مراسم عمومی در دادن شعار علیه دولت کم نگذاشتند. امری که در سال‌های اخیر تبدیل به یک رسم در بین این طیف از منتقدان شده است آنچنان که در مراسم سخنرانی رییس جمهور در حرم امام این شعارها سرداده شد. شعارهایی که به نوعی بیانگر خشم این جریان از دولت روحانی بودو بخوبی هم توانست خوراک تبلیغاتی ضد انقلاب را جور کند. این دستورفرمان تندروها علیه روحانی حتی تا آنجا گسترده شد که حتی در مراسم عزاداری امام حسین(ع) در بیت رهبری برخی افراد به صورت خودسرانه با سوء استفاده از فضای مجلس عزاداری در حضور مقامات لشکری و کشوری به تخریب مسئولین رده بالای کشور بویژه رئیس‌جمهور و رئیس مجلس پرداختند و شعارهایی را علیه آنان به بهانه تصویب و اجرای برجام دادند.

روش‌هایی از این نوع که از گذشته از سوی طیف تندرو فارغ از اصولگرا یا اصلاح طلب بودنشان دنبال می شده است اما اوج آن را شاید بتوان در این دولت جستجو کرد. چه آنکه اگر در دوران اصلاحات به گفته رییس دولتش هر ۹ روز دولت با یک بحران مواجه بود، دولت روحانی به گفته مجید انصاری معاون پارلمانی دولت هر روز با یک بحران از سوی منتقدان تندرو روبرو می شود.

بحرانی که در یک سال باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری روز به روز دامنه اش گسترده تر می شود و تندروها تلاش دارند بازار حمایت از روحانی را از سکه بیندازند. چه آنکه روحانی که زمانی رای جریان اصلاح‌طلب و اعتدالی را داشت به واسطه نوع عملکردش امروز می‌تواند این شانس را داشته باشد که حتی اصولگرایان معتدل را نیز در انتخابات ۹۶ پشت سر خود قرار دهد. سخنان غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحایت مبارز مبنی احتمال حمایت اصولگرایان از روحانی می‌تواند دلیل این مدعا باشد.

قطعا افراطیون نیز قصد ندارند در این فضا تنها نظاره گر ماجرا باشند آنها که به زعم خود طعم غفلت از جایگاه فضای مجازی در انتخابات مجلس دهم را هنوز فراموش نکرده‌اند، در فاصله چند ماه از پایان انتخابات ۸ اسفند به شکلی نیروهای خود در فضای مجازی را در جهت تخریب دولت ساماندهی کردند که پروژه‌ای مانند فیش های حقوقی از دل آن بیرون بزند، مساله‌ای که برخورد قاطع رییس جمهور و معاون اول وی در کنار تاکیدات رهبری در برخورد با این مساله می تواند، می تواند حتی برگ برنده‌ای برای روحانی در انتخابات پیش رو باشد؛ چراکه در سال‌های اخیر که سالهای رونمایی از برخی پرونده های فساد بوده است، مبارزه با فساد اقتصادی برای تبدیل به یک اولویت و مطالبه شده است نه شعارهای سیاسی و تخریب های نادرست و افشاگرگونه که به قول خودشان نان و نامی برای آنها ندارد.

انتشار شب نامه علیه رییس دولت در حرم حضرت معصومه در شب عیدفطر را هم باید در راستای همان بحران افرینی ها دانست، جریان تندرویی که تلاش دارد در یک سو با نفوذ در فضای مجازی طیف جوان و روشنفکر را تحت الشعاع جوسازی های خود قرار دهد و در سویی دیگر نگاهش به سوی اماکن و مراسم مذهبی است تا از این فضا برای مخدوش کردن افکارعمومی علیه دولت بهره ببرد.

در واکنش به شب نامه‌ای که شب عید فطر در حرم حضرت معصومه (س) علیه رییس جمهور و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام پخش شد صفحه اینستاگرام منسوب به هاشمی رفسنجانی نوشت:” بازهم دلواپسان، تندرو‌ها خودسر‌ها با پخش شب نامه علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی در شب عید فطر در حرم حضرت معصومه نشان دادند هدف آنان نشان گرفتن افراد انقلابی و بدنبال آن انتخابات ریاست جمهوری است، اما ملت ایران همیشه از تندرو‌ها بیزارند و در مقاطع حساس نشان دادند افراطیون جایگاهی در این انقلاب ندارند.”

اما در مقابل همه این فضا سازی‌ها درعرصه مجازی و غیر مجازی دولت دراین سال ها نشان داد که مسیرش را انتخاب کرده است مسیری که عملکرد ۳ سال اخیر دولت نشان داده، موفقیت آمیز خواهد بود. هرچقدر مغرضان بیشتر فریاد بزنند، بی قراری کنند واز روش‌های غیراخلاقی استفاده کنند دولت و دولتمردان از واکنش‌های تند پرهیز می‌کنند؛ چراکه خوب می دانند قرار نیست شب نامه ها متوقف شود،شعار دادن ها متوقف شوند و… فرمان تخریب رییس جمهور امروز در دست دلواپسانی است که عقبه سیاسی و تشکیلاتی آنها طی چند سال اخیر مشخص شده است.//  خبرآنلاین

 

14380610577

About سردبیر

Check Also

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین بازسازی شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان: بنای واجد ارزش مدیری لنگرود باید عین به عین …