چاپ مطلب چاپ مطلب

ندیمی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی: خیلی به دنبال موضوع انتخاب شهردار با رای مردم نیستیم

همای گیلان:ایرج ندیمی به عنوان یکی از طراحان اصلاحیه موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و شهرداران با بیان اینکه هدف از بازنگری در این قانون نه فقط انتخاب شهرداران از سوی مردم بلکه تعریف روشن وظایف و روابط میان شهرداری، شورا و دولت است می گوید این طرح خیلی قرار نیست وارد مباحثی شود که پیشتر مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران به عنوان انتقاد مطرح کرده بود. گفت و گوی خراسان با ندیمی را می خوانید.

خزر-رودسر1

آقای ندیمی! هدف از ارائه این طرح چیست؟

یک فوریتی که تصویب شد در حقیقت در تبیین این نکته است که آیا شوراها حق دارند مدام درباره حفظ و جابه جایی شهردارها وارد شوند، به بیان دیگر اینکه آیا می توانند بدون درنظر گرفتن مراتب اداری خود راسا در این باره تصمیم بگیرند و آیا لازم است در این زمینه شورای حل اختلاف داشته باشیم.

آیا بازنگری در قانون شوراها و شهرداری ها نیازی بوده که اکنون دیده شده یا در گذشته هم بوده است؟

برخی ابهامات در این زمینه از نخستین دوره شوراها دیده می شد و همواره مواردی چون چگونگی انتخاب و عزل شهرداران، نوع رابطه شوراها با شهردار، نحوه پاسخگویی شهرداری و اینکه بهتر است شهردار به انتخاب مردم باشد یا شوراها و یا اینکه از ناحیه دولت برگزیده شود موضوعات مطروحه در این حوزه بود.

آقای چمران اخیرا گفته اند که این طرح ها و لایحه ها اختیارات شوراها را کاهش می دهد. نظر شما چیست؟

ما خیلی به دنبال این نیستیم انتخاب شهردار با رای مردم باشد و به این موضوعاتی که آقای چمران مطرح کردند نمی پردازیم و بیشتر به دنبال تعریف روشن روابط شوراهاو شهرداری ها و روابط میان شهرداری ها و دولت هستیم.

خلاء قانونی موجود در چه مواردی دیده می شود؟

اولا سمت شهردار و رابطه شهردار با نظام اداری و دولت باید تعریف شود زیرا ما اکنون تعریف روشنی از آن را نداریم، به عنوان مثال رابطه شهرداری با اداره راه ویا این موضوع که قرار بود خدمات شهری از قبیل آب،برق و غیره از دولت به شهرداری تفویض شود مواردی است که نشان می دهد در قانون نوع رابطه شهرداری با دولت به درستی تعریف نشده است.

دولت هم قراراست لایحه ارائه دهد، طرح مجلس با لایحه دولت چه قرابت و تفاوتی دارد؟

طی گفت وگویی که با وزیر کشور در این زمینه داشته ایم قرار برآن شده تا لایحه بازنگری قانون شوراها به زودی به مجلس ارائه شود و اصولا هدف مجلس در ارائه طرح خود با قید یک فوریت همین بود تا با ارائه لایحه مزبور به مجلس آن را در طرح تنظیم شده توسط قانونگذاران لحاظ کند./خراسان

About

Check Also

پلمب رستوران متخلف در لاهیجان به دلیل عرضه گوشت غیـر بهداشتی! 

پلمب رستوران متخلف در لاهیجان به دلیل عرضه گوشت غیـر بهداشتی!  یک واحد رستوران در …