چاپ مطلب چاپ مطلب

۸۱ میلیارد تومان برگ سبز از چایکاران خریداری شد

مدیر اجرایی اتحادیه کارخانه‌های چایسازی شمال کشور گفت: از آغاز فصل برداشت برگ سبز چای تاکنون، ۲۴ هزار و ۷۲۷ تن برگ سبز به ارزش اقتصادی حدود ۸۱ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

۸۱ میلیارد تومان برگ سبز از چایکاران خریداری شدهمای گیلان، محمد صادق حسنی مدیر اجرایی اتحادیه کارخانه‌های چایسازی شمال کشور ،از پنجم تا بیستم اردیبهشت ماه جاری به مدت ۱۵ روز، ۲۴ هزار و ۶۹۰ تن برگ سبز درجه یک و ۳۷ هزار تن برگ سبز درجه دو از سوی کارخانه‌های چایسازی خریداری و قیمت آن زودتر از موعد مقرر پرداخت شده است.

وی با کم سابقه خواندن پرداخت بهای برگ سبز توسط کارخانه‌های چایسازیدر فصل زراعی جاری بیان کرد: ۱۴۲ کارخانه چایسازی در نیمه اول اردیبهشت ماه اقدام به خرید برگ سبز کرده اند و ۹۳ کارخانه چایسازی نیز قدرالسهم خود را که حدود ۱۰ میلیارد تومان می‌شود، زودتر از موعد مقرر به سازمان چای پرداخت و این سازمان نیز مبلغ یادشده را به حساب چایکاران واریز کرده است.

به گفته صادق حسنی، ۱۵ کارخانه نیز قدرالسهم خود را تا امروز به حساب سازمان چای پرداخت می‌کنند تا به سرعت این مبلغ به حساب چایکاران واریز شود.

وی با یادآوری آغاز برداشت برگ سبز چای از پنجم اردیبهشت ماه جاری گفت: از ۱۰۰ درصد بهای برگ سبز به چایکاران، ۵۴ درصد قدرالسهم کارخانه‌های چایسازی و بقیه قدرالسهم دولت است.

استان‌های گیلان و مازندران ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ‌ها در گیلان قرار دارند.

در فصل زراعی جاری، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۳۲ هزار و ۷۵۰ ریال و برگ سبز درجه دو، ۱۸ هزار و ۴۹۲ ریال تعیین شده که نسبت به سال قبل، به ترتیب ۲۰ و ۲۱ درصد افزایش دارد.

برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.

۱۵۸ کارخانه برای خرید تضمینی برگ سبز چای با سازمان چای کشور قرارداد منعقد کرده اند.

/باشگاه خبرنگاران

با کانال همای خبر همراه باشید

About عطیه نصرتی

Check Also

ستاد کل نیروهای مسلح، گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور را منتشر کرد

ستاد کل نیروهای مسلح، گزارش اولیه هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد حامل …